#138 – 5 atradumi: kamanas vasarā, biohacking konference un trenēties ieradumiem [no 15.aprīļa]

1. PASĀKUMS. Biohacking.lv konference – programma. BioHacking.LV

Tas nav jaunums daudziem lasītājiem. Taču tā kā šī ir jau pēdējā nedēļa pirms pasākuma, šoreiz arī par to.
Jau ceturtdien, 26.aprīlī notiek konference. Kuru rīkoju kopā ar Māri Žundu un Artūru Bernovski.
Tā būs pirmā Biohaking konference Baltijā un Latvijā.
Taču ir vēl kāda būtiska lieta, ko šeit vēl neesmu skaļi teicis. Citur gan. Ne šeit.
Esam uzstādījuši mērķi. Ambiciozu. Taču reālistisku.
Lai Latvija līdz 2035.gadam kļūtu par laimīgāko valsti Eiropā!
Tieši 2035. gads arī tādēļ, ka ap šo laiku es visticamāk pats kļūšu par opi.
Mani bērni tad varētu kļūt par vecākiem. Lai varam laicīgi sagrupēties un padarīt sevi par laimīgākiem. Ne vienkārši laimes cilvēciņiem. Bet atbilstoši globālajam laimes indeksam. Atbilstoši kuram nupat Somija kļuva par laimīgāko valsti pasaulē. Tādēļ jau arī gribam mācīties un sadarboties ar Somiju. Ar valsti, kura klimatiski atrodas vēl sūdīgākā pozīcijā. Kas tikai norāda, ka neapmierinātība ar laika apstākļiem un saules gaismas trūkums ir par maz, lai tos izmantotu kā attaisnojumu.
Lūk, ~11 minūšu garš video. Par programmu un par saturu.
Par lektoriem. Lektoru vidū: Teemu Arina, Scott Carney, Natalie Avseenko, Siim Land, Haralds Silovs, Diāna Stupele, Ābele, Van Dan, Aldis Kalniņš no Latvijas, Arturs Taskans, Ritums Ivanovs, Uģis Klētnieks, Normunds Limba, Jānis Palkavnieks, Oļegs Ņikitins, Dagnija Lejiņa, Uģis Bērs, Peteris Urtans.
Par tematiem.
Stress, miegs, darba vide, uzturs, ūdens, tehnoloģijas, asins analīzes, eksperimenti, ilgdzīvošana.
Ja seko līdzi maniem rakstiņiem, ja Tevi interesē sava labklājība, veselība un operēšana augstākā līmenī, tad nāc uz pasākumu Sporta ielā 2. Pietiks spiest gāzi grīdā, braucot 3. ātrumā.
Pamēģini, kā ripo, ja pārslēdz to ātruma kloķi uz 4.,5. vai pat 6.ātruma pārnesumu!
Jums, mani lasītāji, piešķiru atlaides kodu – ‘high’, lai saņemtu 30% atlaidi biļetei.

2. TRENIŅŠ. Trenēšanās un perfekcija.

Ir viegli kļūdīties. Ja izdara vispārinājumus par visiem.
Taču bieži vien šķiet, ka tāds uzskats valda par trenēšanos. Ka trenēšanās ir veids, kā perfekcionēt. Vismaz tas angliskais – practice makes perfect jeb praktizēšana padara par perfektu, ir ļoti tālu no patiesības. Varētu pat teikt, ka tas ir aplami.
Pirmkārt, tādēļ, ka nekas nekad nav perfekts un tāds nevar būt. Kaut vai tāpēc vien, ka tāds stāvoklis tik un tā ir relatīvs un kāda izdomāts. Nekad nevar zināt, ka labākais iespējamais stavoklis ir beidzamais. Ka pēc tā vairs nekas neseko. Ka nav iespējams vairs nekas labāks.
Tāpēc jebkas ‘perfekts’ neeksistē.
Otrkārt, perfekts nemaz nav vajadzīgs un vēlams stāvoklis. Daudz svarīgāk ir panākt paliekošu efektu. Ieradumi. Rutīnas. Ritms. Iegājušās lietas. Tas ir vēlamais efekts. Trenēšanās, lai iemācītu sev un visam organismam sinhroni kļūt par tādu, kas kaut ko var.
Piemēram, ja tu varētu uztaisīt špagatu. Vai pievilkties 10 reizes. Tad tu, staigādams pa ielu, neradīsi iespaidu, ka vari uztaisīt špagatu vai pievilkties 10 reizes. Un tomēr tu būsi tāds, kas to var, pat to nedarot.
Taču lai tu par tādu nepārstātu būt, savam ķermenim visu laiku tas ir jāatgādina. Ka tu esi tāds, ko tādu var.
Tev tam ir jāatgādina, ka tu vari iekāpt aukstā āliņģī, vai ka tu regulāri lasi. Ka ej laicīgi gulēt un agri celies. Tā praktizēšanās un treniņš darbojas. Tas uzklāj ceļa segumu, lai pa to varētu regulāri staigāt. Nevis, lai sasniegtu kaut kādu iedomātu perfekto. Kāda nemaz nav. Kuru nesasniegdami, daudzi krīt izmisumā un pašpārmetumos dzīvo stresainu dzīvi.

3. VALODA. Hormonu jeb endokrīnās sistēmas tulkojumi latviski.

Hormonālā sistēma vienam parastam cilvēkam ir nezināma pasaule. Lai gan ar hormonu disbalansu var izskaidrot daudz vairāk veselības problēmu nekā varētu šķist.
Kā jau nekas organismā nav izskaidrojams tikai ar to vai citu pieeju. Viss ir kompleksāk un supersarežģīti. Taču sistēmiski skatīties ir labāk nekā tikai ar vienas komponentes palīdzību. Piemēram, holesterīns vai c-reaktīvais olmbaltums.
Tādēļ hormonālā SISTĒMA ir laba pieeja. Saprast, kā viss darbojas. Kā savienoti trauki. Viena hormona līmenis ietekmē citu (-us), kuri savukārt ietekmē vēl citus.
Iepriekšējās nedēļas atradumos bijuši šādi tādi atradumi par hormoniem.
Šoreiz ne tik daudz par hormoniem, cik par palīglīdzekli, lai varētu orientēties apzīmējumos un terminos latvešu valodā.
Ņemot vērā, ka angliski internets pilns par šo tematu, un latviešu valodā nē, tad šis ir labs špikeris un labs iesākuma materiāls. Īss pārskats-konspekts.
Lasi un apgūsti!

4. 1-MINŪTES-TRIKS/ MENTĀLAIS MODELIS. Kamanas taisa vasarā un ratus ziemā.

Cilvēku uzvedības psiholoģija. Kad jau ūdens smeļas mutē, tad tikai sāk reaģēt.
Pie ārsta iet, kad jau sāp. Eksāmenam gatavojas iepriekšējā vakarā.
Pats arī pie tādiem esmu pieskaitāms. Kuri vienā otrā dzīves jomā novilcina līdz beidzamajam. Tikai tad rīkojas. Kad jau gandrīz ir par vēlu.
Atklāti sakot, par šo rakstu un dalos, un vispār meklēju tādas lietas tādēļ, ka mani pašu tas tik ļoti dziļi skar. Eksperimentēju un testēju pieejas.

Tāpēc 1-minūtes-trikus, par kuriem arī rīkoju meistarklases (te vari pieteikties uz bezmaksas sesiju 10.maijā), meklēju sev pašam.

Tas palīdz navigācijai ikdienā. Kad stress ir liels un problēmu, ko risināt, netrūkst. Tāpat kā visiem pārējiem.
Lūk, kārtējais mentālais modelis – kad viss ir labi, tad ir laiks pārmaiņām.
Tas ir kā mana sieva, kad aiziet pie friziera. Kurš ir ļoti pieprasīts un aizņemts. Tādēļ pierakstīties pie viņa ir grūti. Un ko mana sieva dara – pierakstās uz nākamo frizēšanos uzreiz pēc “vizītes”. Tas ir brīdis, kad vismazāk vajag pei friziera. Taču tas ir tieši tas brīdis, kad ir vislabāk to darīt. Atmetot pēc tam visus potenciālos stresus, atrunas utt.
Tāpat arī ar jebko citu – gatavojies pārmaiņām tieši tad, kad tev viss šķiet vislabākajā kārtībā.
Vai ir pazīstama sajūta, ka vajag braukt uz autoservisu, jo kaut kas noticis mašīnai, bet tev tam tajā brīdī ir vismazāk naudas? Un tu nodomā – kāpēc tagad, kad man ir vismazāk naudas vajadzēja salūzt mašīnai?
Vai arī – kāpēc, kad visvairāk steidzies, ar tevi visvairāk viskautkas atgadās un vēl vairāk traucē ierasties laikā?
Tā nav kaut kāda apstākļu sakritība. Tā ir likumsakarība. Jo kamanas taisa vasarā un ratus ziemā.
Šis atradums man un, cerams arī citiem, būs labs atgādinājums!

5. LIETU KĀRTĪBA. Entropija.

Astrofizkas, kvantu fiziskas vai vispār fizikas viens ārkārtīgi svarīgs koncepts. Entropija. Ka viss no vienkāršāka kļūst par sarežģītāku. Nekas nekļūst vienkāršāks. Tā ir lietu un arī LAIKA asimetrija.
Dzirdēju šādu analoģiju, kas, starp citu, ļoti labi palīdz uztvert ideju.
Kafijā ielej pienu. Kad to pievieno, tad sākumā sajaukums ir mazs. Ir viegli samaisīt pienu ar kafiju, bet ir ļoti grūti to atmaisīt atpakaļ nost. Ar katru karotes maisījumu situācija kļūst haotiskāka un haotiskāka. Tā kļūst par entropisku.  Jo intensīvāka daļiņu jaukšana, jo visu kopējo sistēmu tas padara nesakārtotāku.
Reāli dabā notiekošie procesi ir neatgriezeniski, un neatgriezeniskā procesā pieaug sistēmas entropija. Šis pēdējais teikums ņemts no foršas vietnes fizmix.
Kāpēc tev tas ir jāzina? Tāpēc, ka tā ir interesantāk dzīvot. Tāpēc, ka domāt par lielām lietām, par fiziku, par apziņu ir augstākā domāšana pieeja. Vai vismaz viena no augstākajām.
Turklāt, ja kopumā tev tas tagad neko neizsaka, tad izmantojot mentālo modeli – pattern recognition jeb kopsakarību atpazīšana, kādā brīdī šis var nospēlēt lomu.
Tas arī viss.
Posted in 5 lietas and tagged , .