#14 – 5 atradumi no 29.novembra

1. TRIKS: Paātrināt lasīšanas ātrumu – lasot, vilkt līdzi ar pirkstu

Attēls no www.toat.com

Attēls no www.toat.com

Šis varētu būt noderīgi visiem tiem, kuri lasa grāmatas. Vai, patiesībā, lasa jebko. Pat šo rakstiņu  lasot tas var noderēt.

Grāmatu lasīšana cilvēkiem bieži vien liekas nomācoša nevis tādēļ, ka saturs būtu garlaicīgs, lai gan arī tā mēdz būt. Daudz lielāka problēma ir tā, ka grāmata sākotnēji šķiet pārāk apjomīga, nepārvarama. Grūti izbaudīt pabeigšanas sajūtu. Piekritīsiet, kad grāmatas pēdējā lappuse, pēdējā rindkopa, un, visbeidzot, pēdējais vārds izlasīts, grāmata aizvērta ciet – tajā ir kāda maģiska piepildījuma sajūta. Taču retais līdz tai tiek, jo lasīšana ir pārāk lēna un nogurdinoša.

No skolas laikiem atceros, ka bija tādi ātrlasīšanas konkursi. Tajos meitenes vienmēr uzvarēja un es pat tuvu tam ātrlasītāju lokam nepietuvojos. Es pat īsti nezinu, kas bija viņu metodes un tehnikas. Tā vien šķiet, ka vienkārši 2.-3. klasē tās meitenes bija iemācījušās raitāk lasīt.

Nedz tad, nedz arī tagad man nav aktuāli konkursi. Taču, kas ir aktuāli – “gaidīšanas saraksts” jeb grāmatu virkne, kas stāv rindā, lai taptu izlasītas. Šeit jau aprakstīju, ka cilvēks dzīves laikā var paspēt izlasīt gaužām maz. Piemēram, 1’500 grāmatu. Iedomājies, ka tu varētu palielināt šo skaitu par veseliem 25-30%, teiksim līdz 1950 grāmatām, ar super vienkāršu metodi. Pirksta līdzi vilkšana zem vārdiem un teikumiem. Starp citu, lai papildus stimulētu to smadzeņu daļu, kas atbild par radošajām un iztēles izpausmēm, vēlams vilkt līdzi ar kreisās rokas pirkstu.

Tomēr 25-30% nav limits. Ikviens var dubultot vai pat trīskāršot savu lasīšanas ātrumu. Te labs raksts.

 

2. MŪZIKA: Citizen LV dziesma “Happy Family” 

No CitizensLV FB lapas

Attēls no CitizensLV FB lapas

Es ceru, ka es protu atpazīt potenciālu. Man liekas, ka man tas padodas, ja palūkojas pagātnē.  Kādēļ tas svarīgi? – domāju, ka spēja saredzēt iespējas un potenciālus ir superlaba lieta, jo ļauj būt priekšā visiem pārējiem. Tā teikt, nevis slidēt uz turieni, kur ripa ir, bet, kur tā slīdēs.

es gluži neesmu tas, kurš pirmais to pamana, jo, piemēram, Radio SWH jau ir palaiduši tautiņās Citizen LV. Taču es paredzu, ka šī grupa būs superpopulāra. Un pat ārpus Latvijas robežām.

Esmu vairākas reizes, īpaši mūzikas ziņā, iepriekš nezināmas grupas, dziesmas noteicis kā “baigi potenciālās”. Piemēram, savulaik The Hobos vai, salīdzinoši nesenāk, Triānas parks.

 

Var jau būt, ka tā nav, bet es domāšu, ka tā ir.

Ja tomēr pievēršos pašai mūzikai, tad jāsaka – izcils angliskais dziedājums.

Nestandarta augšup-lejup mainīga skaņa un noskaņa. Blūzīgs grūvs un depresīvi laimīgs ritms. Izcila dziesma!

Nezinātājs nekad nevarētu pateikt, ka tā ir latviešu grupa. Ne tikai dēļ angļu valodas, bet arī dēļ bagātās un piesātinātās skaņas. Izcili!!!

 

 

3. PROCESS: Šāda sevis uzlabošanas shēma kā no rakstiņa

5Raksts, no kura esmu guvis šo shēmu, ir gana apjomīgs un plašs, lai divās, trīs rindkopās to atstāstītu.

Raksts patiesībā ir par to, kā domā Elon Musk. Mani šis process ieinteresēja ne tik daudz dēļ Īlona, cik dēļ tā, ka šādu procesu atpazīšana var krietni uzlabot iespējas dzīvē uz jebkā jauna apgūšanu.

Attēls, kuru esmu izvilcis kā atradumu, ļoti labi demonstrē dažas atslēgas lietas. Tādas lietas, kuras manā dzīvē pēdējā 1+ gada laikā kļuvušas par galveno tematiku:

– komforta zona un regulāra izkapšana no tās,

– jautājumu uzdošana vispār,

– savu spēju un īpašību identificēšana,

– regulārs feedback no apkārtējās pasaules. Pie kam, nevis kā pagadās (jo tāds feedback ienāk katru dienu, katru mirkli), bet gan apzināti meklēts un mērķtiecīgi pieprasīts feedback.

 

 

4. PĒTĪJUMI: par high fat low carb – http://authoritynutrition.com/23-studies-on-low-carb-and-low-fat-diets/

young-woman-staring-at-a-plate-of-vegetables

Attēls no tās pašas lapas, no kuras raksts par 23 pētījumiem

Aizvadītās nedēļas ceturtdienā rīkoju Vom Fass Labas Garšas semināru. Tā kā es vairs īsti šādus pasākumus nevadu, kā tas bija vēl pirms pusotra gada, tad nolēmu, ka centīšos savienot šo semināru par ēdienu ar mazliet kontraversām un cilvēkiem mazāk zināmām lietām.

Tā nu veltīju semināra tematu TAUKIEM.

Mana ideja bija mazliet padalīties ar savu pieredzi par manu ēšanas veidu. LCHF* jeb maz ogļhidrātu un daudz tauku. Manā gadījumā tas ir 15% ogļhidrātu 20% olbaltumvielu un 65% tauku.

Neiedziļināšos sīkāk par šo konkrēto pasākumu un arī par manu ēšanas stilu, jo par to esmu rakstījis šeit, šeit un vēl šeit.

Vēlējos drīzāk vērst uzmanību šī temata sakarā uz kādu labu rakstiņu, kurā apkopoti 23 pētījumi, kuros mēģināts noskaidrot, cik labi/ slikti darbojas ēšanas stili ar dažādiem makro barības vielu sadalījumiem. Izcili un pārskatāmi apkopots!!!

Kā redzams pēc iznākumiem, low carb jeb zems ogļhidrātu daudzums uzturā uzvar teju vienos vārtos. Ne tikai liekā svara samazināšanā, kas ir viens no riska faktoriem tālākām veselības problēmām, bet pat jau 2.tipa diabētiķu dabūšanai nost no medikamentu lietošanas.

Vēl kas interesanti, ka testa laikā tipiskā kārtā ogļhidrātu grupa arī bieži vien spēj zaudēt svaru, bet tas tiek panākts pamatā ar kaloriju restrikciju. Turpretim testa laikā zemā ogļhidrātu grupa varēja ēst tik, cik vēlas.

Tas, ko es arī savā “tauku seminārā” vēlējos parādīt, ir tas, ka ēst LCHF uztura stilā ir ne tikai veselīgi, bet arī ārkārtīgi garšīgi, sevi diži neierobežojot. Tieši šāds dzīves veids uzlaboja manu pašsajūtu un spēju būt labākajā fiziskajā stāvoklī, kādā jebkad esmu bijis savā piauguša cilvēka dzīves laikā.

———

* – Low Carb High Fat

 

5. IDEJAS ATBALSTS/ CILVĒKI: Bērnu Biznesa apmācīšanas projektiņš

my-top-tier-business-5Esmu izlēmis, ka vēlos daudz ko saviem bērniem iemācīt pats. Jau pirms vairākiem mēnešiem biju sastādījis sarakstiņu ar daudzām lietām, kuru starpā bija arī biznesa mācīšana. Mācīt bērnam pelnīt naudu, runāt par naudu (kas vispār diezgan lielā mērā ir tabu vai vismaz neērts temats). Potenciālie ieguvumi no šāda projekta var būt daudzos līmeņos.

Turpmāk es par šo vēl daudz rakstīšu un runāšu. Tādēļ šajos atradumos es vēlos vairāk pateikt paldies tiem dažiem cilvēkiem, kuri man atrakstīja, ar kuriem es jau tikos, kuriem tas likās interesanti un forši, lai palīdzētu un darbotos tālāk.

 

Kā saka, palieciet uz viļņa (radio terminoloģijā)!

 

 

===========

 

 

Netika top 5: For Seal – bildīte

for_seal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posted in 5 lietas and tagged , , , , , , .