#136 – 5 atradumi: sirds ritms, picas pamatne un kā mācīt konceptus bērniem [no 1. aprīļa]

 

1. APLIKĀCIJA. Welltory – kas mēra HRV jeb sirds ritma variabilitāti.

Sirds ritms jeb pulss ir viens labs parametrs, kas var pateikt daudz ko par veselības stāvokli.

Šķiet, jau esmu minējis, kā noteikt ēdiena labvēlīgo-nelabvēlīgo ietekmi uz tavu veselību ar pulsa palīdzību.

Atgādināšu.

Viens no elementārākajiem veidiem, kā noteikt kāda ēdiena, pārtikas produkta ietekmi uz tavu organismu, ir pārbaudot pulsu pēc produkta apēšanas. Tas ir, ja no miera stāvokļa pulsa tavs sirds ritms pieaug, teiksim, līdz pat 10 sitieniem minūtē, tad vari sākt meklēt dziļāk šī ēdiena nepanesamību utml. Tātad tas iedos tev indikāciju, ka labāk no šāda ēdiena turēties pa gabalu.

 

Tācu šoreiz ne par pulsu jeb sirds ritmu. Šoreiz nedaudz par HRV jeb Heart rate variability – sirds ritma variabilitāti.

HRV ir sirds ritma mainīgums, kādam veselā cilvēkā jābūt pēc iespējas lielākam. Kā tas izpaužas. Katru reizi ieelpojot  sirds ritms drusku pieaug, bet izelpojot tas pavisam nedaudz palēninās. Nu tad šo starpību un starpības nemitīgo mainīgumu starp ieelpas un izelpas sirds ritmu sauc par sirds ritma mainīgumu (HRV).

Centrālās nervu sistēmas veselības stāvoklis ir galvenais, ko ar šo mērījumu var noteikt. Jo bieži vien, atšķirībā no muskuļiem, ja tie saguruši, nervu sistēmas nogurumu cilvēks nemaz tik labi nejūt.

 

Ja, piemēram, tu no rīta pamosties un jūti, ka muskuļi tev vēl ir saguruši, tad tu centies tajā dienā necilāt smagumus un vispār drusku atpūsties. Citādi ir ar nervu sistēmu. To var nesajust subjektīvi, bet objektīvi parasimpatiskā un simpatiskā nervu sistēmas ir pārslogotas. Tādēļ cilvēks bieži vien gūst traumas vai nonāk izdegšanas sindroma priekšā, izdeldē imunitāti utml.

Jo turpina likt slodzi virsū savam ķermenim/ organismam. Attiecīgi HRV mērījums var labi parādīt iekšējo nervu noguruma līmeni. Uz kuru balstīties, izvēloties savu režīmu. Nevienam nav vajadzīgs izdedzis, nespējīgs darbinieks, kolēģis, komandas biedrs, tēvs vai māte.

 

Līdz šim biju saskāries ar tādām HRV aplikācijām, kuras darbojas tikai pievienojot ārējos sirds ritma aparātus. Tas ir – tie nolasa pulsometra mērījumu un tad aplikācijā tu visu labi vari redzēt, un visam sekot līdzi.

Beidzot es atradu aplikāciju, kura jau ar telefona LED zibspuldzes palīdzību var nomērīt HRV. Tieši tāpat kā pulsa mērīšana.

Viens no iemesliem, kādēļ pasūtīju sev Oura Ring gredzenu, bija tieši HRV mērīšanas dēļ. Kas ļautu trenēt savu nervu sistēmu un sekot tai līdzi. Gredzena priekšrocība neapšaubāmi ir tāda, ka tas tavu HRV un visu pārējo var mērīt cauru diennakti un pat sportojot.

Tomēr telefonā esošā iespēja ir fantastisks iepriecinājums. Un katram iesaku pamēģnāt. Te Welltory.

Vispār iesaku katram kļūt nedaudz par zinātnieku un eksperimentētāju, lai sekotu līdzi sev. Jo tikai tā sevi var uzalabot – sekojot sev līdzi!

 

 

 

2. APLIKĀCIJA. Menti – aptaujas veikšanai lekcijās.

Pagājušo nedēļu man bija 3 uzstāšanās pēc kārtas. Biohacking.lv sāk ņemt savu daļu.

Par ko man, protams, ir liels prieks. Gan popularizēt veselību, instrumentus, kā to izdarīt. Kā arī kāpt uz skatuves auditorijas priekšā ir man izteikti piemērota nodarbošanās.

Man arī prieks, ka šādas lekcijas grib dzirdēt ne tikai uzņēmumi vai citi semināru rīkotāji (kā piemēram, Zikurāts vai žurnāla “IR” meistarklases), bet arī Liepājas vai Kuldīgas domes, kas mani ir aicinājušas uzstāties.

Starp citu, esmu atvērts atbraukt arī pie tava uzņēmuma/organizācijas padalīties ar visām biohacking lietām. Par miegu, uzturu, fiziskām aktivitātēm, uzvedības un ieradumu veidošanas psihloģiju. utml.

 

Un atradums šoreiz ir aplikācija, kuru jau izmantoju kādu laiciņu. Tomēr vēl nebija sanācis pieminēt. Proti, veids, kā iesaistīt auditoriju. Interaktīvi likt kaut ko publikai padarīt.

Lekcijas laikā prezentēt aptaujas. Kur tiešsaistē ikviens var balsot par kādu no uzdotajiem jautājumiem.

 

Ļoti bieži man šāda anketa palīdz veidot un pielāgot saturu uz vietas prezentācijas laikā. Vai pat pirms pasākuma sākšanas. Sevišķi pirms lekcijas tas ir labs veids, kā piedabūt auditoriju jau iesaistīties. Vēl pirms vispār izskanējis kāds vārds. Tas arī palīdz salauzt pirmo neveiklo mirkli, pirms lekcija var sākties.

Piemēram, man ir sagatavots jautājums – kā tu vērtē, cik % no sava optimālā “ES” esi šorbīd?

Pirmkārt, nekad lekcija nav sākusies precīzi tikos, cikos bija noliktais laiks. Kas nozīmē, ka visiem, kas ieradušies laicīgi ir jāgaida. Šī gaidīšana šķiet produktīvāka, ja cilvēkiem ir ko darīt.

Otrkārt, ar šādu jautājumu es varu noskaņot cilvēkus kaut nedaudz tajā virzienā, par ko runāšu.

Treškārt, man tas dod iemeslu vēl pirms oficiālām uzrunām jau neformāli uzrunāt atnākušos.

Ceturtkārt, atbildes un aptaujas iznākums var man dot ieskatu tajā, kāda ir publika. Un tas var palīdzēt stūrēt uzstāšanos tā, kādi ir paši cilvēki, vai kāds ir viņu šajā gadījumā veselības pašvērtējums.

 

Aplikācija darbojas ļoti vienkārši un ir grēks tādu neizmantot ikvienam, kurš runā auditorijas priekšā.

 

 

 

3. ĒDIENS. Ķilavmaizītes.

Izcila delikatese! Nenormāli gardi.

Daudzi no lasītājiem jau zina, ka esmu tikpat kā atteicies no maizes.

Goda vārds, nezinu, kam vajadzīga ir maize.

Maizei līdzi nāk emocionāla bagāža, romantisms un daudziem mīļas, siltas atmiņas par laukiem, par zemi, par vecvecākiem utml.

Ap maizi ir daudz stāstu. Tai skaitā bada stāstu, grūtību, kādām cilvēki gājuši cauri. Kad vienīgais, kas grūtajā bada brīdī ir bijis – maizes rika.

Tas viss ir saprotams. Daudzviet pasaulē pat tagad tā vēl ir.

Bet mums te, Latvijā? Un vispār, lielākajā daļā rietumu pasaules, maize vairs sen nav tas, ar ko saistītas ir mūsu siltās sajūtas.

Ko es redzu? Es redzu apdrukātus plastikāta maisiņus. Iekšā visādu krāsu miltu sacepums. Milti, kuru iegūšanā izmantots velnsviņzin’ kas.

Maizē ir glutēns. Par to arī atsevišķs stāsts.

Maize ir ogļhidrātu jeb cukura bumba. Tas nekas, ka pilngraudu.

Maizi ēst vienkārši tāpat ir lieki. Maize mūs daudzus padara resnus.

Viens otrs ēd maizi gan pie zupas, gan pie vārītiem kartupeļiem. Sviestmaize turp un sviestmaize atpakaļ.

Visiem krodziņos patīk apēst to pirms ēdiena atnesto svaigo maizīti.

Cilvēks nevar atrauties, pirms nebūs izēdis tukšu visu groziņu.

Zini kāpēc? Tāpēc, ka tāpat kā cukurs, maize rada atkarību.

 

Tāpēc, kad tiek no šīs atkarības vaļā, tad maizi uzlūko ar vienaldzību. Tā ir lieks pārtikas produkts. Nopietni.

Pamēģini 2 nedēļas neēst un sapratīsi, ka tev ne tikai vairāk neprasīsies tā sviestmaize. Tev katru rītu nebūs jāiet caur Mārtiņa Beķereju, jo bulciņas tev arī vairs nevajadzēs.

 

Bet atradums tik un tā ir maize! 😃

Pēc tam, kad padalījos ar maizes nevajadzīgumu, atradums ir maize. Tieši tā es ceru pievērst īpašu uzmanību vienai senai latviešu delikatesei. Ķilavmaizēm.

Ku’ tās ir gardas!!! WOW.

Nopērc jau tīrītas ķilavas, piemēram, “Vīra buču”. Nopērc sviestu un sarkano sīpolu.

Bet maizi – atrodi vislabāko eko, bio šmeko rupjmaizi. Es pērku no Kalnciema ielas tirgotājas kaimiņienes – “Saules klaips” maizi.

Viņa tiešām pieiet maizes cepšanai ar īpašu pieeju. Man labpatīk domāt, ka viņa cep nevis maizi, bet gan delikatesi. Un kā jau delikateses paģēr – nav domātas pārpatēriņam, bet lai paknakstītos.

Tā nu man sestdienas rīts ēdot delikateses. Dažas plāni sagrieztas rupjmaizes šķēles ar biezu sviesta kārtiņu, ķilavām un plāniem sīpolu gredzeniem. Pa virsu es pārkaisu nedaudz piparu maisījuma (kurā ietilpst divi mani favorīti pipari – Timutas un rozā pipari).

 

Lai labi garšo!

 

 

4. ĒDIENS. Keto pica. 

Kopš viens no maniem jaunajiem pienākumiem ir regulāri iet un dalīties ar biohacking rīkiem un instrumentiem, mani atkal ir ievilkusi iekšā ēdiena (uztura) joma.

Viens no manas lekcijas izvērstākajiem punktiem ir tieši par ēdienu. Un ja jau par ēdienu runā, tad, protams, receptes nevar izpalikt.

Vispār esmu ievērojis, ka visvairāk interesē tieši uz visiem ierasta dzīvesveida uzbūvētais kaut kas jauns. Tas ir, ja runājam par LCHF (daudz tauku maz ogļhidrātu) ēšanas stilu, tad vairumam jautājums ir – a ko darīt, ja tik un tā garšo maize vai pica. Un tortes utml.

Tā kā no šīm klasiskajām un tradicionālajām lietām atteikties nākas visgrūtāk, tad meklēju alternatīvas, tomēr jaunā gaismā.

Tā pati maizes recepte, kura nu jau ir kļuvusi ļoti populāra.  Tieši tāds ir iemesls. Maize ir pārāk iesakņojusies cilvēku prātos. Un atzīšos, man pašam pica ir viens no tādiem ēdieniem. Nenormāli garšo.

Tā nu es ar dubultu interesi šobrīd sekoju līdzi vienai otrai vietnei, kur dalās ar ēdiena pagatavošanas knifiem.

Lūk, par picām.

Tikai nevajag uzreiz teikt, ka šajā ēdienā picas pamatne būs analoga tai no kviešu miltiem. Nē, protams!

Tas ir cits ēdiens. Tomēr es picu redzu dažkārt kā līdzekli dārzeņu, garšaugu un arī siera/ gaļas ēšanai. Tas ir – kā pamatni.

Ja vēl pati pamatne kļūst par supervērtīgu dārzeņu ēdienu, tad vispār lieliski.

Pagājušajā reizē bija uz olām balstīta pamatnīte. Sieva man atzina, ka garšojot daudz labāk nekā Chili pica.

Es tai ziņā ne tik pārliecināts esmu. Taču noteikti labāk garšoja nekā tādas uz kārtainās mīklas ceptas picveidīgās.

 

Paņem šo recepti vai atstāj! Ja paņem, tad lai labi garšo!

 

 

 

 

5. MENTĀLIE MODEĻI BĒRNIEM. Atziņa – kā indiāņi māca bērniem konceptuālu domāšanu

Attēls no James Altutcher intervijas ar Michio Maku

Mentālie modeļi, koncepti, kopbildes. Tas viss ir vajadzīgs, lai pasaule nešķistu defragmentēta. Lai lietu kārtību, daudzas it kā abstraktas lietas padarītu sev vieglāk uztveramas.

Matemātika, kā saka Michio Maku, ir grāmatvedība jeb pierakstu sistēma pasaules bildei. Tā tomēr ir tik nesaprotama, jo matemātiskie modeļi nav apgūti.

Apgūts vispār viss ir tīri kā mozaīka pa gabaliņam. Un kad vajag izprast, kas un kā notiek, tad mums neveidojas sakarības un kopsakarības.

Tādēļ, ka mēs bērniem no sākuma iemācām visu pa vienam. Tikai vēlāk mācām viņiem, ka viss pieder kopā. Ka viss nāk no viena. Tad sākam mācīt tiem fiziku, ķīmiju, bioloģiju. Tikai stipri vēlāk mēs mācām, ka viss kaut kādā veidā veido vienu kopīgu veselumu. Nabaga cilvēkiem ir grūti to visu aptvert.

 

Kā izrādās, indiāņi saviem bērniem sāk mācīt lietu un visa kopuma kārtību jau no pirmās dienas.

Kad bērnam skaidro, kas ir suns, kas ir akmens vai kas ir saule, tad skaidrojums tiek veidots caur kopumu.

 

Suns ir visa kopuma attēlojums. Tas ir – sunī atspoguļojas daudz daļiņu. Tas ir apkopojums atomiem. Akmens ir apkopojums smilts graudiņiem. Kalns ir apkopojums daudziem akmeņiem utt., utjp.

 

Tā bērns jau laicīgi savelk visu kopā. Pasaules uztvere veidojas kā veselums, kuru veido daļiņas.

 

Vērtīga atziņa. Šādi piedomāšu un saviem bērniem centīšos stāstīt par visu, par ko vispār viņiem stāstīšu.

 

 

Mazs papildinājums par mentālajiem modeļiem – aicinu uz bezmaksas*  meistarklasi par mentālajiem modeļiem 10.maijā “1-minūtes-triki”
 * – pasākums ir bezmaksas, ja nekas no dzirdētā Tev nenoderēs. Ja noderēs, tad varēsi iemest burkā tik, par cik Tev šķitīs vērtīga meistarklase.
Posted in 5 lietas.