#134 – 5 atradumi: Švarcenēgers iedvesmo, kāpēc krievu oligarhiem ir grūti un čagas sēne [no 18.marta]

1. IEDVESMA. Arnold Schwarzenegger. 

Pirmo reizi Arnoldam uzdūros astoņdesmito gadu beigās. Brālēna mamma pabija Kanādā. Atveda no turienes video magnetofonu. Un mēs skatījāmies viģikus. Commando. Leģendāra filma. Švarciņu tur ieraudzīju pirmo reizi. Pēc tam arī “Cobra” ar Silvestru Staloni.

Tolaik un vēl ilgi pēc tam Švarciņš manā uztverē bija kultūrists, kurš filmējās bojevikos.
Tad drusku vēlāk Arnolds kļuva par Kalifornijas gubernatoru. Atceros, ka man tas šķita jocīgi. Kultūrists, aktieris kļūst par tik augsta ranga politiķi. Nelīmējās kopā.
Salīdzinoši nesen, pirms kādiems 3 gadiem, Tim Ferriss savā podkāstā Arnoldu nointervēja. Varētu teikt, ka šī intervija mani šokēja.
Es pēkšņi atskārtu, ka visa Arnolda panākumu virkne nav parasta sakritība. Šajā intervijā, pretēji manai iepriekšējai Švarciņa bildei, spilgti izpaudās liela personība. Nekas no visa nav sakritība.
Šis atradums varētu būt interesants ikvienam, kurš par Arnold Schwarzenegger neko daudz nezina. Kuram, iespējams, tāpat kā man, visa viņa karjera šķiet tāda kultūrista – aktiera veiksme.
Tomēr patiesībā Švarciņš ir viens no iedvesmojošākajiem tēliem, kādu vien varu iedomāties.
Paseko līdzi, papēti viņa līdzšinējās gaitas, un būsi pārsteigts/-a par to.
Tā nu es nejauši uzdūros šim video, kurā Schwarzenegger uzstājas auditorijas priekšā ar 5 dzīves noteikumiem. Pēc kādiem vadās viņš pats. Šie ir ļoti labi un absolūti esenciāli noteikumi ikvienam, kurš no savas eksistences grib dabūt laukā mazliet vairāk nekā vidējais cilvēks.
Bet wow, cik nenormāli labi viņš šos 5 noteikumus prezentē!!! Māsters!
Gan no uzstāšanās meistarības, vārdu izvēles, stāstu stāstīšanas, humora izjūtas viedokļa. Šajā runā ir viss. Paņem šo runu, šo video, saskaldi mazos gabaliņos un sāc analizēt. Sevišķi, ja vēlies kļūt par izcilu publisku runātāju, prezentētāju. Beigu beigās – par tādu, kas dabū no dzīves kaut ko vairāk.
Šādu video noskaties un notiek tas, ko sauc par ‘skudriņas pārskrien pār muguru’.

2. CĒLOŅI. Ekonomiskās sankcijas pret krievu oligarhiem.

Bill Browder un Sergejs Magņitskijs

Ekonomiskās sankcijas pret Krievijas bagātniekiem. Tagad ir skaidrāka bilde, no kurienes un kā tas vispār veidojies.

Uzreiz pie atziņas. Kad uzzina pamatojumus, iemeslus un cēloņus dažādiem lēmumiem, bieži vien pazūd mistērijas, brīnumi. Viss kļūst skaidrāks. Katrai lietai jau arī parasti ir savi iemesli un savs pamatojums.
Līdz šim kaut kur pa ceļam dzirdot ziņas pa radio vai ieraugot virsrakstus internetā, bieži vien viss ir tāda amorfa masa.
Konkrēti runājot par ekonomiskajām sankcijām pret krievu oligarhiem. Piemēram, ka Krimas aneksija vai kaut kādi tādi notikumi ir ietekmējuši šādus lēmumus.
Taču, kā izrādās, viss ir daudz vienkāršāk, bet arī citādāk, nekā varētu domāt.
Pēc intervijas ar Bill Browder nu man ir skaidrāks, kā viss veidojas. Pateicoties šim vienam cilvēkam, un pateicoties viņa kādreizējam palīgam Krievijā, krievu advokātam Sergejam Magņitskijam. Kuru Putina cilvēki nogalināja. Nevis vienkārši nogalināja, bet turēja neciešamos apstākļos, spīdzināja un beigās arī nomērdēja.
Tieši tāpēc mēs redzam šīs ekonomiskās sankcijas.
Sankcijas sākušās ar dokumentu, ko sauc par Magnitsky Act. Kuru Latvija, starp citu, arī ir parakstījusi.
Vispār šis Bill Browder stāsts ir riktīgi fascinējošs. Viņš ir bijis blakus visam tam, kas notika 90-o gadu sākumā, un praktiksi visu 90-o gadu laikā. Privatizācija un valsts izlaupīšana.
Viņš bija blakus tam visam. Viņš kā amerikāņu investīciju kompānijas cilvēks arī piedalījās uzņēmumu izsolēs un visā pārējā bulšitā, kas tur notika.
Viņš bija ļoti neērts cilvēks. Gan tādēļ, ka bieži vien atņēma vērtīgus kumosus pašiem oligarhiem. Gan arī tāpēc, ka pārāk bieži atklāja visas nelikumības un supermilzīgās afēras Krievijā.
Šobrīd Putins personiski vēlas izrēķināties ar Bilu, un ja tas būtu iespējams, viņu iznīcinātu.
Šajos atradumos nepietiek vieta, lai uzskaitītu visu, kas tur notika un ko Bill Bowder redzēja. Kas notika ar šo krievu advokātu utt., utjp.
Vēlejos drusku izgaismot šo tēmu, lai savilktu līnijas starp daudzajiem punktiņiem.
Lai viss notiekošais veidotu kaut kādu cēloņsakarību.
Galvenā atziņa – viens cilvēks var izdarīt daudz, lai aizkaitinātu vienu no spēcīgākajiem pasaules diktatoriem – Putinu.

3. RĪKI. PPT īsceļi.

Viss sākās ar prezentācijas gatavošanu. Marts un aprīlis ir traki mēneši, jo man saplānots daudz uzstāšanos. Līdz ar to jāizmanto daudz prezentāciju un powerpoint.
Ja esi kādreiz redzējis/-usi manu prezentāciju, tad zini, ka pamatā izmantoju daudz attēlu. Cik vien var – tikai attēlus.
Jo es slaidus uztveru kā ilustrāciju tam, ko stāstu. Līdz ar ko mani slaidšovi, pretēji dažādos avotos minētajiem 30 slaidiem, ir krietni apjomīgāki. Respektīvi, ja tu darbojies tikai ar bildēm, tad teju katram teikumam vai tēzei var uztaisīt atsevišķu bildi. Un skatītājus/klausītājus šie daudzie slaidi neapgrūtina un netraucē.
Ir zināma līdzība ar filmām. Mākslas filmu formula, šķiet, ir tāda, ka ik pēc 20 sekundēm uz ekrāna kaut kam ir jānotiek, lai noturētu cilvēku uzmanību. Tad, lūk, es slaidiem pieeju ar līdzīgu filozofiju. Varbūt ne gluži tik ekstrēmi. Tomēr tas nozīmē, ka manam slaidšovam var būt līdz pat 200 slaidu.
Šādas prezentācijas sagatavošana prasa laiku.
Tā kā mani interesē dažādi triki un hack’i, pameklēju veidus, kā uzlabot produktivitāti ar powerpoint.
Nekāda revolūcija, bet gan visvienkāršākie īsceļi jeb kādas pogu kombinācijas ļauj ātrāk strādāt ar programmu. Tā saucamais shortcut keys.
Sāksim ar vienkāršu auditorijas pēkšņu uzmanības pievēršanu. Jeb ppt kā pārvērst ekrānu baltu un melnu.
Līdz šim es parasti ievietoju prezentācijā vienkārši vienu tukšu slaidu. Taču ar šo tas vairs nav vajadzīgs. Vienkārši spied ‘W’ baltam ekrānam un ‘B’ melnam ekrānam.
Vēl ir ļoti daudz citu foršu īsceļu. Kā piemēram, tikt ātri no visas prezentācijas slaidu izlikšanas vienā lapā, atpakaļ uz rediģēšanas režīmu.
Vārdu sakot, tiem, kuriem šad un tad vajag darboties ar powerpoint, šis rakstiņš noderēs.

4. ĒDIENS. Bezglutēna bezogļhidrātu maizītes no olām.

Visvairāk man pietrūkst picas. Ne tikai klasiskās picas. Agrāk regulāri tiku cepis arī kaut ko picveidīgu uz kārtainās mīklas pamatnes.
Tā kā tagad gandrīz nemaz vairs neēdu glutēnu saturošus produktus un cik vien var samazinu ogļhidrātu daudzumu, šīs ekstras vairs neēdu. Vai ēdu ļoti, ļoti reti un neregulāri.
Tā nu parasti, kur vien redzu un dzirdu, cenšos piefiksēt receptes, kas atbilst tā saucamajam LCHF (low carb high fat) konceptam. Viena no tādām ir mana maizes recepte. Šeit atrodama šī recepte.
Pagājušajā nedēļā ļoti nopriecājos, kad, pateicoties feisbukam, tiku pie foršas picu, karstmaizīšu pamatnes versijas.
Parasti ar pamatnēm ir visgrūtāk, jo tās tiek veidotas no miltiem. Nav lielas starpības – rīsu, kukurūzas vai kviešu. Jo miltos ogļhidrātu ir ļoti daudz.
Taču šajā receptē ne tikai nav miltu – tā ir ikviena LCHF un keto fana recepte. Jo tajā izmantotas tikai olas!
Šajā video redzams mazu un maz maizīšu gatavošanas recepte. Es visu palielināju 3 reizes, tas ir, izmantoju 9 olas un pagatavoju picas pamatni.
Kad picas pamatne bija gatava, uz tās izkārtoju visu picai nepiecišamo un vēlamo.
Man bija 2 pamatnes. Vienu sakārtoju pats, otru iedevu bērniem, lai viņi saveido savu kompozīciju ar sastāvdaļām.
Tas notika tādā ekspromta variantā. Taču man jau radās ideja nākamajai reizei, kā šo padarīt par vēl sociālāku pasākumu. Sagatavošu tādas mazākas maizītes-pamatnītes, sagatavošu ingredientu bļodiņas un ļaušu katram taisīt savu versiju. To darīsim Lieldienās. Jo galu galā olas – tā jau tāda Lieldienu padarīšana.
Viss izdevās lieliski! Ļoti garšīgi. Un tagad jau avansā varu apgalvot, ka šī man kļūs par ikdienas recepti. Vai vismaz brīvdienu picas recepti.
Lai labi garšo!

5. VESELĪBA. Chaga.

Dažādi uztura bagātinātāji. Saknītes un zālītes. Daudziem liekas, ka tā ir tantīšu un onkulīšu štelle.
Tā arī ir. Taču tā tam nav jābūt. Dabā ir ļoti daudz kā tāda, kas ir vērtīgs un vajadzīgs. Tik pat labi kafija vai tēja varētu tikt uzskatītas par tādu pat tantīšu lietu. Tikai šobrīd tā ir vispārakceptēta lieta, kas simtiem miljonu cilvēku visā pasaulē palīdz un stimulē ikdienu.
Taču kafija un tēja nav vienīgie līdzekļi.
Ja parok dziļāk, var atrast brīnumu brīnumus. Ne velti viens no ienesīgākajiem biznesiem pasaulē šobrīd ir uztura bagātinātāji. Gan tādi, kuri nav baigi pētīti, gan tādi, par kuriem zināms ļoti daudz. Gan tādi, kuri ir tautas medicīnas rīki, gan tādi, kurus klasiskā medicīna iesaka.
Katrā ziņā lielāko daļu no visa, kas cilvēkam vajadzīgs – to visu tas uzņem caur uzturu.
Sevišķi fascinējošas man šķiet tās dabas veltes, kuras neuzskata par tradicionālu ēdienu/ dzērienu, bet kuru regulāra lietošana var sniegt lielas priekšrocības. Tādu vielu ir daudz. Sākot no piparmētras, rozmarīna un oregano. Beidzot ar spirulīnām, krila eļļām un čagas sēnēm.
Tieši par pēdējo gribu pastāstīt.
Svētdien, ejot pa t/c “Domina”, nevarēju nepamanīt, ka gaiteņos notiek kaut kāda aptieku, uztura bagātinātāju, skaistumkopšanas līdzekļu izstāde-tirdzniecība. Bija izvietoti desmitiem stendu ar ēteriskajām eļļām, dabīgo kosmētiku, uztura bagātinātājiem un ajurvēdas produktiem.
Mazliet aplūkoju un papētīju, kas tur ir.
Manu uzmanību piesaistīja stends, kurš izplata Krievijā ražotas uztura bagātinātaju preces. Tā pa daļai ir zelta bedre. Baltkrievija, Ukraina un Krievija samērā labi ir izkopušas visādas netradicionālo medikamentu gatavošanas un lietošanas tradīcijas, un par lētām cenām pie viņiem tas viss ir pieejams.
Es, liekas, jau rakstīju, kā Ukrainā pirku Piracetāmu par ‘kapeikām’. Tas vispār Latvijā ir recepšu medikaments. Un maksā padārgi.
Tā nu es tajā krievu preču stendā uzdūros čagas pulverītim. Čaga ir uz bērziem augoša, piepei līdzīga sēne. Kas ir ārkārtīgi veselīga. To var dzert kā tēju.
Tā ir spēcīgs antioksidants, iekaisumus mazinoša, kognitīvo funkciju uzlabotāja, palīdz cīņā pret audzējiem, veicina labo baktēriju līdzsvaru un vēl, un vēl. Šeit labs resurss par labumiem no čagas sēnes.
Šis biohacker’u vidū ir jau samērā izplatīts līdzeklis. To savā sortimentā iekļāvis arī tāds moderns uzņēmums kā “Four Sigmatic”. Un viņu čagas pulverītis maksā 10-20$. Manis minētajā krievu preču stendā čagas pulveri nopirku par 2,50€. Jo šī prece viņiem ir pozicionēta kā pulverītis pensionāriem. To es, protams, pats izdomāju. Taču apskatoties uz iepakojumu, tā vien liekas, ka pulverītis nav domāts progresīviem cilvēkiem.
Lai vai kā – laba lieta, kuru iesaku visiem! Uz veselību!
Posted in 5 lietas and tagged , , .