#107 – 5 atradumi: ass paklājiņš, nauda – benzīns un vai neeksperti drīkst izteikties? [no 10.sept]

1. PĀRDOMAS. Tikšanās saskaņošana vs. “es būšu” pateikt uzreiz.

Pirms nedēļas norunājām tikšanos. Kad norunājām, tad likās, ka nekas nevar mainīties. Kad tikšanās diena nāca tuvāk, pēkšņi sāka parādīties neskaidrības. Šaubas, vai tomēr būs vai nebūs šī tikšanās.
Tad kaut kā pēkšņi prātā atausa viena epizode, par kuru nesen biju lasījis. Šķiet, pat Facebook. Un pat video noskatījos, kuru kāds šajā kontekstā bija ielicis. Lūk, arī pats video!
Tad es sapratu, ka šādi tiešām ir sākusi funkcionēt sociālā dzīve. Katra tikšanās, katra komunikācija ir vēl jāapstiprina 3-4 reizes.
Par šo es tagad nerakstu kā vecs opis, kurš domā, ka agrāk viss bija labāk. Es drīzāk secinu, ka ar tik vāju uzmanības noturēšanu, tik daudz stimuliem, kas novērš uzmanību – tas ir loģiski. Plus vēl tas, ko mēdz saukt par FOMO. Te rakstīju par to. Tas nozīmē Fear of missing out – bailes kaut ko palaist garām.
Tik tiešām. Pats sevi arī pieķēru pie šādas atziņas, ka rīkojos tāpat. Tik grūti ir kaut ko apsolīt, kaut kam piekrist turpat uz vietas. Kaut kāda velna pēc tu vēl soli atzvanīt, apstirināt. It kā tā būtu kaut kāda nepieklajība piekrist tūlīt pat. Kas interesanti, arī pārējie, kā minētajā video var redzēt, sākumā netic, ja tu piekrīti uzreiz. Viņi visi arī pieprasa apstiprinājumus apstiprinājumiem.
Tad tu piekrīti piekrist īsziņā, ka piekritīsi e-pastā, ka piekriti uzreiz.
Nu, jūs paši. Cik bieži esat Facebook’ā kādam pasākumam spieduši to ‘interested’ pogu, lai gan zināt, ka uz pasākumu visticamāk iesit? Ir tā bijis? Tas ir tas pats. Agrāk taču Facebook bija tikai ‘going’ vai ‘not going’. Cilvēki bija neapmierināti.
Tagad cilvēki ir priecīgi, ka viņi var apsolīt neapsolot. Organizatoriem gan sevišķi nepatīk. Tas rada mānīgu iespaidu, ka tik ļoti daudzi ir ieinteresēti. Nu bet tas jau ir cits temats.

2. RĪKS. Pranamat

Sekojot Bulletproof un citu ‘ekspertu’ aktivitātēm, agrāk vai vēlāk tu sāc gribēt lietas, kuras viņi atbalsta. Pat reklamē. Bieži vien vienkārši par tām stāsta. Sevišķi Bulletproof, bieži vien arī Ben Greenfield gadījumā, kad viņi dalās ar noderīgiem rīkiem, metodēm utml. Gluži kā es to daru šeit.
Tā nu jau kādu laiku atpakaļ dzirdēju Dave Asprey stāstām par Sleep induction mat. Kas ir paklājiņš ar simtiem adatiņu, kā redzams attēlā. Mani tas uzrunāja kā potenciāls labsajūtas rīks, kā relaksēšanās instruments.
Tie asumiņi stimulē ādas un zemādas asinsvadus, nervu galus, parasimpatisko nervu sistēmu. Sava veida masāža.
Līdz beidzot es tiku pie šāda paklājiņa. Tagad man tas ir. Man to uzdāvināja. Vienīgi tas nav Bulletproof, bet gan Latvijā esoša brenda Pranamat.
Vineta, kura ir mana personīgā tekstu redaktore, to ieraudzījusi ar pozitīvu skaudienu noteica, ka man vienmēr veicoties ar šādu dāvanu saņemšanu. Viņas mammai tāds esot, un katru reizi pie viņas ciemojoties, Vineta to izbauda.
Tikai es šo rīku neizmantoju kā relaksēšanās un pirmsiemigšanas rīku. Gluži pretēji, nu mana rīta rutīna sākas ar stāvēšanu uz šī asā paklāja. Ar izlocīšanos/ izstaipīšanos un stāvēšanu uz tā, es saņemu pirmo pamošanās asins pieplūduma devu pēdām. Vajadzētu vēl kaut kā integrēt arī īsu pagulēšanu uz tā.
Otrs pielietojums. 2/3 laika, kad strādāju pie datora, es sēžu. 1/3 laika stāvu pie imporvizēta stāvgalda. Tad uz paklājiņa sēžu vai stāvu uz tā ar plikām kājām.
Starp citu, kas būtiski – ja sēž, vēlams sēdēt plānās drēbēs vai pat bez biksēm, lai mazo adatiņu stimulēšana būtu jūtama ādai.
Pagājušas vien dažas nedēļas, kopš šo paklājiņu lietoju, bet jau jūtu, ka šis ir otrs labākais jaunieviesums uzreiz pēc binaurālajiem ritmiem. Par kuriem jau esmu rakstījis šeit.
Sevišķi radoša darba veikšanai (rakstīt, kaut ko domāt, plānot, izgudrot).

3. EKSPERTI. Vai drīkst izteikties tikai speciālisti?

Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā dzīvot labāk?” runāja par taukiem. Varbūt esat pamanījuši, man tuvs temats.
Raidījumā piedalījās uztura speciāliste Eva Kataja, gastroentroloģe Irita Roderte un kardioloģe Iveta Mintāle. Dr. Mintāle mums (tas ir vomFASS’am ir sena paziņa, jo savulaik kopā rīkojām vienu Labas garšas semināru. Bet tas bija jau sen.)
Viss sākās ar to, ka ļoti cienītā Dr. Mintāle minēja kādu faktu par iemesliem, kādēļ piesātinātie tauki esot kaitīgi. Nerunājot par to, ka piesātinātie tauki nav kaitīgi, nezināju, ka argumentus, kādus minēja daktere, kāds vēl izmanto mūsdienās.
Ierakstīju Facebook šādu teikumu ar šo, un pie komentāriem dabūju slavenās Ksenijas un pat visupārākās uztura speciālistes Lolitas Neimanes komentāru.
Un tagad pats temats – vai par jebko drīkst izteikties tikai un vienīgi eksperti? Saredzu šo tematu kā ļoti būtisku. Tas pilnīgi noteikti ierobežo cilvēku brīvību.
Jā, tas veicinātu daudzus negodprātīgos neētiski manipulēt ar informāciju, tirgot čūsku eļļu (tiešs tulkojums no angļu valodas – selling snake oil). Taču tieši tāpat notiktu, ja par noteiktiem tematiem drīkstētu runāt tikai eskperti. Starp citu, tas jau arī notiek. Tik daudz ekspertu runā tādas muļķības. Kā jau minētajā Dr. Mintāles gadījumā. Ko tad daktere  Mintāle tādu pateica?
Viņa teica, ka piesātināti tauki ir kaitīgi, jo to kušanas temperatūra ir augstāka nekā ķermeņa tempertatūra. Tas ir jau sen novecojis nonsenss. Kuru nu jau vairs reti kurš izmanto. Tagad, ja es neesmu eksperts un zinu, ka tās ir muļķības, tad pēc būtības es nedrīkstu apšaubīt autoritātes. Vēl vairāk – manis teiktas jau pēc noklusējuma ir dziļi apšaubāms, jo man nav nedz atbilstošas izglītības, nedz kaut kādu būtisku veikumu šajā lauciņā. Kas tikai vēl lielākā mērā vairo cilvēku atkarību no citiem. Kas noņem no cilvēkiem jebkādu atbildību, šajā gadījumā, par savu veselību.
To var teikt praktiski par jebkuru lauciņu. Tādēļ savā ziņā ir ļoti labi, ka internets ir pilns ar  visa veida informāciju. Pat varu teikt – labi, ka katrs latvietis ir gan basketbola, gan hokeja treneris.

4. BIZNESA MISIJA. Nauda biznesā ir kā degviela mašīnas benzīna bākā

No Jason Calacanis podkāsta, kurā Jason intervē samērā leģendāru tehnoloģiju apskatnieku – Tim O’Reilly. Intervija pati par sevi jebkuram tehnoloģiju cilvēkam būtu interesanta. Kā arī vispār – būtu jāzina Tim O’Reilly.
Taču mani no visa aizķēra viena frāze. “Nauda biznesā ir kā degviela mašīnas benzīna bākā.”
Respektīvi, jebkuram biznesam, jebkuram uzņēmumam būtu jādomā arī par augstākām matērijām. Apgrozījumi, naudas plūsmas, peļņas – tas viss ir ārkārtīgi svarīgi. Taču par vīziju un misiju būtu jādomā ne tikai no uzņēmumam PR viedokļa. Kāpēc šī automašīnas analoģija ir tik spēcīga? Tāpēc, ka pielejot pilnu tvertni ar degvielu, tu taču neplāno braukāt līdz nakamajam benzīntankam? Tu pielej degvielu, lai kaut kur aizbrauktu, lai kaut kur nonāktu. Kad degviela sāk iet mazumā, lai neapstātos, tu iebrauc benzīntankā kā tādā starpposmā. Lai savukārt atkal kaut kur tiktu. Tāpat arī biznesā – ja tikai braukā no benzīntanka līdz benzītankam, tad tā ir diezgan nožēlojama, garlaicīga un pat bezjēdzīga nodarbe.
Šis ir aicinājums ikvienam, kas iesaistīti biznesā un ne tikai – lai dzīve nebūtu tikai staigāšana no vienas degvielas uzpildes stacijas uz otru.

5. RĪKI. Nomadiem – lūk, gadget list ar labām lietiņām & labākie product hunt produkti augustā 

Kasetes, nu jau arī jaunajai paaudzei zināma lietiņa. Jo kasetes drukā uz krekliņiem, pat telefona vāciņu nesen redzēju kā kaseti. Tas vairs nav “nekas tāds”. Taču vai atceraties tādu lietu kā “OTTO Katalogs”? Ne visi.
Es atecros. Astoņdesmito gadu beigās, kad man bija ap 10 gadiem, man patika aiziet ciemos pie tiem, kuriem mājās bija Otto katalogs. Man mājās nebija. Vienkārši šķirstīt katalogu bija tik pat forši kā uzzināt, ka ārzemēs ir tāda lieta kā bankomāts. Kas vienkārši dod ārā naudu. Tā bija smaka no pūstošā kapitālisma ārzemēm.
Nu lūk, ja gribas kaut nedaudz to garšu no otto kataloga, bet pielāgotu mūsdienām, tad šis ir katalogs aplūkošanai. Un tā kā tomēr esam viena no pasaules bagātākajām valstīm, tad es pilnīgi pieļauju, ka kāds gribēs kādu mantiņu no šī visa arī nopirkt.
Daudzas hipsterīgas lietas, dažas ļoti specifiskas, tomēr lielākoties – ļoti skaistas mantas.
Sevišķi, ja gribas dzīvot minimālistiski, tad vismaz tās dažas mantas, kas tev pieder,  lai būtu smukas un noderīgas.
Tādu šajā sarakstā pilnīgi noteikti netrūkst.
Posted in 5 lietas.