#13 – 5 atradumi no 22.novembra

1. CILVĒKI – Preiļu interesentu grupa

Attēls no Latvijas Radio / LR1 / Preiļos pie uzņēmējiem Aigara un Ingūnas Zīmeļiem

Attēls no www.LatvijasRadio.lv / LR1 / Preiļos pie uzņēmējiem Aigara un Ingūnas Zīmeļiem

Kad biju uzrakstījis rakstiņu par lietām, ko mācīšu bērniem pats (kas līdz šim bijis ar atrāvienu vispopulārākais), tas izceļoja plašumos, jeb, kā to mēdz dēvēt – tas aizgāja viral. To kopumā izlasīja ~20’000 reižu!

Šo rakstu izlasīja arī kāds no Preiļiem, ar kuru manas idejas dziļi rezonēja. Tādēļ, ka Preiļos, kā izrādās, dzīvo ārkārtīgi progresīvu cilvēku kopa, kas gatavi atvērt savu neatkarīgo, brīvo skolu. Baidos, ka nevarēšu precīzi noformulēt šīs skolas konceptu. Taču ideja ir kaut kas uz Ikšķiles, Valdorfa utml. skolas pusi. Kas nozīmē, ka tā būs alternatīva klasiskajai skolai.

Kas man likās īpaši ievērības cienīgi, ir tas, ka šī cilvēku grupa, ar Ingūnu un Aigaru Zīmeļiem priekšgalā, iet daudz tālāk. Pozitīvā nozīmē traki cilvēki, kuri izveidojuši ne tikai gardēžiem domātu lielveikalu “Ūga”, kas, līdzībās runājot, ir tāda paša līmeņa lielveikals kā SKY Rīgā. Viņi ir nodibinājuši savu interešu grupu, kas regulāri tiekas, runā, diskutē un domā, kā attīstīt pilsētu, savus bērnus un sevi.

Biju uzaicināts uz Preiļiem uzstāties ar savu ideju kā nodzīvot līdz 120 gadiem. Man jau dažreiz liekas, ka es Rīgā esmu marsietis, jo neviens šādu apņemšanos īsti neņem par pilnu. Tomēr Preiļu grupa uzņēma ar ļoti lielu atvērtību.

Un, ja tā padomā, viņiem jau tāpat kā man ceļā uz 120 gadiem, nav ko zaudēt… Ne jau tādēļ, ka Preiļos daudz mazāk iespēju nekā Rīgā. Arī Rīgā ir daudz mazāk iespēju nekā Londonā utml. Jautājums ir nevis – kas nav, bet kas ir iespējams.

 

2. IDEJA – kā plānot savu karjeru izmantojot https://80000hours.org/ (no Will MacAskill)

80000hoursIr aprēķināts, ka cilvēkam dzīves laikā ir paredzēts nostrādāt aptuveni 80’000 stundu. Tas, kā tās pavadīsi, visticamāk, noteiks, vai būs jēdzīgi piepildīta dzīve.

Šajā lapā tieši tāda pieeja tiek piedāvāta – izvērtēt, saprast pamatprincipus un izvēlēties ceļus, pa kuriem iet tematiski, lai atskatoties, dzīve būtu bijusi jēgpilna vai jēdzīga.

Piemēram, neefektīva pieeja ir sekot savam dzīves aicinājumam. Tādēļ, ka nav iespējams zināt iepriekš, kas kādam labi padosies un zināt, ko būtu vērts darīt pirms tas sākts darīt.

Otrs, cilvēki, kuri grib palīdzēt citiem, bieži vien izvēlas strādāt organizācijās, kurās paši neattīstās vai attīstās maz. Tādējādi neuzlabojot savas zināšanas un prasmes, kas, savukārt, neļauj izmantot visas iespējas un maksimizēt to pašu sākotnējo ieceri – palīdzēt citiem.

Treškārt, jāizvēlas darboties jomās, kurās tev ir vislielākā ietekme. Tādēļ dažkārt strādāt tīri sociālo darbu būtu nepilnvērtīgs spēju un prasmju pielietojums.

 

3. CITĀTS – “Viss, ko tu jebkad vēlējies, atrodas bailēm otrā pusē”/ “Everything you’ve ever wanted is on the other side of fear.” – George Addair

Komforta_zonaEsmu jau daudz rakstījis un runājis par komforta zonām. Gan šeit manā lapā, gan manu rakstu vēlējās publicēt arī žurnāls “KLUBS”. To, starp citu, šeit varat lejupielādēt Žurnāla “KLUBS” rakstiņu!!

Tādēļ neko daudz neskaidrošu. Mani šis citāts vienkārši uzrunāja savā īsumā un kodolīgumā.

 

 

 

4. ATZIŅA – nereaģēt uz apkārtējiem notikumiem, bet savu dienas kārtību noteikt pašam.

Šī nedēļa bija diezgan traka, jo gribot, negribot es sāku pārāk daudz stresot, nervozēt. Paanalizēju šo situāciju un sapratu, ka viss šis tikai dēļ reaģēšanas uz apkārtējiem notikumiem. Citiem vārdiem sakot, es netīšām iekāpu tajā, ko sauc – dzīvot pēc citu dienas kārtības.

Lielākoties visi produktīvisti* apstiprina, ka viena no lielajām lietām, no kurām jātiek vaļā ikvienam cilvēkam, ir pārstāt lietot e-pastu kā pirmo lietu no rīta. Tieši tādēļ, ka tas automātiski ieved reaģēšanas režīmā. Padomājiet, ja sāc lasīt e-pastus (darba sakarā), kur kāds cits kaut ko uzrakstījis, lūdzis, jautājis utml., tad atbildot uz to, ieslēdzas reakcija uz tā konkrētā cilvēka dienas kārtību. Tā ir kontroles sajūtas zaudēšana pār savu laiku un vispār diezgan pretīga sajūta. Diemžēl, tas ir ieradums, no kura nav viegli tikt vaļā.

Taču šāda reaģēšana uz citu dienas kārtību nav tikai e-pastos. Samērā izplatīti tas ir arī sociālajos tīklos vai arī fiziskā saskarsmē ar cilvēkiem. Man, piemēram, ārkārtīgi bieži ir tāda sajūta, ka jāatbild, jāreaģē. Ka to tā nevar atstāt. Vēl izteiktāk tas ir tad, ja tas cits saka/ dara kaut ko tādu, ar ko grūti identificēties.

Taču tas ne tikai nav produktīvi, tas aizved pa negatīvu sajūtu spirāli. Tā vietā ir jāizdomā un jāizvirza savs ceļš un virziens, un tas jāturpina, lai vai kas.

 

* – cilvēki, kas daudz runā, trenē un paši mēģina uzlabot savu sniegumu un būt maksimāli produktīvi, nezaudējot brīvību un veselo saprātu.

 

 

5. VESELĪBA – Seminārs par taukiem.

Attēls no www.top10md.com

Attēls no www.top10md.com

Nesen netieši tiku nosaukts par idiotu, kurš pašiznīcinās, jo es ēdot par daudz sviesta. Lai arī jāsaka, ka gan asins analīžu rādītāji, gan arī imunitāte, kuru es mēru pēc slimībā pavadītajām dienām, ne par ko tādu neliecina. Pie kam, ne tikai sev personīgi, bet arī manu 3 bērnu sakarā, kuriem tiek daudz sviesta un maz ogļhidrātu.

Pēc ilgiem laikiem vadīju Vom Fass Labas Garšas semināru, kurā nolēmu pasniegt nelielu praktisku lekciju par  “daudz tauku, maz ogļhidrātu” ēdieniem un dzīves stilu.

Es jau ta’ pats zinu, ka šāds ēšanas stils ir ne tikai veselīgs, bet arī ļoti baudāms. Taču arī zinu, ka daudzi man jautā, kas tad ir tie ēdieni? Šādi jautājumi rodas, jo kaut kur iztēlē cilvēkiem liekas, ka eļļas un izkusuši tauki pludo.

Man par prieku un papildu apstiprinājumu, visi semināra apmeklētāji apēda visus ēdienus pa tīro un atzina, ka šādi ēdieni tiešām pārsteidz ar to, cik netrekni tie patiesībā liekas.

 

 

===============

Netika šonedēļ sarakstā:

– Šāda bilde, kas redzama blakus.Medicine

– abundance vs scarcity – pārpilnība vs. trūkums. Par šo es rakstīšu drīzumā vienā rakstiņā, kurā izklāstīšu savas domas par zinātni vs. pseidozinātni.

 

Posted in 5 lietas and tagged , , , , .