#108 – 5 atradumi: fuck-up, drosme un perfekts finanšu padoms [no 16.septembra]

1. PASĀKUMS. Fuckup Nights Riga.

Foto: Stankēvičs

Pasākuma ideja radusies kaut kur Meksikā. Nu ir atnākusi līdz mums. Pasākums par fakapiem. Jeb latviskojot – par neveiksmēm. Par neizdošanos.

Par to svarīgi runāt. Tāpēc, ka neveiksmes ir neveiksmes tikai retrospektīvi. Par kļūdām mēs kaut ko varam nosaukt tikai pēc tam. Jo ja tā būtu kļūda jau darīšanas brīdī, tad neviens to nedarītu. Tas ir būtiski, gandrīz vai centrālais punkts. Katrs no mums, pieņemot vai nepieņemot kādu lēmumu, vadās no tā brīža zināšanām, sajūtas, pieredzes utml. Kad paiet laiks, tikai tad saproti, ka tas vai cits pieņemtais lēmums ir bijusi kļūda. Tādēļ bez tām iztikt nevar. Gluži pretēji.
Mēs tomēr esam uz performances vērtēšanu balstīta sabiedrība. Tādēļ apsēstība ar izdošanos un panākumiem jau pēc definīcijas tajā ir iekļauta. Kas savukārt nozīmē, ka daļa cilvēku ļoti baidās no neizdošanās. Kā rezultātā neko nemaz neuzsāk/ neko nedara, kas būtu kaut nedaudz riskantāks uz neizdošanos.
Tas, ko šādi pasākumi var palīdzēt – atstigmatizēt neizdošanos un fakapus. Paldies Ditai Stalovskai un Luīzei Jansonei par šī pasākuma (jau 3. reizi) organizēšanu!
Man bija tas gods un laime piedalīties šādā pasākumā ar vienu no maniem fakapiem. Kopā ar citiem lieliem cilvēkiem.
Bez manis runātājos bija: Reinis Spaile (pasākuma “Ezera skaņas” rīkotājs), Olga Kotova (visvairāk zināma kā pirmā Everestā uzkāpusī sieviete no Baltijas) un Jānis Palkavnieks (oficiālais tituls “Draugiem Group” runasvīrs).
Pasākums bija izdevies tik ļoti, ka bija neliels fakaps ar lielāko daļu pasākuma apmeklētāju. Tas bija tik apmeklēts, ka 2/3 no visiem netika iekšā. Kaņepes kūltūras nams izrādījās stipri par šauru.
Kas nozīmē, ka nākamā reize pasākumam būs jau lielās un nopietnākās telpās. Vismaz Dita un Luīze tā saka.
Ja nu kas, te var redzēt video ierakstu no pasākuma. Ir vērts paskatīties, jo tas bija ne tikai pamācoši, bet arī izklaidējoši un smieklīgi. Vienīgi mana uzstāšanās bija vismazāk smieklīga. Jo visā uztraukumā piemirsu minēt ļoti daudzas arī smieklīgas un kopējam stāstam nozīmīgas epizodes.
Bet nu tas būs mans tāds neliels fakaps jau pašā pasākumā.

2. FINANŠU SUPERPADOMS. Supervienkāršs finansu padoms

Vienkāršākais apraksts/ padoms, kādu līdz šim esmu dzirdējis/ lasījis! Perfekti! No Quora. Ne velti savākti gandrīz 160 tūkstoši skatījumu.
Es teiktu vadlīnija, kura pat ļauj viegli izveidot feedback mehānismu. Jo sevī paredz 4 līmeņus. Un samērā viegli veikt izmērāmas atzīmes un konstanti nomērīties.
Es šo latviskošu, varbūt drusku shematiskāk pārveidošu, izdrukāšu un pielikšu sev vienmēr redzamā vietā. Lai varu sekot līdzi.
4 līmeņi.

1. līmenis – personīgās finanses; pats pamats:

– Izvairies no parādiem;
– tērē maksimums 20%, uzkrāj 80%;
– no uzkrātā mācies, tērē sevis izglītošanai.

2. līmenis – izvēlies pareizās prasmes, ko apgūt.

Tām jābūt vērtīgām prasmēm, tādām, kas tev patīk, par ko tu vari saņemt arī kādu naudu.

3. līmenis – pasīvie ienākumi.

Ja esi labi paveicis 2. līmeni, tev sāks parādīties iespēja atrast veidus, kā investēt naudu. Fondi, akcijas, uzņēmumi utml.

4. līmenis – multiplicēti ienākumu avoti un izaugsme:

– apgūsti biznesu, menedžmentu, apgūsti jaunas prasmes;
– deleģē vecās prasmes citiem, ļauj viņiem gūt ienākumus līdiz pat 20% no tā.
Ja ievēro šādus soļus, tad, kā autors saka, ir neiespējams nebūt bagātam pēc 20-30 gadiem.
Padošu ziņu visiem, kolīdz tas būs izdarīts. Ļoti iespējams, ka kādam bez manis vēl noderēs šāda shēmiņa.
Ja interesē, dod ziņu man e-pastā!

3. DROSME. Feikot drosmi īstenībā nozimē būt drosmīgam. 

Fake it till you make it. Labs padoms. Daudzās jomās strādā. Tikai vienā jomā pavisam noteikti nestrādā. Vai varbūt pat gluži pretēji – tikai vienā jomā kāda cilvēka īpašība ir tikai un vienīgi feiks.
Drosme. Kāpēc? Tāpēc, ka ikviens no mums ir bailīgs. Nedrošs un savu reizi nepārliecināts. Bokseris kāpj boksa ringā un izskatās spēcīgs un pārliecināts.
Izskatās, ka viņš ir bezbailīgs. Taču patiesībā viņš ir nobijies kā susļiks. Tikai viņš kāpj ringā par spīti bailēm. Viņš feiko drosmi, jo ir nobijies. Bet drosmes feikošana jau arī ir pati drosme. Man šis liekas fascinējoši. Jo bailes un drosme ir galvenās, kas nosaka pilnīgi visu cilvēka dzīvē. Kas interesanti – tie nav pretstati. Lai cik daudz netiktu apgalvots, ka tā ir. Tie ir viens otra papildinājums.
Šī frāze par izlikšanos par drosmīgu nāk no kāda bijušā Navy Seal ASV specvienības kaujinieka Jacko Willink. Kuru, starp citu, intervējis arī Tim Ferriss.
Tikai šoreiz šī frāze ir no Sam Harriss podkāsta.
Tik svarīgi ir zināt šo atšķirību!!! Tādēļ, ka mūsos daudzos valda pārliecība, ka citi ir bezbailīgāki nekā mēs paši. Taču jāatceras – ka ne vella viņi nav bezbailīgāki. Viņi ir drosmīgāki par spīti tik pat lielām bailēm, kā visiem pārējiem.

4. TERMINI. Mediāns un vidējais.

Viens no pārprastākajiem terminiem. Vidējais jebkas pret mediāno jebko. Piemēram, ienākumi vai veikalniekiem pirkumi.
Pārprasts – tā ir viena lieta. Taču ļoti bieži šis ‘vidējais’ ir pilnīgi nevērtīgs kritērijs.
Tūlīt paskaidrošu. Matemātiskiem prātiem šis momentā ir skaidrs un neko skaidrot nevajag. Tā kā sevi pie sevišķi gudrajiem un matemātiskajiem nepieskaitu, tad par šo aizdomājos pavisam nesen. Lai gan no skolas laikiem atceros, kas ir mediāns. Tomēr tā būtību īsti neizpratu.
Tātad. Klasiskais piemērs ar ienākumiem ir šāds. Telpā atrodas 9 cilvēki, kuru vidējie mēneša ienākumi ir 1000 €. Telpā pēkšņi ienāk Marks Cukerbergs. Ak, dievs! Piepeši vidējie mēneša ienākumi vidēji uz cilveku nu ir vairāki miljardi €. Tieši cik vērtīgs ir vidējais skaitlis? Tas ir retorisks jautājums.
Ja tāpat kā liela daļa esi lasījis/-usi par Pareto jeb 80/20 principu vai kā tehniskākos tekstos to mēdz saukt par ‘Power Law’, tad top skaidrs, ka pieiet no vidējo vērtību principa gandrīz nekam nav jēgas. Kas būtu normālsadalījums jeb ‘Bell curve’  (zvana līkne, neesmu drošs, ka tā latviski to sauc). Tādēļ, ka lielākā daļa nozīmīgo dzīves un pasaules lietu nav normālsadalījumā.
Mazliet atgādināšu, ko nozīmē Pareto princips. Tas nosaka, ka 80% iznākumu ietekmē tikai 20% iemesli. Attiecības pat var būt 90 pret 10. vai 95 pret 5.
Praktiski tas būtu ar to pašu Cukerberga piemēru. Telpā, kurā atrodas Facebook dibinātājs 99,999999% naudas pieder tikai vienam cilvēkam. Par Pareto sīkāk ir pa pilnam sarakstīts, pat latviešu valodā ir izdota Ričarda Koha grāmata.
Atpakaļ pie mediāna un vidējās vērtības. Uzsveru, ka Pareto principa dēļ, kur 10% pasaules iedzīvotāju pieder 90% bagātības, nav pilnīgi nekādas jēgas starp viņiem izvilkt vidējo vertību. Daudz svarīgāk starp viņiem atrast mediānu. Tas ļautu it kā mākslīgi ignorēt tos 10%.
Vikipedijā minētā mediāna definīcija ir šāda:  mediāna jeb centrālā vērtība (latīņu: mediana — ‘vidējā’) statistikā un varbūtību teorijā ir skaitlis, kas sadala kādu sakārtotu skaitļu kopu divās daļās.
Cukerberga un to 9 pārējo cilvēku gadījumā mediāni mēneša ienākumi būtu vērtība, kas atrodas visu cilvēku ienākumiem pa vidu.  Mediāna sadala datu kopu divās daļās tā, ka 50% elementu nepārsniedz mediānu un 50% elementu nav mazāki par mediānu.
Ja ienākumi būtu šāda € virkne: 700, 800, 900, 900, 1’000, 1’100, 1’100, 1’200, 1’300. Vidējā vērtība būtu: 1’000€. Kad pienāk klāt Cukerbergs ar saviem 65 miljardiem, tad vidējā vērtība visiem pieaug par vēl sešām nullēm klāt.
Mediānā vārtība bez Cukerberga ir 1’000€, bet kad pienāk klāt Cukerbergs, tā palielinās līdz 1’050€. Lūk, cik viegli un jēdzīgi ignorēt Cukerbergu.

5. 1-MINŪTES-TRIKS. Kā panākt, lai bērni sadarbojas.

Bieži vien vecāki, sevišķi, ja kaut kur ļoti kavē vai ja bērni kādu iemeslu dēļ riktīgi velk garumā, izmanto sacensību pieeju.
Tas ir ar vismaz 2 bērniem.
Vecāks parasti saka – kurš pirmais izdarīs to un to, tas būs uzvarētājs. Abi vai vairāki bērni nereti arī labprāt piedalās šādās “sacensībās”.
Taču ir vēl kāds triks, tieši tik pat efektīvs un varbūt pat efektīvāks. Turklāt ar papildu elementu – tas vērsts uz to, lai bērni sadarbotos kā komanda.
Tagad sacensību gars jāiedarbina, lai abi justos viens no otra atkarīgi. Proti, vecāks saka – tagad uzdevums, vai varat paspēt izdarīt to un to x minūšu laikā. Uzvarējuši esat tad, ja abi kopā to pagūstat pirms signāls noskan.
Šādā veidā joprojām ir mērķis, ir sacensība, bet uzdevumi citi.
Posted in 5 lietas and tagged , , .