#129 – 5 atradumi: vārda brīvība, jauni vietniekvārdi un kreativitāte, lai izklaidētos [no 11.februāra]

1. FILOZOFIJA. Vārda brīvība. [Morālais relatīvisms, objektīvisms un morālā patiesība].

Man patīk šī doma.
Doma, ka jāķeras klāt lietām, par kurām ir maz saprašanas un zināšanu. Cerībā uzzināt par tām daudz vairāk. Tādēļ izvēlos par tām ne tikai interesēties, bet arī rakstīt.

Vārda brīvība. Labākais, kas pasaulē ir noticis. Precizēšu – labākais, kas Rietumu pasaulē ir noticis.
Tas, ka baznīca ir šķirta no valsts, ir tam par pierādījumu.
Morālais relatīvisms, turpretim, ir samērā graujoša morāles pieeja. Jo morāli sev nosaka indivīds pats vai viņa subjektīvā piederība kādai grupai.

Es to saprotu tā – ikviens drīkst kritizēt un apšaubīt pilnīgi visu.
Rietumu pasaulē tas, par laimi, ir samērā izplatīts princips.
Kritiskā domāšana, apšaubīt, uzdot jautājumus – tā ir svarīgākā brīvības forma.
Ja vispār pieņem, ka brīvība ir iekšēja vērtība. Ka tā potenciāli ir augstākā no vērtībām. Par “rietumu pasauli” runāju tādēļ, ka ārpus rietumu pasaules cilvēki daudz izteiktāk dzīvo saskaņā ar tradīcijām.

Taču šajā gadījumā nemēģinu nodalīt Rietumus no Austrumiem. Mēģinu nodalīt morālo relatīvismu no morālā absolūtisma. No morālās patiesības.
Tas ir, kad tev ir 99% brīvības un atlikušais 1% ir pienākums pakļauties kādai dogmai.
Tas ir, kad tava morāle ir pilnībā atkarīga no tā, ko saka grupa, kurai tu piederi. Piemēram, ļoti liels Lielbritānijas musulmaņu skaits atbalsta kalifātu jeb ideju, ka jānogalina visi, kuri nav musulmaņi – tā sauktie neticīgie.
Eiropā ir milzīga imigrantu krīze. Latvijā par to liels klusums.

Lielākā vērtība ir vārda brīvība. Tā ir tā augstākās vērtības nodrošinājuma vērtība.
Meta līmenis.
Vai man ir jāskaidro kādēļ? Droši vien, ka nē.
Tas paredz izteikties par jebko. Arī par t.s. svētajām lietām. Par lietām, par kurām it kā nebūtu pieņemts runāt. Par reliģiju, piemēram.

Jā, pēc šī principa, tiem, kuri noliedz holokaustu, vajadzētu ļaut to noliegt.
Kāpēc? Jo, šādus argumentus, kā piemēram, ka Zeme ir plakana, ir nenormāli grūti aizstāvēt. Kad dzirdi kādu runājam par Zemes plakanumu, tu vienkārši ļauj šim cilvēkam “brīvajā tirgū” padarīt sevi par klaunu.
Ja tagad ar likumu tiktu aizliegta versija, ka Zeme ir plakana, tas iedotu nevajadzīgas sviras plānprātīgajiem sazvērestības teoriju piekritējiem. Tas viņiem liktu vēl vairāk ticēt šādai versijai. Tas pats, starp citu, notiek ar tiem, kuri noliedz holokaustu.

Tāpēc kritizēt drīkst arī kristietību, islāmu un ‘svēto’ brūno klona rupjmaizi, koka malkas krāsnī ceptu.
Nedrīkstētu būt tabu tematu. NEKĀDU!
Galvenais pārpratums rodas, kad cilvēki uztver lietas personiski. Bet kritika jau praktiski vienmēr iet ideju virzienā.
Pārāk bieži sliktie iznākumi pasaulē ir nevis tādēļ, ka cilvēki ir ļauni. Daudz izplatītāk – slikto ideju vārdā labi cilvēki dara ļaunas lietas.

Vārda brīvība ir iespēja kritizēt šīs idejas. Jebkuru ideju.

Morālā patiesība ir iespēja nepieņemt vienas morālās normas un uz tām būvēt savu dzīvi. Katram ir tiesības darīt visu pēc savas izpratnes. Bet balstot visu idejā par cilvēka objektīvo labklājību.

Te arī likšu punktu. Jūtu, ka, sākot rakstīt par šo tematu, ir kā ar mežu – jo dziļāk ej, jo vairāk koku. Un, iespējams, pat rodas liels haoss.

2. LIKUMI. Jauni vietniekvārdi Kanādā.

Vīrietis un sieviete. Tā bija līdz šim. Tagad viss ir mainījies. Kanādā. Pie mums vēl nē. Tagad ir daudz dzimumu. Oficiāli. Vai pareizāk sakot – ar likumu pieņemtu vietniekvārdu.
Latvijā šis fakts ir paslīdējis garām. Kā tāds ne pārāk nozīmīgs notikums, tomēr tas ir ļoti būtisks. Sekas kuram varēs redzēt pēc kāda laika.
Šis notikums ir ļoti lielā kontekstā ar vārda brīvību.
Īsumā – kas tad Kanādā ir noticis?
2016. gadā ir pieņemts likums, ka turpmāk obligāti jālieto vairāk nekā 60 jaunas vietniekvārdu formas. Šie jaunie vietniekvārdi attiecināmi uz dažādam seksuālajām minoritātēm, pārsvarā transseksuāļiem. Katra variācija ir sava persona. Es īsti nezinu, kā tieši tas viss iedalās. Tam šajā kontekstā pat nav nekādas nozīmes.
Lūk, saraksts ar vetniekvārdiem. Piemēram, XE un ZE. Es pat nezinu, uz ko tie ir attiecināmi.

Pirmajā acu uzmetienā varētu šķist, ka šādi jauninājumi ir liels panākums. Cilvēktiesību progress. Varbūt. Diemžēl tas ir regress vārda brīvības virzienā.
Savas ideoloģijas aizstāvībai varu teikt, ka man nav nekādu iebildumu pret homoseksuāliem cilvēkiem. Man arī nav nekādu nepatiku pret transseksuāļiem.
Šo seksuālo minoritāšu tēmu šeit pat nav vērts apspriest.
Šeit būtiskais ir vārda brīvības pārkāpums. Jo ar likumu neko nevari piespiest darīt. Tas, ko šis likums paredz – tev obligāti (TAVS PIENĀKUMS, par kura pārkāpšanu draud sods) jālieto šie vārdi. Jaunie vārdi.
Tas nestrādā praktiski nekad. Ar likumu nevar salāpīt problēmas, kuras jālāpa ar labu gribu un pareizo attieksmi.
Mēs taču zinām, kā cilvēki lieto valodas komisijas ieviestos jaunvārdus – blīvripa, dižpārdoklis, dižķibele utt.
Likums var piespiest nedarīt dažādas lietas, kuras neuzliek par pienākumu tērēt resursus. Likums var noteikt – nepiesārņot, bet nevar likt sakopt.
Var aizliegt – staigāt pa mauriņu, bet nevar piespiest kāpt uz mauriņa.
Likums var man aizliegt kādu nenosaukt par idiotu, bet nevar piespiest kādu saukt jebkādā vārdā.

Šeit mēģināju izskaidrot šo notikumu un kādas implikācijas ir no šī likuma. Taču daudz meistarīgāk par šo stāsta nu jau par samērā populāru kļuvušais Toronto Universitātes profesors, psihologs Jordan Peterson. Youtube ir pilns ar debatēm no TV raidījumiem un citām publiskām runām. Šis temats ir ļoti interesants. Turklāt šis it kā nenozīmīgais incidents ir simptoms vienai milzīgai pasaules problēmai, kāpēc Latvija kā valsts ir lielās briesmās. Ne jau no gejiem. Bet no Krievijas.

 

 

3. IZKLAIDE. Izklaidēties vs. garlaikoties.

Izklaide. Garlaicība. Pretmeti.
Mums piepeši ir radusies iespēja konstanti būt izklaides režīmā. Mums ir viedie telefoni ar milzīgiem ekrāniem, kas garantē izklaidi.
Vai pareizāk sakot – garantē nebūt garlaikotiem.
Tas taču ir lieliski! Garlaicības problēma beidzot izskausta. Tāpat kā bakas. Nu, tā slimība.
Tomēr, dzīvojot viedtālruņu ērā, kaut kā nemana, ka cilvēki būtu pietiekamā labsajūtā.
Gluži pretēji. Drīzāk var dzirdēt sūdzēšanos, ka telefoni ar saviem feisbukiem un tviteriem zog laiku. Dažiem pat jāiet ārstēties no telefonu, datoru atkarībām.
Tāpēc, ka tā īsti jau tas viss neizklaidē.
Noklausījos Sam Harris sarunu ar David Deutsch.
Fascinējoši!
Tas tev nav saruna par piena cenu maksima vs rimi.

No šīs sarunas mani aizķēra David Deutsch koncepts par to, ka cilvēki dara lietas, lai sevi izklaidētu. Un patiesa sevis izklaidēšana notikt var tikai tad, ja tiek stimulēta cilvēka kreativitāte. Novitāte darbībā, pieredzē vai pat priekšmetos. Jebkas, kur mums ir jāiegulda radošums, ir izklaidējoši.
Tieši ar to var skaidrot, kādēļ viss jaunais cilvēkus tik ļoti izklaidē. Jo kognitīvi tas stimulē jaunu sinapšu veidošanos. Tādēļ arī heroīns tik ļoti noder izklaidei, jo tu redzi jaunas lietas. Tev ir jaunas sajūtas. Pēc kāda laika neko jaunu vairs neredz. Tad sākas narkotiskā rutīna. Tas ir brīdis, kad cilvēks saprot, ka narkotikas viņu vairs neinteresē. Taču bieži vien tad jau ir par vēlu.
Tāpēc arī jaunas kurpes vai jauns auto rada labas sajūtas uz samērā īsu laiku. Tāpēc notikumiem un atgadījumiem ir daudz lielāks potenciāls. Jo kreativitāte tiek stimulēta arī ilgi pēc paša notikuma.
Tādēļ vismazāk cilvēki nožēlo sevis izglītošanai iztērēto naudu (nejaukt ar izglītību kā papīra iegūšanu).
Ja var paņemt kaut ko vērtīgu no šī atraduma – tad gribētos, lai tas būtu – tērē laiku un naudu pieredzē, notikumiem un lai mācītos.

4. RĪKI. Drag gmail trello extension

Gmail strauji kļuvis par vienu no populārākajiem e-pasta servisiem. Daži noteikti integrējuši to uz saviem outlook’iem. Daži skatās telefonos.
Taču ļoti daudzi izmanto gmail interfeisu.
Šis ir papildinājums (google chrome extension), kas ļaus turpmāk skatīties e-pastu pa kolonnām. Ar paša nodefinētām kolonnām, atbilstoši savām vajadzībām. Vienam tas būs darāmo lietu saraksts, citam sadalījums starp darba un izklaides e-pastiem. Kāds organizēs saziņu ar saviem klientiem pa komunikācijas soļiem.
Jāsaka, ka bezmaksas versija ļauj izveidot tikai vienu kolonnu. Ja gribas vairāk, tad jāsāk maksāt.
Taču, ja sen vēlējies ieviest sev kaut ko līdzīgu CRM sistēmai, bet neko pārāk sarežģīt negribas, tad šī varētu būt laba opcija.

 

 

5. MŪZIKA. Max Romeo – Chase the Devil

Deviņdesmitajos klausījāmies The Prodigy. Vēl agrīno. Pirms tas bija kļuvis par masu elektronisko mūziku. Laikā, kad vēl bija radiostacija “Radiodejas”.
Ir tāda prodigy dziesma “Out of space”. Klausījāmies šo tehno gabalu un pat prātā nevarēja ienākt, ka tajā izmantots Max Romeo regeja gabals – Chase the devil.
Nesen radio noklausījos un padzīvojos drusku pagātnē. Nē, ne Max Romeo pagātnē. Chase the devil ir 1976. gada gabals. Es pakavējos savā bērnībā/ jaunībā.
1992. gadā.

Posted in 5 lietas.