#16 – 5 atradumi no 12.decembra

1. ĒDIENS – Siļķes calvadosa marinādē
SilkesKalnciema ielas tirdziņā nu jau kādu laiku ir parādījies jauns dalībnieks, kura produkciju es iegādājos praktiski katru reizi. Siļķes. Visiem zināmās matjē jeb marinētas siļķes. Tikai ar vienu piebildi. Šiem siļķeniekiem ir pašiem savas interesantas marinādes. Andalūzijas, Kalvadosa, garšaugu utt., utjp. Viņiem ir arī reņģes želejā un arī lasis ar dažādiem garšaugiem. Taču tos es nepērku, jo man par dārgu.
Mans favorīts no siļķēm ir eļļas marinādē, kur no garšvielām klāt ir kanēlis, pipari, apelsīnu miziņas. Kaut kas karstvīnam līdzīgs. Tikai siļķes.
Un, kā izrādās, tad viņi pamatā tirgojas tirgū zivju paviljonā. Starp citu, tie ir tie paši, kuriem pieder krodziņš “siļķīte un reņģīte” ejā starp zivju un dārzeņu paviljoniem.
Bundžas cena – 3€. Nav slikti nedaudz eksluzīvai precei.

cigarette-doc-one-smallKaut kāda apsēstība ar evidence-based. Sviests kaut kāds. Es jau arī tikai par zinātni. Un cik vien var, arī es cenšos palasīt kādus pētījumu rezultātus, atsaukties uz hard evidence. Taču tas, ko manu apkārt pārspīlēti daudz, ir slimīga uztvere par visu, kas nav evidence based.
Atradumos ir šis mazais video no vēstures dzīlēm par to, kā savulaik tādi paši aroganti un iedomīgi (arogants un iedomīgs laikam ir sinonīmi) zinātnieki izturējās pret tipa iztrūkstošajiem pierādījumiem par smēķēšanas kaitīgumu.
Esmu pilnīgi pārliecināts, ka pēc kādiem gadiem 10 mēs palūkosimies atpakaļ uz šodienu un būsim spiesti atzīt, ka n’tajos gadījumos esam kļūdījušies.
Par šo man būs atsevišķs rakstiņš, un nedaudz garāks. Patiesību sakot, jau ir, taču publicēšu es to pēc svētkiem.

3. FRĀZE – viss kas ir par brīvu, prece esi Tu.
Attēls no www.t4g.com

Attēls no www.t4g.com

Man iepatikās šis domu grauds. To izlasīju no kāda komentētāja internetā. Tā kā šī teikuma pierakstītājs pats atzinās, ka nav autors, tad atļaušos neminēt arī vārdā konkrēto rakstītāju.

No pirmā acu uzmetiena varētu šķist, ka frāzīte ir tāda kā negatīva. Taču mazliet piedomājot, tajā lasāma dziļa patiesība. Mazliet pārfrāzējot un papildinot to, es to skaidrotu šādi: ja ieej veikalā un redzi plauktu ar precēm, tad pie preces parasti redzēsi – apakšā vai augšā, vai blakus – cenu. Tev viss ir skaidrs. Pērc vai nepērc.
Tad tu pamani, ka kaut kur stāv divas meitenes pie stendiņa un piedāvā kaut ko nogaršot. Un tad tu domā – ooo, izskatās garšīgi, iešu pagaršot. Pat tad, ja tu to dari tikai tādēļ, ka tev gribas ēst par velti, tu zini, ka šāda deugstācija ir domāta, lai pārdotu preci. Pat tad , ja pagaršot vari par brīvu. Tu neapvainojies, neņem ļaunā vai nesāc lamāt kapitālismu par vēlmi tev kaut ko pārdot.
Šādā pašā veidā, manuprāt, būtu jāuztver viss pārējais. Ir vai nu tiešais mēģinājums kaut ko tev pārdot, vai netiešais.
Pat tagad, rakstot šīs rindas, es tev neko nepārdodu tieši. Taču tajā pat laikā es vēlos radīt tik interesantas un noderīgas sava teksta rindas, lai tev iepatiktos un tu regulāri lasītu, ko es rakstu. Tu jautāsi – ko tad es pārdodu (vai iegūstu)? Mana atbilde ir – validāciju savam domu gājienam, kaut kādu popularitāti, radu sev opcijas, sava ego apmierinājumu, ja mans rakstītais/ domātais kādam palīdz, utt.
Latvijā mazliet ir grūtības ar uztveri un pieeju lietām, ja kaut kas tiek pārdots. Lai gan ilgtspējīgs var būt tikai tāds, kas ir ar došanas un ņemšanas (lasi pārdošanas) pieeju.

4. SVEŠVĀRDS – ultracrepidarianism – latviski ultradekrepidariānisms

critisize

Šis sarežģītais vārds, lai arī 99% cilvēkiem nezināms, apzīmē īpašību, kāda piemīt tiem pašiem 99% cilvēku. Tas nozīmē – paradums sniegt padomus un viedokļus ārpus savām zināšanām. It kā jau nekas īpašs. Varbūt pat labi! Taču vislielākās problēmas sākas, kad ne tikai sāk bārstīties ar gudrībām, bet kad sāk mācīt citus.
Domāju, ka man nav dziļāk jāskaidro, kā tas notiek, jo neviens necieš, kad viņu māca, kā labāk. Tieši šī iemesla dēļ es, piemēram, nebūtu gatavs saņemt ārsta vai, nedod dievs, uztura speciālista (man īpaši mīļa kategorija) ieteikumus, ja viņš pats ir neveselīgs, ar lieko svaru utml.

5. MOTIVĀCIJA – Napolen Hill runa, super iedvesmojoši, tieši acī.
Attēls no ivebeeninspired.com

Attēls no ivebeeninspired.com

Esmu šur tur jau pieminējis klasiķa Napoleon Hill grāmatu “Think and grow rich”. Viena no pasaules slavenākajām self-help grāmatām. Un ne velti. Iesaku izlasīt ikvienam, kuram liekas, ka viņš no dzīves ņem un saņem pārāk maz. Tačukas svarīgākais, lai ņemtu un saņemtu vairāk, nebūs gana tikai ar izlasīšanu. Būs jākonstatē nepatīkamas atziņas par sevi, par savām neizmantotajām spēcīgajām pusēm.
Noklausoties šo 30.-40. gadu ierakstu, kur pats Napoleon Hill uzstājas auditorijas priekšā, ļoti labi varēju sajust, kur tu ražo brāķi pats savā dzīvē.
Iesaku ikvienam, kurš saprot angļu valodu!

Doctors Shilling for Big TobaccoLet’s never forget how doctors and scientists used to shill for the tobacco companies. Does this video remind you of ANYTHING happening today?

Posted in 5 lietas.