#133 – 5 atradumi: autofāgija nav saistīta ar mašīnām, par binaurālajiem ritmiem un svara bumba [no 11. marta]

1. FIZIOLOĢIJA. Autofāgija

Man tuvs un mīļš temats.
Ikvienam vajadzētu zināt, kas tas ir.
Esmu jau rakstījis par šūnu apoptozi. Kas ir kontrolēta šūnu bojāeja. Kurpretim autofāgija ir šūnu sastāvdaļu noārdīšana, ja tās bojātas.
Vikipēdija dod šādu definīciju: “Autofāgija (no grieķu: αὐτός, auto — ‘pats’ un φαγεῖν, phagein — ‘ēst’) ir katabolisks process, kurā šūna noārda tai nevajadzīgās un bojātās struktūras. [..] Šādā veidā šūnās nomainās novecojušie vai bojātie organoīdi — membrānas, ribosomas, mitohondriji un citi.”
Tātad, tā ir sanitāra funkcija.
Jebkura veida stresa faktori izraisa kā vienu, tā otru. Ja mēs super vienkāršojam visu līdz absolūtai vienkāršībai un tiešām skatāmies uz fiozolģiju primitīvi, autofāgija, tāpat kā apoptoze, ir svarīgi procesi manis sludinātajai veselīgas dzīves formulai. Proti, būt mazliet badā, mazliet salt un cilāt smagumus. Vispār būt regulārā diskomfortā ir veselīgi, jo tas ir stresors ķermenim. Stress bojā šūnas. Ja stress ir īslaicīgs un nav hronisks, tad tas skar tās šūnas, kuras ir relatīvi vārgas. Vai šūnu vārgās daļas.
Tad notiek šis pašattīrīšanās mehānisms – autofāgija (un apoptoze). Šī sanitārā funkcija ir esenciāla bioloģiskajai izdzīvošanai.
Problēma biež vien ir tāda, ka lielais komforts un stresa trūkums ķermenim – piemēram, mazkustīgs dzīvesveids, siltums, pārtika – nepietiekami stimulē autofāgiju.
Vēl var runāt par to, kāpēc ir labi mazāk ēst un salt – šādas darbības rada mazāku oksidatīvo stresu ķermenim, kas savukārt rada mazāk brīvo radikāļu. Tādēļ ir veselīgi. Taču tas jau ir cits aspekts un cits temats. Kas tikai norāda, no cik daudz dažādām pusēm varam runāt par gavēšanas un aukstuma labajām īpašībām.

2. FIZISKIE VINGRINĀJUMI. Kettlebell swing jeb svara bumbas šūpošana

Man mājās ir 14 kg smaga svara bumba.
Angliski to sauc kettlebell.
Tas tā, lai youtube ikviens varētu atrast papildu idejas vingrinājumiem.
Šo svara bumbu pārsvarā izmantoju saviem izometriskajiem vingrinājumiem. Pustupus pozā es to ar abām rokām pievelku sev pie krūtīm. Tādā pozā tupu aptuveni 1′ 30”. Svara bumba man vienkārši kalpo slodzes palielināšanai.
Kādu dienu man ienāca prātā pamainīt savu ikrīta vingrošanas rutīnu. Tas ir, ieviest tajā korkecijas, kaut ko jaunu.
Sevišķi tādēļ, ka no visām septiņām divās dienās bija vingrinājumi, kas atkārtojās. Pa divām reizēm pildīju plank un pa divām speciālo piepumpēšanos.
Viens no jaunieviesumiem man ir vingrinājums, par kuru biju dzirdējis jau labu laiku. Faktiski tas varētu būt viens no populārākajiem vingrinājumiem ne tikai ar svara bumbu, bet vispār.
Ļoti daudzi fitnesa eksperti min šo kā vienu no top5 efektīvākajiem, daudzpusīgākajiem vingrinājumiem. Kas iedarbina ne tikai dažādas muskuļu grupas vienlaicīgi, bet dara to arī no savstarpējā intensitātes un spēka balansa viedokļa.
Svara bumbas šūpošana jeb kettlebell swing.
Lūk, vizualizācija, kā tas jādara.
Iekustina gan kājas, dibenu, gan placeus, rokas un krūtis. Plus šis vingrinājums diezgan labi uzdzen augšā pulsu. Pietiks ar 1 minūti intensīva darba, lai saprastu, ka ķermenis kustas.
Kā vēl vienu jaunievedumu varu minēt citu vingrinājumu. Un jūtu, ka papildinu savu vingrošanas arsenālu ar HIIT jeb augstas intensitātes intervāla treniņu imitāciju. Tāpēc, ka tuvojoties stipro skrējienam, mani interesē ne tikai spēks, bet arī izturība un eksplozivitāte. Taču līdzīgās proporcijās. Un tas ir vēl kāds ļoti vispusīgs un ļoti efektīgs vingrinājums – plaukšķināšanas pumpēšanās. Tas ir – piepumpējies, strauji ar rokām atgrūdies no zemes un, kamēr ķermenis gaisā, sasit plaukstas.
Mans vingrinājums aizņem 1 piegājienu jeb 30 sekundes. Maksimums 20 reizes. Pēc kurām skaidrs, ka tas ir viens pēc vella grūts vingrinājums.

3. IDEJU sarunas.

Par “5 atradumi kā pasākums” – vakars.
Dārgie draugi, 5 atradumu cienītāji – beidzot man ir skaidrs.
Pasākums, kuru biju izsludinājis 1. martā, pēc tam pārcēlis uz 17. martu, visbeidzot notiks 3.maijā. Kad būs silts un forši. Tā būs pirmssvētku diena. Lai arī tā ir ceturtdiena, tomēr sajutīsies kā piektdiena.
Kā varu secināt, ir bijušas vairākas kļūdas un nepilnības, kuru dēļ pasākums nenotika. Šo visu ņemu vērā un jau laicīgi par visu ziņošu.
Pirmkārt, runāsim par populārākajām tēmām. Tas ir – par veselību, fizioloģiju, tai skaitā liksim iekšā arī drusku biohacking tematu. Otrs populārākais temats ir – produktivitāte, rīki, triki. Arī mind-set jeb prāta stāvokļa un filozofiskie aspekti.
Nu un trešā tēma – uztura temats. Par ēšanu.
Noteikti uz šo pasākumu aicināšu vismaz 2 cilvēkus, ar kuriem par šiem tematiem varēsim runāt izvērstāk. Kuriem uzdot jautājumus un meklēt dziļākas atbildes.
Tā visa ir anotācija.
Tagad par to, kāpēc šādus pasākumus ir jārīko. Un kāpēc ikvienam būtu jāapsver šāda pasākuma apmeklēšana.
Jau tagad, rīkojot biohacking meetup’us un runājot dažādos semināros, tiekoties ar cilvēkiem, redzams, ka par maz norisinās dziļas sarunas. Par maz tiek runāts ne tikai par teorētisko – ko darīt – bet arī par to, kā vispār šiem jautājumiem pieiet.
Attieksme, ne tikai pašam sava iekšējā, ir tā, kas traucē. Lielākoties traucē, ka apkārt nav cilvēku, ar kuriem par pieredzēm un sajūtām parunāt.
Kad rīkojām to puspliko skrējienu, tad to labi varēja manīt. Ne jau tas, ka pati skriešana šortos, kad ārā ir mīnusu grādi, ir tas varoņdarbs. Pajautā jebkuram, ikviens atzīs, ka auksti jau nemaz nav. Sevi ‘uzlauzt’ ir grūtākais. Taču vismaz 2 cilvēki piedalījās skrējienā tikai tāpēc, ka kopā vieglāk. Viņi bija paņēmuši līdzi tērpus, tomēr iekšēji ļoti šaubījās. Kad tā pozitīvā enerģija tika izstarota visiem pulcējoties, cilvēkiem šaubas atkrita.
Tāpēc šādas sarunas ir formāts, kāds nav līdz galam novērtēts. No vienas puses tā būtu motivācijas deva. Kas ir svarīgi, bet ne būt nav galvenais. Motivāciju var dabūt, arī vienam mājās skatoties video. Tas, ko nevar iegūt citur – apkārt esošos citus dīvaiņus, kas par šīm lietām grib dzirdēt un arī runāt.
Tāpēc aicinu šo pasākumu padarīt par riktīgi, kā jaunieši saka,  ōsom (no angļu valodas ‘awesome’).
Esmu mazliet samazinājis cenu, lai pirmais testa pasākums notiktu un cena neatturētu visus no nākšanas. Dalības maksa – 10€. Par uzkodām un dzērieniem droši vien būs atbildīgs bārs.
Potenciālās vietas, kur tas varētu notikt ir – RocketBean grauzdētava, Spiikiizii vai Kalnciema ielas kvartāls. Taču par norises vietu es vizmazāk satrauktos.

4. SKAŅA. Raksts par binaurālajiem ritmiem.

Par binaurālajiem ritmiem esmu rakstījis jau iepriekš. Viens no visefektīvākajiem fokusēšanās rīkiem, kādu jebkad esmu sev atklājis. To jau viens otrs lasītājs zina.
Bet arī man bija interesanti palasīt labi sagatavotu rakstu, kurā uzskaitīts pilnīgi viss, kapēc binaurālie ritmi ir efektīvi. Kā arī, protams, kas ir potenciālie blakus efekti un kaitīgums. Jo jebkas var būt kaitīgs. Tā teikt – dose make the poison jeb inde ir devā.
Ja tas nav šķērslis, ka raksts ir angliski, tad šī vietne vispār ir izcils un nenormāli bagāts informācijas avots visiem sevis uzlabotājiem un biohacker’iem. Selfhacked.

5. PĀRDOŠANAS TEHNIKA. Kā pārdot sevi. Noklausies, ko tev saka, tad runā pats.

Vienkāršs triks, kā kaut ko pārdot.
Sevišķi kontaktiem, ar kuriem grūti tikt līdz runāšanai. Jeb tā sauktajai pičošanai.
Skatoties atpakaļ pagātnē, atceros, ka jau intuitīvi samērā bieži esmu izmantojis šādu situāciju.
Taču, ja tā padomā, pieejot šim stratēģiski, varētu parādīties jaunas iespējas.
Situācijas, kā līdz tam nonākt, var izvēlēties brīvi. Galvenais saprast, kur atrodas uzrunājamie. Turp arī doties. Vai tās būtu izstādes, kādi pasākumi vai cita vieta. Vietas izvēle jau pati par sevi var būt atsevišķa raksta vērta.
Lūk, pats triks.
Vēl pirms tam svarīgi (ļoti, ļoti svarīgi) ir atcerēties, ka ikvienam ir ko pārdot. Par kaut ko pārliecināt, kaut ko nopičot. Neatkarīgi no līmeņa, katram ir sava dienas kārtībā, kādu ideju vai produktu notirgot.
Tātad – ar ikvienu potenciālo kandidātu sāc sarunu, par pamatu ņemot to, ka viņš/-a vēlas tev kaut ko tirgot. Viss, kas tev ir jādara, ir jānoklausās viņa pārdošanas/ reklāmas runa. Dažkārt tev vajag uzdot uzvedinošus jautājumus, izrādīt interesi, bet ļaut izrunāties.
Kad tas izdarīts, kad kandidāts savu daļu ir beidzis, viņš būs atvērts uzklausīt arī tevi. Tajā brīdī bliez viņam laukā tavu labāko sagatavoto pārdošanas jeb piča runu.
Pati pārdošanas runa ir jau cits temats. Atkarībā no meistarības, pieredzes un paša piedāvājuma atkarīgs iznākums. Par to šeit nerunāju. Tas no katra paša atkarīgs.
Triks konkrēti ir domāts vairāk kā taktika, kā tikt līdz runāšanai jeb savas idejas pārdošanai. Un tas ir tik vienkāršs triks, ka tu noteikti domā – kamon. Taču atgādinājums, pamudinājums par skādi nenāks.
Posted in 5 lietas.