#179 – 5 atradumi: iepazīsti anatomiju, biohakeru rokasgrāmata un sagatavo smadzenes procesiem [no 27. janvāra]

1. IZAUGSME. Sagatavot dzirdi, redzi, sagatavot smadzenes.

Klasiķis Robert Cialdini savā grāmatā “Presuasion” stāsta par to, cik svarīga ir nevis pati pārliecināšana, bet uzsvaru liek uz visu to, kas notiek pirms pats pārliecināšanas akts tiek realizēts. Skatuves sagatavošana. Visu vajadzīgo rekvizītu izvietošana pirms izrādes.
Tagad esmu palaidis 12 nedēļu neklātienes kursu RESTARTS (vēl līdz 10.februāra vakaram pieņemu dalībniekus).
Tas ir par to, kā nospiest restarta pogu un pa druskai pilināt viena grāda izmaiņas manis nodefinētajās 10 dzīves kategorijās/ jomās.
Par miegu, ķermeni, uzturu, mērķiem, biznesu, ikdienas struktūru, attiecībām ar citiem utml.
Bet pirms šī kursa es visiem lūdzu uzrakstīt tādu kā zīmīti/ vēstuli pašam sev ar to, ko katrs no šīm 12 nedēļām vēlas iegūt. Kas ir tas, ko grib saņemt no visa projekta.
Ja tu zini, ka tu gribi uzlabot dzīvi un tādā veidā arī pieej jebkura veida apmācībām, lekcijai vai pat rakstam žurnālā, tad tu arī neko konkrētu nesaņemsi. Jo tu ne tikai neesi neko konkrētu uzrakstījis, pateicis utml. Tev pat nav īsti skaidrs, ko vispār nozīmē – uzlabot dzīvi.
Tādēļ savas smadzenes ir jānovirza uz tādiem faktiem, iznākumiem, lai tad, kad tu dzirdi un redzi, tad tu dzirdi un redzi tieši to, kam tavas smadzenes ir gatavas.
Ja tev liekas, ka ar to, kas tev ir prātā,  vajadzētu pietikt, tad lai veicas! Taču cik reižu tu sevi šausti par to vien, ka nepierakstīji toreiz to foršo ideju? Un tagad tu esi to aizmirsis/-usi.
Tas vien liecina, ka paļauties tikai uz prātu, uz atmiņu mēs nevaram. Smadzenes jāapstrādā ar papildu rīkiem. Lapiņām, kladēm, diktofoniem utml.
Ja tu darītu tikai vienu lietu dzīvē – sagatavotu savas smadzenes izaugsmei – arī viss pārējais daudz vienkāršāk iegultos savās sliedēs. Un tava dzīve kļūtu labāka. Nevis mistiski, bet pavisam konkrēti. Tieši tik konkrēti, cik tu smadzenēm būsi norādījis!

2. FIZISKĀS AKTIVITĀTES. Skolas direktors dejo ar skolēniem

Skolas direktors iemācījies dejas soļus un visiem skolēniem rīta vingrošanas vietā liek kopā izpildīt to pašu.
Kā var noprast, direktors izdomājis, ka šāda dejošana bērniem varētu patikt labāk nekā vienkārši kaut kāda rīta ģimnastika. Man pilnīgi noteikti šāda izkustēšanās patiktu labāk. Turklāt tas izskatās riktīgi cool. Tiešām stilīgi.
Paskaties, tādas kustības vienam otram go-go dejotājam pat nav. Bet te visa skola dejo izcili.
Mani bērni dejo “Dzirnās”. Tā ir deju skola. Nevis pulciņš, bet deju skola. To uzsveru, tādēļ ka ir ne tikai mūzikas un mākslas skolas, kas ir kā otra skola. Bet ir arī  akreditētas deju mācību iestādes. “Dzirnas” ir viena no labākajām.
Un mani bērni tur cita starpā apgūst gan baleta deju nodarbības, gan akrobātiku, gan arī hiphopa deju.
Nupat man bija iespēja būt Rīgā notiekoša hiphop deju battle skatītājam. Tas ir tāds kā konkurss, kurā bērni dejo viens pret otru. Ļoti labs pasākums. Pozitīvs un ļoti spējīgu bērnus apvienojošs tusiņš. Tajā bērni pat no 6 gadu vecuma batlo jeb sacenšas hiphopu cīņas.
Redzot, kā pat labākie dejotāji veic šāda tipa soļus, man jāsaka, ka tie ķīnieši mauc ne pa jokam. Turklāt nevis pāris bērniņi. Bet viss lielais bars.
Tiešām, ja šajā video paskatās it kā starp rindām, tad tiešām iespaidīgi!
Un visbeidzot galvenā atziņa – vislabāk lietas strādā, kad apvieno patīkamo ar lietderīgo!

3. GRĀMATA. Biohackers handbook.

Nu tas ir noticis. Mūsu somu draugi beidzot tikuši tik tālu un palaiduši saules gaismā savu fantastisko lolojumu. Nu ir izdota fantastiska rokasgrāmata biohakeriem. Tas nozīmē – grāmata ir jebkuram, kurš vēlas uzlabot savu dzīvi. Optimizēt savu ķermeni, vidi sev apkārt.
Grāmata ir kā tāda milzīga enciklopēdija. Un acīmredzami nav paredzēta, lai to lasītu no vāka līdz vākam.
Tā ir bieza, cietiem vākiem, skaistām ilustrācijām, labu dizainu. Tā ir grāmata, kurai būtu jābūt katram, kas kaut cik domā, ka dzīve ir process. Un kā jau visi procesi, arī dzīve nav perfekta un ir uzlabojama ik mirkli.
Tā ir vieta, kurā ieskatīties DIY dakteriem. Un par tādu, starp citu, būtu jākļūst mums ikvienam.
Es zinu, ka tagad saku vārdus, par kuriem ikviens ārsts dusmojas. Jo tipa šitie google ārsti-gudrinieki salasās visādas lietiņas un tad nāk mācīt pašus dakterus.
Pirmkārt, tāda ir realitāte. Un ja kāds ar šo sadzīvot nav mierā, tad viņam nav vietas. Autoritārisma laikmets, kad vienīgais, kas kaut ko zina par anatomiju, slimībām utml. bija pats ārsts, ir cauri. Dakterim ir jāmācās visu laiku. Viņam jābūt 100 soļus priekšā.
Otrkārt, šī noteikti nav google materiālu vācelīte. Šis ir nopietns amatieru (ar to domājot ne pro līmeņa zinātniekiem gatavots) izveidots materiāls, ar kuru iepazīstoties vien jau būsi priekšā virknei parasto ģimenes ārstu. Garantēts.
Grāmata ir sadalīta vairākās lielajās nodaļās. Viss iesākas ar miegu. Tā ir pirmā lielā nodaļa.
Tā, starp citu, bezmaksas pdf versijā pieejama jau kādu laiku. Lūk, šeit vari to lejupielādēt!
50 lapu bezmaksas versija.
Pārējās sadaļas ir: uzturs, ķermenis-fiziska darbība, darbs un vide, prāts. Un jau minētais miegs.
Grāmata ir  arī nedaudz tehniska, taču tieši tādai tai jābūt, lai varētu mazliet dziļāk izprast procesus un to, kā viss mūsu ķermenī notiek.
Kā jau teicu, ja tikai meklē visas atbildes tabletes veidā, kā šortkatus, tad tev šo grāmatu stabili nevajag. Taču, ja domā, ka gribi zināt un lai Tev pie rokas būtu plašākas atbildes, kur meklēt, tad grāmata ir izcila. Vēl – ja zini kādu, kam tas varētu būt noderīgi – grāmata ir fantastiska dāvana!!
Mans draugs Teemu Arina, kurš, starp citu, atkal uzstāsies mūsu konferencē 26./27. aprīlī, man uzdāvināja šo grāmatu. Vispār gribētos palīdzēt viņam šo grāmatu izplatīt, tādēļ ja ieinteresēja šī grāmata, tad vislabāk izmanto šo saiti, lai iegādātos (jo tad viņš redzēs, ka pirkums nāk no mūsu puses). Turklāt, ja izmantosi atlaides kodu:  bhlatvia, tad saņemsi 10% nost no cenas.
Var it kā nopirkt pdf versiju. Taču šī grāmata ir stabili vērta, lai viņa būtu atšķirama fiziski. Līdzīgi kā ar bisi, kas, ja atrodas uz skatuves, kā klasiķis reiz teica, tad tā noteikti kaut kad izšaus. Tāpat arī ar grāmatu – ja tā tev būs fiziski kaut kur tuvumā, tu noteikti viņā ieskatīsies. Un tādā veidā vien sevi uzlabosi!!!

4. PALĪGS. Anatomijas attēli no anatomyka.com un Anatomy next (LV)

Fantastiski. Lai saprastu, kā cilvēks izskatās arī iekšpusē.
Es regulāri prasu vai interesējies par savu veselību, par savu ķermeni, procesiem padziļināti?
Ja atbilde ir nē, tad tu kļūsti arvien atkarīgāks no tā, ko citi par ķermeni un veselību zina. Tātad – vairāk nekā vajadzētu atstāj citu kontrolē visu par tevi pašu. Taču tava labklājība nav tik ļoti neviena interesēs, kā vien tevis paša. Tādēļ mācīties un iemācīties par savu ķermeni ir ļoti, ļoti svarīgi.
Šajā vietnēs pieejami skaisti un ļoti kvalitatīvi cilvēka anatomijas attēli. Tie var kļūt par labu iesākumu ineresei par anatomiju. Taču tie var arī kalpot jau zinātājam, lai palīdzētu izprast visu vēl labāk. Detalizēti visu aplūkot.
Rezervē laiku un pašķirsti bildes. Tas būs produktīvākais, ko tu šodien izdarīji vai izdarīsi!
Jo veltīt laiku šim ir tas pats, kas veltīt laiku sev. Un sev vajag veltīt daudz laika!

5. KREISIE. Transfobija

Latvijā šī problēma it kā nepastāv. Varbūt pat nav arī tā visa kuslie asniņi vērojami. Taču, ja kaut kas notiek tālajā Amerikā, tad agrāk vai vēlāk tas nonāks arī līdz mums. Tādēļ par to jau laicīgi varam sākt runāt.
Varbūt, ka ceļu vētru ūdens glāzē. Tomēr, ko dzirdu par ASV, tas uzdzen šermuļus. Jo vārda brīvība ir lielākā vērtība, kāda vispār var pastāvēt.
Tie signāli, kas nāk no turienes, liecina par ļoti negatīvām tendencēm. Turklāt tas ir valstī, kurā viens no galvenajiem konstitūcijas pamatakmeņiem ir vārda brīvība. Tas ir pirmais izmaiņas punkts, kopš ir pieņemta konstitūcija 1789. gadā!
Latvijā tas ir 100. pants.
Diemžēl ir lietas, par kurām nedrīkst runāt. Piemēram, nedrīksti noliegt holokaustu.
Man vispār simpatizē ideja, ka tu drīksti runāt par jebko. Jo tad tavs teiktais nonāk ideju tirgū. Un sliktas idejas neizdzīvo. Cilvēkam būtu tiesības teikt pilnīgi visu. Ja vien tas kaut kādā veidā neapdraud citus cilvēkus.
Tāpēc runāt par vakcinēšanos, par globālo sasilšanu, par ebrejiem, par melnādainajiem, par homoseksuāļiem un par transseksuāļiem būtu jāvar ikvienam, bez bailēm.
Sarunām būtu jābūt atļautām par jebko. Jo tiklīdz tu sāc par kaut ko nejusties droši, tā tu apslāpē ne tikai daudzas sūdīgas sarunas un izteikšanās tēmas. Tiek apslāpēta arī labo sarunu tradīcija.
Tad uzvar parasti radikāļi.
Kā tas nākas, ka pat jebkuru izteikšanos par to, ka sievietes un vīrieši ir atšķirīgi, sauc par seksismu. Es lēnām nonākšu līdz transfobijai.
Proti, dzimumu atšķirības esot sociāla konstrukcija. Kāds bulšits. Un ja tu saki, ka dzimumu atšķirība ir bioloģiska, tad nezin kādēļ tu kaut kādā veidā gribi pateikt, ka sieviete ir sliktāka un tādēļ nespēj atrast sev vietu. Tu esi vienkārši seksists.
James Damore, bijušais google darbinieks, piemēram, uzrakstīja memorandu, kurā diezgan izvērsti aprakstīja, kādēļ ir tik maz sieviešu tech nozarē. Google viņu par to atlaida, jo tas esot seksisms. Kas, protams, ir sviests, jo memorands tika rakstīts ar samērā skaidru ziņojumu, lai iedrošinātu sievietes. Taču tas vairs nevienu neinteresē.
Tagad par transfobiju.
Vai zināji, ka tagad Amerikā pilnā nopietnībā runā par to, ka vēl agrā bērnībā bērniem līdz 16 gadu vecumam var tik nozīmēta t.s. dzimumhormonu terapija tad, ja meitenītes it kā sāk izrādīt visādas puišiem raksturīgas iezīmes, un otrādi? Šis temats ir sācis dzīvot skaļu dzīvi.
Par to, ka šāda pieeja varētu tiešām uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmos gadījumos būt piemērota, par to tiek runāts kā par standartu. Tā sauktie superprogresīvie vecāki redzot, ka viņu mazais dēliņš izrāda pastiprinātu interesi par sieviešu augstpapēžu kurpēm un lūpukrāsām, varētu sākt savu mazo dēlu pārvērst sievietē.
Šādu pieeju kritizēšana jau sāk skaitīties, ka esi transfobisks. Tas ir, ka tu diskriminē transseksuāļus.
Vēl cits gadījums. Kāds vīrieties nomainījis dzimumu un tagad, jau kā sieviete, piedalās UFC cīņas sacensībās. Tur viņa – loģiski – dominē.
Kādēļ viņa dominē? Tādēļ, ka šai jauntapušajai sievietei joprojām ir vīrieša ķermenis. Skelets, muskuļu masa utml.  Tas nav godīgi. Tad ir jātaisa atsevišķas trans sacensības. Bet ļaut vīrietim, kuram nogriezts loceklis un piešūti pupi, šķaidīt dabiski dzimušās sievietes, ir ļoti nepareizi.
Un ja tu šo kritizē, tad esi transfobisks.
Man, piemēram, nav nekas pret vīriešiem, kuri nēsā kleitas, maina dzimumu. Vai pat tikai daļēji maina dzimumu. Lai taču tas viss ir. Taču ir lietas, kuras nevar būt.
Piemēram, kad ex-vīrietis, tēlodams sievieti, negodīgā cīņā šķaida sievietes.
Kad transfobija un diskriminācija tiek pārmesta, ja vīrieties nevēlas iet uz randiņu un veidot attiecības ar cilvēku, kas sevi uzskata par sievieti, bet kurai joprojām ir vīriešu dzimumorgāni.
Droši vien, šo lasot, tas izklausās pēc kaut kāda joka. Taču tie ir reāli gadījumi, kas daudziem sabojā karjeras un dzīves.
Tāds, lūk, garāks raksts par līdz galam vēl nedefinētu tematu. Šis vairāk par to, kas kā taifūns lēni, bet droši nāk mūsu virzienā.
Posted in 5 lietas.