#115 – 5 atradumi: nēsāt smagumus, kofeīna batoniņš un kā uzlabot humora izjūtu [no 5.novembra]

1. BIOHACKS. Celt un nest kaut ko smagu. 

Biohacking.lv pirmais meetup jau noticis. Paldies visiem, kuri ieradās! Tas ir labs atbalsts.  Šajā  5 atradumu platformā viena otra aktualitāte pārklāsies ar jaunuzsākto biohacking lauciņu.
Ik pa brīdim rakstīšu un sniegšu ieskatu no “tās” pasaules arī te.
Biohacking kā temats patiešām ir milzīgi plašs. Tajā ir daudz caurumu, pa kuriem ieiet un pēc tam nezināt, kā tikt laukā.
Lielu daļu interesē uzturs. Fiziskās aktivitātes, fitness, tehnoloģijas, aparāti un vēl neskaitāmas lietas, par ko interesēties.
Māris Žunda (ar kuru abi kopā esam dibinājuši biohacking.lv) dziļi apgūst elpošanas un termoģenēzes tematu.
Vēl pasākuma kontekstā izdevās iepazīties ar daudziem, kuri ne tikai garām ejot kaut ko dara, bet rada lielas lietas. Sevišķi gribu izcelt Coffee Pixels, kuriem šeit zemāk ir veltīts vesels atradums.
Taču atgriežoties pie pirmā atraduma. Jau pasākumā pavisam īsi savas uzstāšanās laikā vienā teikumā apkopoju, ko nozīmē biohacking un kas būtu galvenās lietas ilgai un piepildītai dzīvošanai.
Lai dzīvotu ilgi, pilnvērtīgi (un laimīgi – šis vispār ir koncepts, no kura cenšos tikt vaļā), piepildīti, tad svarīgas ir faktiski 3 lietas – REGULĀRI mazliet salt, mazliet būt badā un ik pa brīdim nogurt no smagumu cilāšanas.
Un mans atradums šajā gadījumā ir hack’s vai triks.
Atkārtošanas labad pie viena pieķeršu klāt vēl kaut ko.
Viens no spēka un veselības rādītājiem ir tvēriena stiprums. Angļu valodā to sauc – grip strength.
Tas viss ir tiešā sasaistē ar cilvēka evolūciju. Nēsāt smagumus, cilāt tos, spēt ilgi karāties, pievilkties. Roku spēks cilvēkam pirms 8’000-10’000 gadu bijis ārkārtīgi svarīgs.
Tagad redzu, ka cilvēki nevien nespēj pievilkties, bet ar grūtībām var piepumpēties.
Kolīdz kas smagāks jānes, tā sāp mugura, vai rokas.
Satvēriena stiprums ir jātrenē. Tas ir liels cilvēka veselības indikātors. Tas diezgan labi var atspoguļot  sirds asinsvadu saslimšanas, sirds veselību utml.
Triks šai gadījumā ir tāds – iet uz veikalu ar kājām un smagos iepirkuma maisiņus nest rokās.
Arī es līdz šim to redzēju kā apgrūtinājumu. Diezgan besīgu nodarbi. Tagad to redzu kā labu iespēju. Vienīgais, par ko ir vērts padomāt – iepirkuma maisiņu varbūt aizstāt ar kādu labāku nesamo. Lai rokturi negrieztos ādā. Savainot plaukstas nav vajadzīgs.
Tātad triks īsumā: uz veikalu iet kājām, saģērbties plāni (lai ir nedaudz auksti) un iepirkumu maisiņu nest uz mājām rokās!

2. ĒDIENS/DZĒRIENS. Coffee pixels

Iepazinos ar brāļiem. Latviešiem. Kuri radījuši produktu, par kuru noteikti nākotnē vēl dzirdēsim pasaules līmenī. Coffee Pixels.
Kas tas ir? Kafijas krūzīte vienā šokolādveidīgā batoniņā. Taču tas nav šokolādes batoniņš. Tas burtiski ir kofeīna aizstājējs uzkodas formā.
Coffee Pixels ir vairāki produkti. Tomēr es vēlos pievērst uzmanību tikai vienam no tiem. “Mind boostin’ coffee bar”.
Tas ir tikai 10 gramus smags batoniņš, kura sastāvā ir 50 mg kofeīna. Tas ir drusku vairāk nekā puse no parastas mājas kafijas krūzes. Taču būtiskākais, ko uzsver Raivis Vaitekūns, galvenais Coffee Pixel produkta runasvīrs, ir produkta tīrība. Proti, dzerot kafiju kā dzērienu, kopā ar kofeīnu mēs uzņemam arī dažādas vielas, kas ne vienmēr sniedz labāko organismam. Tiešī šī iemesla dēļ daudzi kafiju nemaz nav iecienījuši, jo tā rada stresainākas un diezgan izteiktas neaptīkama uzbudinājuma sajūtas. Daži to vienkārši ignorē kofeīna dēļ.
Savukārt ar Coffee Pixels tu vari uzņemt tīru kofeīnu. Saņemt kofeīna labos efektus un nedabūt to pretīgo kratekli.
Turklāt, visiem patīk snekot, visiem patīk šokoādes ēšana. Šis ir labs veids, kā uzņemt kofeīnu un vienlaicīgi panašķoties.
Pagaidām visiem tie, kuri dzer kafiju bez cukura, kuri nevēlas aizrauties ar ogļhidrātiem, drusku vēl būs jāpagaida. Coffee Pixels šobrīd strādājot pie ‘nesaldās’ versijas. Jo tomēr šajā batoniņā ogļhidrāti ir virs 20%.
Katrā ziņā ļoti rekomendējams produkts. Garšīgs. Ak, jā, starp citu. Kas interesanti, tad Coffee Pixels izmanto ne tikai kafijas pupiņas daļu. Iekšā tiek likta arī visa kafijas ogas (cascara) daļa. Tieši ogā bez kofeīna ir vēl daudzu antioksidantu un citu vērtīgo vielu.
Prieks par superforšu produktu! Un vēl lielāks prieks par to, ka tie ir latvieši, kuri to radījuši.
Šeit Coffee Pixels mums piešķir uz vienu mēnesi līdz 13.decembrim 20(!)% atlaidi ar kodu: 5atradumi.
Varbūt vajadzētu, ka jūs pērkat šitos batoniņus, un man par to kāds labums atlec. Taču šoreiz man nekāda ieguvuma. Vienkārša pārliecība par labu produktu…!

3. JAUTĀT. Jautājuma formulēšana no Cialdini

Šis atkal  ir triks. Kas ļaus saņemt labākas atbildes no citiem. Uzvedības psiholoģija no leģendārā Cialdini. Tā paša, kurš sarakstījis “Influence” un nesen otru grāmatu – “Pre-suasion”.
Jautājuma formulēšana ar efektu, kas nevis novērš no tevis, bet vērš uz tevi. Nu tas,  ja runājam par feedback jeb atgriezeniskās saites iegūšanu.
Droši vien jāsāk ar to, ka visstraujākā attīstība un izaugsme, mācīšanās un jaunu lietu apgūšana sanāk tiem, kuri dabīgā veidā spēj operēt ar pēc iespējas īsākiem ‘feedback loop’ paņēmieniem. Tiem, kuriem atgriezeniskās saites iegūšana notiek dabiski un ļoti ātri. Neapzināti viņi to prot.
Citiem tas sanāk ļoti lēni. Tādēļ arī izaugsme ir lēna. Rezultāts pēc kaut kādas darbības ienāk tik lēni, ka savilkt kopā cēloni un efektu gandrīz nav iespējams.
Tas būtu jāņem vērā un jādara viss iespējamais, lai mākslīgi stimulētu feedback iegūšanu. Bieži vien tā ir vienkārša un elementāra jautāšana citiem. Lai pastāsta, ko domā par tevi un/vai tavām darbībām vai lēmumiem.
Diemžēl arī tas ir diezgan smalks process. Ļoti viegli ir izklausīties uzbāzīgam, ļoti viegli ir noformulēt jautājumus tā, ka tie nedod nekādu labumu. Jautātājs to sajūt, redz negatīvu attieksmi no citiem. Tādēļ visbeidzot izbeidz prasīt feedback’u.
Kā piemēram tipiskais jautājums (ja tādu vispār uzdod) būtu – “ko tu domā par šo?”
Pats esmu bieži uzdevis šādu jautājumu. Pats bieži vien, pat nenojauzdams, droši vien esmu saņēmis nepilnvērtīgu feedback’ vai pat atgrūdis no sevis cilvēkus. Tāpēc, ka jautājums liek jautājuma saņēmējam ieskatīties sevī pēc atbildes. Tādēļ viņš ies prom no tevis. Taču tev vajag cilvēka ieskatīšanos tevī, panākšanu uz tavu pusi.
Uzmanību! Tagad atbilstoši Cialdini, labāka pieeja šāda jautājuma uzdošanai.
NEVIS: Ko tu domā par šo?
BET: Vai tev ir ieteikums par šo?
Notiek vēl 2 lietas. Cilvēkiem patīk mācīt citus. Ikviens jūtas apzināti vai neapzināti pagodināts, ja viņam lūdz izteikt viedokli.
Savukārt jautājuma uzdevējs nelabprāt šādu uzdod, jo nevienam atkal nepatīk, ka viņu
māca. Tīri instinktīvi tas it kā signalizē, ka tu neko nezini/ neproti.
Cik vien var, mēģinu atcerēties šādu pieeju. Pamēģini tu ar’!

4. HUMORA TEHNIKA. Kā būt smieklīgākam. Callback joki.

Daudz publiski uzstāties. Tāds ir viens no maniem mērķiem. Man tas padodas, jūtos labi uz skatuves un zinu, ka ir šis tas, ko pastāstīt.
Tikai daudz jāpiestrādā pie visādiem sīkumiem.
Te esmu lūdzis palīdzību vienam no jaunajiem, bet jau ātri par līderi kļuvušam publiskās runas treneriem – Oskaram Priedem. Tur ir daudzas runas tehnikas. Sākot no skaidrākas vārdu izrunāšanas, beidzot ar intonācijām, pauzēm utt., utjp.
Bet jebkuru publisko runu performancēs ir kāda detaļa, kas stāv pāri visām. Humors un joki. Ja tu auditorijai dod iespēju pasmieties, tad tava uzstāšanās būs bijusi krietni vien veiksmīgāka.
Mēdz teikt, ka humora izjūta vai nu ir, vai tās nav. Piekrīti šādam apgalvojumam?
Es tomēr negribu tam piekrist. No vienas puses tādēļ, ka neticu fiksētam stāvoklim. Ticu, ka lielākoties viss ir prasmēs, kuras var apgūt. No otras puses, palasot, painteresējoties par to pašu humoru, redzu ļoti daudz instrumentu, kas reāli ļāvuši cilvēkiem kļūt par labākiem publiskiem runātājiem, pat komiķiem.
Lūk, šis atradums ir par t.s. callback humoru. Te ir rakstiņš no quora!
Īsumā: tā ir tavas runas atsauce uz kaut ko, kas jau iepriekš izskanējis. Pat, ja esi pirmais runātājs, tad moderators noteikti kaut ko jau ir pateicis, uz ko tu vari atsaukties.
Lūdzu nevērtēt pārāk skarbi manu piemēru pat tad, ja tas vispār nav smieklīgs. Doma ir ilustrēt pieeju un tehniku. Jo piemērs ir supertriviāls.
Piemēram, moderators saka: “Prieks visus redzēt tik kuplā skaitā šai ceturtdienas rītā!”
Ja tā ir vienīgā frāze, ko moderators teicis, tad ar to var pietikt.
Tad tavs callback būtu šādas opcijas:
a) “Labi, ka kupls ir tikai jūsu skaits… [pauze] nevis mans vēders…”
b) “Labi, ka šis ir ceturtdienas rīts, bet nevis trīsdiennieka rīts…”
Ceru, ka skaidrs!
Šo var izmantot ne tikai publiski uzstājoties, bet arī sarunās, pārrunās un citās sociālās mjiedarbībās. Tikai svarīgi ir nepārspīlēt, jo pēc vairākām reizēm tas var sākt durties acīs un kļūt pārāk besīgi.

5. MŪZIKA. I was a ye ye girl muzika by In-Grid Feat. Doing Time. 

Pagriez skaļāk un nedziedi līdzi.
Taču atbrīvo vietu savām funky kustībām.
Jo gluži kā Sprīdīša stabule, tā kustinās tavas kājas.
Posted in 5 lietas and tagged , , , .