#112 – 5 atradumi: elpojot ārstēties, probiotiķi un uzlabot rakstīt prasmes [no 15.oktobra]

1. TRENIŅŠ. Rūdīšanās skola.

Pēdējās nedēļās esmu jau rakstījis par biohacking.lv. Starp citu, liels prieks, ka šajā virzienā arī daļa no lasītājiem  ir ieinteresēta.
To visu mēs veidojam kopā ar Māri Žundu, kurš cita starpā ir elpošanas un rūdīšanās treneris ar pie Wim Hof iegūtu sertifikātu. Vienīgais Baltijā.
Tā kā elpošana un aukstuma/siltuma termoģenēze ir vieni no galvenajiem biohacking rīkiem, tad es būtu drusku jocīgs, ja nepiedalītos Māra rīkotajā treniņā. Par to tad arī atradums.
Treniņš notika visas dienas garumā netālu no Rīgas, viesu namā “Aitiņlauvas”.
Viens no galvenajiem ieguvumiem, kādēļ ikvienam ir jādomā par šāda veida treniņiem, ir uzreiz vairāku ķermeņa sistēmu trenēšana. Skaidrs, ka mūsu rietumu sabiedrībā mēs visi gribam nenormāli labi izskatīties. Tādēļ viena liela daļa cilvēku ir apsēsta ar muskuļu un skeleta sistēmas uzlabošanu. Spēks jā, bet izskats svarīgāks. Tagad es runāju par tiem, kuri ne tikai ir apsēsti ar muskuļu uzlabošanu, bet kaut ko šai sakarā arī dara.
Tomēr mūsu labsajūta un organisma optimāla darbošanās atkarīga arī no citām ‘lielajām’ sistēmām. Elpošanas, asisnsrites, nervu sistēmas. Pat endokrīnās sistēmas.
Kuras arī var  ne tikai trenēt, bet to vajaga darīt!!!
Godīgi sakot, ja  kādu iemeslu dēļ diemžēl esi spiests regulāri lietot medikamentus savam veselības stāvoklum, un neesi pamēģinājis to uzlabot caur elpošanu, tad pat tuvu neesi izmēģinājis visu. Ir vērts paklausīties Māra stāstā (un tādu ir daudz), kā tikt vaļā no liekā svara, kā tikt vaļā no aptiekas un regulāriem ārstu apmeklējumiem.
Draugi, labā ziņa ir tā, ka šīs sistēmas var trenēt bez svaru cilāšanas. Vienkārši trenējot elpošanu.
Tas pats Wim Hof, kuru minēju gan tepat augstāk, gan esmu minējis arī agrāk (šeit) – viņam pieder visdažādākie aukstuma un karstuma rekordi. Papētot dziļāk, redzēsiet, ka tas čalis ir kreizī. Tomēr viņš uzsver vienu lietu – to, ko var viņš, var ikviens normāls cilvēks, jo pats Wim Hof savā organismā ir normāls. Viņš vienīgi nav normāls tajā ziņā, ka visu grib darīt pirmais.
Atgriežoties atpakaļ pie treniņa “Rūdīšanās skolā” – šajā treniņā Māris liek pamatus elpošanai kā rīkam. Ja iedomājies, ka elpošana ir instruments, tāpat kā hanteles, taču tāds, ko mēs nēsājam sev līdzi, paliek vieglāk dzīvot.
Īpaši ņemot vērā, ka esam iemācījušies nepareizi elpot sava dzīvesveida dēļ, ir mazliet jāpatrenējas, lai atkal elpotu pareizi.
Šobrīd baigi negribu iedziļināties pašās elpošanas tehnikās un vingrinājumos. Jo te tāpat par maz vietas. Vēlos vien pateikt, ka gan treniņa laikā, gan noteikti pēc tā tu kļūsi par citu cilvēku. Tu sapratīsi, ka spēj vairāk. Piemēram, ja vari knapi vienu minūti ilgi aizturēt elpu, tad jau pēc pirmā treniņa spēsi to izdarīt uz pusi vai pat 3 reizes ilgāk. Spēsi iekāpt ledus baļļā. Turklāt to izdarīt nevis lielīšanās vai sporta pēc, bet tādēļ, ka tavam ķermenim tas ir pa spēkam.
Te varat pieteikties uz šīm apmācībām: tur ir gan vairāki datumi, gan arī vairākas iespējamās vietas. Ievadot atlaides kodu: ‘kaspars‘ vari šo treniņu apmeklēt drusku lētāk (šķiet, 10€ nost no cenas).

2. BAKTĒRIJAS. Probiotiķi kapsulās ir fufelis.

Liels temats, plašs un dziļš. Standarta rietumu medicīna šķiet to vēl nav sapartusi. Pareizāk sakot, droši vien saprot, bet neņem vērā, jo antibiotiķi ir labs bizness.
Taču šobrīd mans atradums nav par vai pret antibiotikām. Arī neesmu tik liels speciālists, lai to komentētu. Vispār es komentēju tieši tās lietas, kuras man ir jaunums, kuras mazāk zinu. Tāds jau tas rakstīšanas mērķis. Padalīties ar jaunumiem, ar atradumiem, kurus līdz šim esmu ignorējis, nezinājis, dzīvojis paralēli. Vai arī vienkārši – tie ir objektīvi jaunumi.
Tā nesen klausījos interviju ar miljardieri un vienu no lielākajiem zinātnes virzītājiem caur kapitālismu – Naveen Jain. Iesaistījies gan kosmosa izpētes, izglītības veicināšanas un tagad jau arī kuņģa baktēriju pētījumu projektos.
Kad šādi cilvēki ķeras klāt jebkuriem tematiem, tad ir vērts pievērst uzmanību šiem projektiem.
Par kuņģa mikrobiomu jau sekoju līdzi kādu laiku. Par to jau dažādās komūnās (arī biohakeru) runā jau pasen. Taču smagsvaru uzmanība šim laukam piešķir papildu nozīmi.
Atradums šoreiz ir biznesa idejas izsludināšana. Naveen pats izsludināja šo ideju.
Proti, ja tu aptiekā nopērc kaut kādus probiotiķus, lai uzlabotu sava vēdera baktēriju stāvokli, tad tu skalo naudu podā. Kāpēc?
Pirmkārt, tajā kapsulā iekšā ir vien drusku mazāk nekā 10 baktēriju veidi. Ņemot vērā, ka vēderā ir ap 100’000 veidu, tie daži neko sevišķi nemainīs. Tas no vienas puses. Taču kas ir vēl būtiskāk – līdz kuņģim arī tās pašas dažas jau būs aizgājušas bojā. Tā želatīna kapsula jau būs pa ceļam izšķīdusi un baktērijas jau aizgājušas bojā.
Pati biznesa ideja ir – izveidot kapsulas apvalku no prebiotiķiem jeb uz ogļhidrātu bāzes veidotām šķiedrvielām. Kas nešķīstu tiekot līdz vēderam.
Tādēļ vēdera baktēriju labklājībai daudz vērtīgāki ir pre-biotiķi. Tas ir, cieti/ šķiedrvielas saturoši produkti. Tie būtu – ķiploki, puravi, banāni, auzu pārslas, āboli, linsēklas. Starp citu, auksti vārīti rīsi un auksti varīti kartupeļi arī laba barība vēdera baktērijām.
Ja tomēr par probiotiķiem runā, tad noteikti buljoni, ingvera sakne, jebkuri fermentētie produkti, skābēti kāposti, tējas sēne. Un starp citu, par ko runā maz – zeme. Vajag aiziet uz kādu pļavu, tālāk no lauksaimniecības zemes. Kaut kur iespējams mežā, un apēst kādu saujiņu zemes. Tieši tādēļ lūgums ļaut bērniem spēlēties ar zemi, lai viņi laiza savas netīrās rokas.
Un dzīvo veseli!

3. CITĀTS. “Experience is what you get when you didn’t get what you wanted” Howard Marks

Pieredze ir tas, ko tu dabū, kad nesaņem to, ko vēlējies. Precīzāk vairs nevar pateikt. Tikai vienā teikumā. Tagad varam padomāt, ko nozīmē – pieredzējis cilvēks. Tas ir cilvēks, kas ļoti daudz savā dzīvē nav saņēmis to, ko gribējis.
Un pieredze, tā taču ir svarīga lieta, vai ne? Ja varam pieņemt, ka pieredzi mums visiem vajag, lai spētu vieglāk realitātē orientēties, tad no tā izriet, ka mums visiem regulāri vajag nesaņemt to, ko tik ļoti vēlamies. Ne tikai vajag, bet savā ziņā vienmēr būsi uzvarētājs, ja ar šādu attieksmi pieiesi dzīvei. Abos gadījumos uzvara. Iegūsi, ko gribi – labi. Neiegūsi – arī labi, jo iegūsi pieredzi.
Vienkārši!

4. RĪKS. Baltā tāfele uz laptopa.

Pagaidām šis ir tikai Mac datoriem. Tomēr jāpameklē būs arī citiem datoriem. Katrā ziņā ideja uzlikt uz laptopa vāciņu un šo vāciņu izmantot kā balto tāfeli piezīmēm, ir super atjautīgi. Nezinu, vai šāds vāks ir 32$ vērts. Taču ideja ir stabili kopējama. Tādēļ nebrīnīšos, ja tuvākajā laikā parādīsies vairāki līdzskrējēji. Uzslava par ideju!

5. 1-MINŪTES-TRIKS. No kā izvairīties, rakstot jebko.

Varbūt kādam ir padoms latviešiem?
Šis vienas minūtes triks ir tiem, kuri biežāk un vairāk raksta angļu valodā. Arī man.
Triks tādēļ, ka  izņemot tikai dažas lietas no rakstības (arī runas), tu būtiski to uzlabo.
Lūk, šeit ir quora atbilde par to, kādus vārdus labāk nelietot. Fantastiski elementāri. Piemēri ir izcili un ilustrējoši. Vai kāds var piedāvāt man šādā pašā formātā 1-minūtes-trikus rakstīšanai latviešu valodā?
Dažas lietas noteikti tulkojas. Piemēram, esmu jau rakstījis par “es domāju” nelietošanu. Esmu pat sācis izskaust šo.
Iesākt jebkuru rakstiņu ar īsu teikumu, ir labs ierosinājums.
Taču vai ir kādi latviešiem specifiski norādījumi? Es ļoti priecātos, ja tu ar mani padalītos. Es pat varētu publicēt to šeit lapā. Tādēļ atsūti, ja ir kādi interesanti valodas vienkāršie triki.
Paldies!
Posted in 5 lietas.