#110 – 5 atradumi: BioHacking.LV, kā veidot attiecības un fascija [no 1.oktobra]

1. VĀRDS. Angļu vārds ‘pursuit’ kontekstā ar 120 gadiem.

Kaut kā vienmēr esmu izvēlējies grūtāko ceļu, lai skaidrotu cilvēkiem, kāpēc gribu nodzīvot līdz 120.
Vairumā gadījumu man par to jāstāsta tādēļ, ka cilvēki sarauc pieri un/vai ar mazu ironiju uzskata to par stulbu apņemšanos.
Man šķiet, es zinu, kādēļ tā. Tajā pat laikā skaļi izskanējušie argumenti/ pretargumenti ir visai jocīgi. Piemēram, ka tik ilgi dzīvot nebūtu forši. Protams, redzot vecu, slimu, nespējīgu cilvēku, tāda dzīve nav sevišķi iekārojama. Ja tāda ir tā bilde acu priekšā.
Tad parasti ņemu talkā savu maratona skriešanas metaforu. Ka lai noskrietu vai varētu noskriet visu pilno maratona distanci, pirms tam neskaitāmas reizes jānoskrien 5km, 10km, 15km, 20km un 25km. Pat vairākas reizes nedēļā. Tieši tāpat arī ar 120 gadiem. Kas tik viss nav jāizdara, lai tie 120 gadi vispār būtu iespējami.
Jā, būtu jādara virkne lietu, kas prasa laiku, attieksmi, disciplīnu, arī samērā daudz veiksmes utml. Kas nozīmē arī to, ka līdz 120 gadiem jau sāk dzīvot agri. Kā tur bija – vislabākais laiks koka iestādīšanai bija pirms 20 gadiem. Otrs labākais laiks stādīt koku ir tagad. Tā arī ar 120.
Atzīstu, turpinu darīt daudz lietu, kuras noteikti nepalīdz ilgdzīvošanai. Taču savā idienā esmu ieviesis vairākas lietas, kas daudziem liktos par grūtu. Tā kā ar maratonu. Daudzi droši vien gribētu būt noskrējuši to. Tāpat ar grāmatu rakstīšanu, veselību, spēku, radošumu, dajebko. Gribētos būt izdarījušam. Nevis pati darīšana interesē.

Atradums ir angļu vārds pursuit. Pursuit of hapiness, piemēram.

Tilde tulko ļoti šauri. 1. pakaļdzīšanās; vajāšana; 2. nodarbošanās. Taču angliski tas nozīmē kā tiekšanās uz. Vārds sevī ietver ilgtoša procesa pieeju. Ar zināmu nebeidzamības sajūtu. It kā jau vārds sen zināms. Taču tad dzirdēju šo vārdu kontekstā, kas ar mani ļoti rezonēja.
Kādēļ šis atradums varetu būt noderīgs tev? Lai lieku reizi atgādinātu, ka gala rezultāts reti kad ir tas, kas cilvēkiem tik ļoti ir nepieciešams. Jā, gala rezultāts kalpo par precīzu atgādinājumu, kāpēc kaut ko darām. Tomēr viss vienmēr notiks darīšanas brīdī. Nu padomā, atceries brīdi, kurā sasniedzi kādu gala rezultātu. Vai pēc tā bija tā īstā gandarījuma sajūta? Vai tomēr gandarījuma sajūta bija tikai un vienīgi kontekstā ar pašu darīšanu?
Ja tiešām notiktu tā, ka zelta zivtiņa izpildītu tavas 3 vēlēšanās, sajūtas būtu diezgan čābīgas.

Cilvēki pat ir gatavi maksāt vairāk par lietām, kuras vēl jāuztaisa pašiem, nevis pirkt jau gatavas. Piemēram, origami eksperiments. Vai arī IKEA mēbeļu fenomens.
Tāpēc vārds pursuit un vēlme nodzīvot līdz 120 gadiem ir pati dzīve nevis skaitlis. Skaitlis lai paliek tikai kā atskaites punkts. Tā teikt – viegli mārketējams mesidžs!

 

2. ORGĀNI. Fascija.

Fascia ir fascinējoša. Man ir aizdomas, ka lielākā daļa no lasītājiem tagad dzird šo vārdu pirmo reizi. Vēl jo mazāk zina, kas tas ir. Lai gan tas ir ārkārtīgi svarīgs vārds. Visiem, kam rūp veselība, spēja kustēties un justies labi, būtu jāzina, kas ir fascia.
Fascia ir cilvēka orgāns. Šāds orgāns ir arī daudziem dzīvniekiem.
Ja esi kādreiz griezis gaļu, sevišķi sadalot gaļu mazākos gabaliņos, būsi redzējis tas plēvītes, kas ir starp muskuļiem un kauliem. Tā plēvīte tad arī ir fascia. Vienīgais orgāns, kuru nevar izņemt, noņemt no visa organisma. Šis orgāns atbild par to, lai mūsu kustības būtu nevainojamas, lai viss notiktu gludi un smalki. Tas sabalansē kādas nepilnības vienā muskulī vai muskuļa daļā. Satur kopā visus muskuļus, kaulus. Tas ir smalks orgāns, kuru pat anatomi diezgan ilgi bija ignorējuši kā nesvarīgu olbaltumvielas kolagēna un 70% ūdens sakopojumu. Piemēram, veicot cilvēka organisma sekciju, atdalot orgānus un muskuļus no ķermeņa, tieši fascija jeb tās saistaudu plēves bija tās, kas nonāca atkritumu urnās.
Neko daudz par šo visu nerunā, bet nesen klausītajā Ben Greenfield podkāstā ar Human Garage Garry Lineham izskanēja versija, ka visa cilvēka, ja runā datoru pasaules līdzībās, galvenā operētājsistēma ir tieši fascija.
Šeit gribu tikai nedaudz ieskicēt fascijas nozīmi un nenovērtētību. Vairāk par to var palasīt manis nejauši uzietajā rakstā latviešu valodā šeit.
Viens no galvenajiem stīvuma (un es šeit nerunāju par sportisko stīvumu) un sliktas pašsajūtas iemesliem ir fascijas dehidrēšanās. Šis orgāns ir staipīgs un elastīgs, ja tas ir pietiekami mitrs, apūdeņots. Ar dzeršanu vien ir par maz. Tieši regulāras kustības, staipīšanās vingrinājumi, masāžas ir tas, kas palīdz ūdenim nonākt fascijā.
Līdzīgi ir ar nekustēšanos veicot ikdienas darbu. Sēžot vienā pozā, piemēram.
Izlasīju šādu ļoti labi ilustrējošu analoģiju. Kad uzliek pēdu uz mitrajām smiltīm jūras krastā, tad tajā vietā paliek sauss. Noņemot kāju nost, ūdens vēl vairāk saplūst tajā vietā, kur bija pēda. Tieši tāpat notiek vingrojot un staipoties. Vingrinājumu brīdī fascija atbrīvojas no ūdens. Tad pienāk atpūtas brīdis, kura laikā papildu ūdens saplūst fascijā kā tādā sūklī.

Lai neieietu pārāk dziļi šajā, vēl ieskicēšu tādu lietu, ka fascija ir tieši tas orgāns, kas rada traumas pilnīgi citā vietā, pēc tam, kad maza mikrotrauma bijusi citur. Nu, piemēram, reizēm tā vien liekas, ka plecs tika izmežģīts neatkarīgi pats no sevis. Lai gan tas noticis pirms tam nedaudz sastieptās Ahileja cīpslas dēļ. Viss ir saistīts cilvēka organismā! Un to visu saista fascija.
Pēdējais varbūt nedaudz smieklīgais piemērs ir botulīna injekcijas. Ja kāda caca iepumpē sev lūpās botulīnu (tādējādi nomērdējot nervus un muskuļus ar šo toksīnu), nemaz nenojauš, ka fascijas dēļ cieš pilnīgi viss ķermenis. Ja viņai sāks sāpēt mugura (es tiešām tagad baigi improvizēju, bet tikai ilustrācijas nolūkos), tad viņai droši vien neienāks prātā, ka tas dēļ botulīna. Tieši tāpat arī ārsts visticamāk par to neiedomāsies. Jo fascija ļoti lēnām kļūst par orgānu, par kuru pagaidām runā tikai daži.

Lūk, ārkārtīgi labs video ar fasciju, kas palielināta 25x.

 

3. 1-MINŪTES-TRIKS. Vienmēr skatīt salīdzinājumu labo un slikto. To pateikt skaļi.

Ak, Dievs, cik svarīgi tomēr zināt uzvedības psiholoģiju! To var izmantot ikdienā. Par šo arī šis vienas minūtes triks.
Kā Robert Cialdini raksta, un starp citu arī Daniel Kahneman, tad cilvēkam pats svarīgākais ir tas, ko tieši tajā brīdī viņš dara. Šī ir ļoti svarīga atziņa. To pat var izmantot ļoti neētiski. Ja tā darīsi, tu drīzāk skaitīsies ļauns cilvēks. Tādēļ nedari tā.( Nu tas tā.)
Taču, kā tas izpaužas? Ikviens cilvēks funkcionē tā – ja viņa acu priekšā ir kāda lieta, vai viņš ir iesaistīts kādā aktivitātē, tad tajā brīdī tas viņam ir pats svarīgākais. Tā ir uzbūvēta mūsu uzmanība.
Pats 1-minūtes-triks darbojas tā. Ja pats nonāc saskarē ar kādu slikto ziņu, faktu, notikumu utml., tad tu neizbēgami tajā brīdī uztversi to kā pašu svarīgāko. Ar to būs pārņemts tavs prāts. Ja tā būs pēdējā lieta, pie kā tavs prāts pieķersies, tad īgnums, neapmierinātība, bēdas, dusmas utml. ir neizbēgamas. Taču triks darbojas tā – atliek sev pašam skaļi, čukstus vai uz papīra atzīmēt kaut ko labu, kas tajā brīdī ir. Vai arī ko no tā visa var labu iegūt. Tā prāts un uztvere pārmainīsies un to uztvers kā labāko. Tas darbojas teju 100%. Kas interesanti, tieši šādi tas darbojas, ja tev kādam ir jānodod sliktas ziņas.
Pamēģini, redzēsi, ka jebkuru negatīvo vēstījumu nodot citam, pēc kura seko pozitīvā ziņa, tas darbosies. Vismaz atvieglinot ciešanas un nepatīkamo.

 

4. BIOHACKING.LV

Lai arī iespējams tas ir drusku pirms laika, tomēr vēlos paziņot par jaunu nodaļu savā ikdienā.
Mēs ar Māri Žundu (Wim Hof metodes treneris, aukstummīļu grupas dibinātājs un vadītājs) rīkojam pirmo biohacking konferenci Latvijā.
Šo jau tagad paziņoju, lai tas būtu izziņots un lai man nebūtu nekādu atrunu utml.
Tātad mūsu plānos ir nevien sarīkot lielu pasākumu, bet gan iesākt daudzu gadu pasākumu sēriju, izveidot komūnu utml. Līdzīgi kā tas ir Somijā ar BioHackers Summit.
Īsumā, kas tad ir biohacking. Var jau atrast dažādas definīcijas. Manā izpratnē tas nozīmētu – kā uzlabot sevi, izmantojot gan jaunākās tehnoloģijas, gan dabu un daudzas senas tradicionālas metodes. Rezultātā, lai vari performēt, justies un dzīvot ilgi kā iespējami labākā sevis versija.
Pirts, piemēram, vai peldēšanās ledainā ūdenī pieder pie biohacking’a. Visvienkāršākais pulsa mērītājs vai glikometrs ir biohacking rīks. Dažādas dabā atrodamās zālītes un augi ir daļa no šī visa. Tāpat krio sauna, elektrostimulēšanas aparāti muskuļiem. 2015. gadā žurnālā KLUBS bija mans raksts par to, kas ir biohacking.

Te ieraksti savu e-pasta adresi, un es tev nosūtīšu šo rakstu! Pie viena, tad es arī zināšu, ka tevi tas interesē un pievienošu biohacking.LV e-pastu listei.

  


Ir jau arī ekstrēmāka biohacking daļa. Tie ir transhumānisti un singularitātes aizstāvji, kuri daudz runā par cilvēka prāta lejupielādēšanu datorā, lai pēc tam augšupielādētu jaunā ķermenī. Vai arī kā nākotnes cilvēks būs pa daļai cilvēks, pa daļai datora mākslīgais intelekts.
Citi runā par ķermeņa sasaldēšanu, lai sevi atkal atpakaļ atsaldētu tad, kad tehnoloģijas būs gana tālu attīstītas, lai sevi tad padarītu par nemirstīgu.

Tas viss varbūt arī ir interesanti. Taču mani interesē tagadnes veidi un iespējas, kā sevi uzlabot. Lai justos labi, spēcīgi, gudri. Kā nodrošināt savu ikdienu optimālu prātam, ķermenim, videi, attiecībām un garam.

Šoreiz šeit tikai ieskicēju. Taču daudz vairāk rakstīšu turpmāk.

 

5. ATTIECĪBAS. bonding capital and bridging capital

Netvorkings jeb tīklošana kā attiecību veidošana, sevišķi biznesā. Tas jau kļuvis par baigi izplatīto lietu. Tik daudz, ka vienam otram drusku jau jāsarauc deguns, ja izdzird kādu minam netvorkinga pasākumu.
Tādos pasākumos lielākoties ir viena milzīga problēma. Visi grib kaut ko iegūt. Rezultātā uz tādiem sanāk ‘izsalkuši vilki’. Kuriem liekas, ka tādā pasākumā iegūst idejas sev un/ vai pārdod savas idejas. Tādēļ samērā ātri var sajust, ka cilvēki mēģina veidot vienirziena attiecības. Tas baigi bieži lien ārā. To noslēpt nevar.
Tas, par ko ir šis koncepts-atradums, ir vispār pilnīgi cita pieeja. Pat ja izdotos veidot kvalitatīvas attiecības ar cilvēkiem no netvorkinga pasākuma, pārsvarā tās ir ar cilvēkiem, tādiem pašiem, kā tu. Turklāt es nerunāju tikai par šiem pasākumiem. Es runāju vispārīgi.
Cilvēkiem ir tendence veidot attiecības ar tādiem pašiem vai līdzīgiem cilvēkiem. Piemēram, programmētājiem ar programmētājiem, reklāmas cilvēkiem ar reklāmas cilvēkiem utt. Tādējādi veidojot dziļas, patiešām labas attiecības savā starpā. Šo sauktu par vienojošo jeb bonding attiecību kapitālu. Ar šo viss ir ok. Tikai diemžēl vienīgi šādu kapitālu audzēšanas ir par maz, lai paveiktu lielākas lietas. Un diemžēl pārāk daudzi fokusējas tieši uz šo.
Kā otra alternatīva, uz kuru cilvēki iziet daudz mazāk, bet par ko būtu jādomā daudz vairāk – tiltveidīgs jeb bridging attiecību kapitāls. Kas, piemēram, tajā pašā netvorking pasākumu gadījumā nozīmētu ,iet uz tādiem pasākumiem, kurā pulcējas pilnīgi citas, tavā ikdienā nesastopamas grupas. Ja esi programmētājs, tad pamēģini aiziet uz ārstu mītapiem. Vai ja esi mākslinieks, tad nenāks par sliktu apmeklēt kādu krosfita pasākumu. Šādi veidojas ļoti plašs paziņu un draugu loks, kas aptver ļoti lielu spēles laukumu.
Gandrīz vai jāpārdēvē šis par 1-minūtes-triku. Kā redzēt jaunu attiecību veidošanu – uzdod sev jautājumu – vai šīs būs vienojošas vai tiltu veidojošas attiecības?

Posted in 5 lietas.