#105 – 5 atradumi: ko glābt bērnu vai gleznu, analizē savu logo un piesakies triku meistarklasei [no 27.aug

1. LABDARĪBA. Par ziedošanu, labdarību. Ko glābsi, bērnu vai Pikaso gleznu?

Izcils domu eksperiments. Šādas diskusijas, šādas pieejas ir jāapspriež. Jo cik nav dzirdēts, pašbraucošo auto sakarā, par dilemmām. Ko darīt, kā ieprogrammēt datorus, kā rīkoties? Ja notiek sadursme, no kuras nevar i

Pablo Picasso’s Painting Child with a Dove

zvairīties. Braukt virsū 3 vecām tantiņām vai 2 maziem bērniem?

Par šādu un līdzīgiem jautājumiem diskutē daudz. Starp citu, interesantākais, par ko šādu diskusiju dalībnieki runā, ir tas, ko mēs  uzzināsim par sevi. Respektīvi, caur šādu dilemmu risināšanu mēs būsim spiesti
nonākt pie kaut kādām atbildēm par cilvēku morāles un ētikas principiem.
Šoreiz Sam Harris sarunā ar Oksfordas filozofijas profesoru William MacAskill runā par šo, tikai daudz plašāk. Šis William MacAskill vispār ir zināms kā ļoti skeptisks pret vairumu labdarības organizāciju. Viņš nesaka, ka vairāk nekā 80% labdarības organizāciju mecenātisms utml. ir vienkārši neefektīvs. Viņš ir daudz skarbāks. Viņš apgalvo, ka lielākajā vairumā organizāciju, ziedojot naudu, tu dari vairāk kaitīga nekā laba.
Šoreiz nevēlos analizēt šo temata pusi.
Man  daudz interesantāks likās jautājums, kuru William MacAskill saņēma kādā citā intervijā, tas, kuru viņi kopā ar Sam Harris iztirzāja. Proti.
Deg divas mājas blakus viena otrai. Vienā mājā iekšā atrodas bērns, bet otrā mājā ir 150 miljonus vērta Pikasso glezna. Tu vari izglābt tikai vienu. Ko iesi glābt?
Kā jau nojaušat, nav vienkāršas atbildes. Tūlītējā reakcija ir – sūds ar gleznu. Bērna dzīvība ir vērtīgāka. Jāglābj bērns. Svarīgi arī atrunāt, ka tas ir glābējam nepazīstams bērns.
Taču vai tiešām bērna dzīvība ir vērtīgāka par 150 miljonus vērtu gleznu? Atbilde ir – ne obligāti. Tikai tādēļ, ka tu esi blakus tam bērnam, nenozīmē, ka šis bērns ir vērtīgāks nekā, piemēram, kāds bērns vai pat desmitiem bērnu Ganā vai Sjeraleonē.
Īstenībā ir pat izrēķināts, ka lai izglābtu vienu bērnu, tas maksā ap 3500$. Tagad sarēķinām – cik bērnu var izglābt par 150 miljoniem?
42’857 bērnu!
Lūk, tādēļ šādas pārdomas ir ļoti vērtīgas, lai izietu gan no savas komforta zonas, gan liktu smadzenēm pavingrot.

2. PASĀKUMS. Meistarklase par trikiem, hakiem 

Man daudz jautā – kā es visu varot paspēt. No vienas puses varētu būt, ka no malas tas viss izskatās vairāk nekā ir īstenībā.
Tomēr no otras puses, tas viss pateicoties rīkiem, metodēm un trikiem.
Protams, triks sevī ietver ideju par kaut ko īsu, ātru un kā apiet kaut ko. Nepaskaidrot to nebūtu pozitīvi, jo tas ļautu nedarīt sarežģīto un dažkārt arī nepatīkamo.
Man labpatīk šo uztvert drīzāk kā pieeju, kā to visu grūto un arī vajadzīgo nepatīkamo izdarīt vieglāk un ātrāk. Varbūt pat nemanot.
Šoreiz nav 1-minūtes-triks.
Vēlējos izmantot pats savu platformu un aicināt pieteikties uz workshop’u jeb latviski to sauc par meistarklasi par šādiem trikiem.
Tātad, 27.septembrī 18:30 rīkoju meistarklasi par to, kā ikdienā Tu vari uzlabot savu produktivitāti. Kā Tu vari visu paspēt, nebūt stresā un pat vēl vairāk – kā to visu izdarīt ar maksimālu labsajūtu.
Demonstrēšu un dalīšos ar metodēm, trikiem un rīkiem, kas man pašam ļāvis vienkāršāk fokusēties, prioritizēt, pieņemt lēmumus, atrast laiku nekā nedarīšanai. Kas visbeidzot varētu vainagoties ar panākumiem tev, tāpat kā man mazāka stresa formā, ķermeņa un garīgajā labsajūtā, spēkā un enerģijā.
Par konkrētu vietu un piedalīšanās detaļām es padalīšos drusku vēlāk.

3. ĒDIENS. Neēst daudz ogļhidrātus. Atkal jau.

Es apzinos, ka neesmu citādāks kā pārējie un esmu pakļauts selection un confirmation bias tāpat kā visi. Tādēļ ļoti iespējams arī šis atradums ir no tādas sērijas. Taču neskatoties uz šo, vēlos piedāvāt iemest acis jaunā pētījumā par makro barības vielu saistību ar mirstību.
Šo pētījumu ar domubiedra Edgara Renča atļauju, es pievienoju šeit!
Tātad, ko atraduši zinātnieki. Zinātnieki atraduši, ka ēdot ēdienu ar lielu ogļhidrātu īpatsvaru, pastāv 28% lielāks risks priekšlaicīgi nomirt. Tas ir, ja salīdzina ar ēdienu ar augstu tauku saturu. Pie kam tiek minēts – tai skaitā piesātinātie tauki.
Visa garā raksta beigās kā secinājums tiek minēts, ka būtu jāpārskata dietologu izstrādātās ēšanas vadlīnijas.
Esmu taču daudz par šo tematu rakstījis. Piemēram, te raksts par to, kā notievēju, kā arī raksts “vai ogļhdrātus ir jāēd?”.
Vārdsakot, jauns apstiprinājums, ka par daudz ogļhidrātus ēst nevajag, un slimīga tauku samazināšana uzturā ne pie kā laba nevar novest.

4. PASĀKUMS. Tēvu pārgājiens un nodibinājums “Tēvi”

Mazliet izbesīts, slapjš un vēss…

Paldies nodibinājumam “Tēvi”!

Un konkrēti Kārlim Gedrovicam, Edmundam Bišam un pārējiem, kas piedalījušies šīs organizācijas dibināšanā un visā kustībā, kas no tā visa aizgājis. Izcili!
Ir daudz labu ieceru un darbību, ko šī organizācija dara. Taču vēlējos izcelt vienu no tām.
Vēl pavasarī plānoju ar savu dēlu noorganizēt pārgājienu uz mežu ar tādu kā izdzīvošanas piesitienu. Varbūt pat bez teltīm, iemācīties iekurināt ugunskuru, uztaisīt paēst, nest somu un pārvarēt grūtības.
Tomēr tā arī neatradu visu vajadzīgo (šoreiz gan laiku vienā no nedaudzajām nedēļas nogalēm, gan arī citus sīkumus). Tādēļ ļoti nopriecājos, kad padzirdēju par Ogres māmiņu klubs & biedrība “Tēvi”, kas sadarbībā ar nodibinājumu “Tēvi” rīko šādu līdzīgu pārgājienu. Lai arī tas bija tikai vienas dienas pasākums, tas tik un tā bija labs.
Īpaši es nopriecājos par faktu, ka no rīta jau līst un ka visticamāk līs visu dienu. Es par to priecājos tādēļ, ka galvenais mans mērķis šādā pārgājienā ir pakļaut savus bērnus, – un godīgi sakot arī sevi – grūtībām.
Līdzi paņēmu savu 9-gadīgo dēlu un 7-gadīgo meitu. Jau laicīgi zināju, ka abi činkstēs, jo būs daudz jāstaigā, ka izmirksim cauri ādai, ka būs auksti un nepatīkami. Zināju, ka pašam arī būs pretīgi. Tomēr kā neliels stoicisma ideju piekritējs, vēlējos to visu. Redzēju to visu kā iespēju.
Viss notika tieši tā, kā biju domājis. Visi izbesījās, tomēr beigās nonācām kāda pārgājiena dalībnieka lauku mājiņā pie dīķa. Tur bijām siltumā, ar tikko saķertu zivju un izraktu burkānu zupu. Biju pirtiņā, bijām saguruši, bet laimīgi!
Paldies visiem, kas piedalījās, paldies nodibinājumam “Tēvi” un Ogres māmiņu klubs & biedrība “Tēvi”, kuras viens no vadītājiem Normunds Pīlips visu forši saorganizēja! Vinetai Āboliņai, kura man palīdzēja un pieteica pasākumam.
Iesaku visiem tēviem un ne tikai tēviem!

5. RĪKS. Novērtē Logo.

Ja esi ceļā uz zīmola izveidošanu, tev jau ir vai vēl tikai top uzņēmums, tad tev ir/būs nepieciešams logo.
Dažkārt daudzi pārāk lielu uzmanību velta logo un citiem vizuālajiem materiāliem, kad patiesībā būtu jāfokusējas uz pašu biznesu. Esmu bijis tur un darījis to pašu kļūdu, par šo problēmu esmu arī daudzus dzirdējis runājam.
Šādas problēmas minimizēšanai ir radīts interesants rīks. Ja tev jau ir kādas skices tava biznesa zīmolam, tad ievadi vajadzīgajā logā savu logo, un tas tiks izanalizēts pēc vairākiem kritērijiem.
Vairāk nekā miljons logo datu bāze salīdzina tavu ar visiem pieejamajiem.
Cik unikāls tas ir no redzamo objektu izmantošanas citos logo. Salasāmība, krāsas un kontrasts. Skaidrs, ka tas nav dzīvs cilvēks-dizainers, kurš var sniegt padomu. Taču iespējams tieši tā ir arī priekšrocība. Jo, kā zināms, cilvēks ir samērā neprecīzs, ar maldiem un saviem aizspriedumiem. Tādēļ šajā rīkā izmantotais ‘mākslīgais intelekts’ varbūt pat ir labāks kritērijs nekā dzīvs cilvēks.
Starp citu, minot vārdu salikumu ‘mākslīgais intelekts’ (MI), man tas likās kaut kā  jocīgi. Tas sevī neietver to ideju, kas zem tā slēpjas. Latviešu valodā vajadzētu citādu apzīmējumu tam, kā algoritmi, izmantojot datu bāzes, ciparus un to kombinācijas, spēj izspļaut laukā vērtējumu uzdotajam uzdevumam. Piemēram, jau tagad ir skaidrs, ka rentgena uzņēmumus dators jeb MI spēj interpretēt daudz precīzāk nekā cilvēks ar savu supervājo aci. Es šo tik tā – piemēram pieminu.
Lai vai kā nebūtu ar rentgeniem un tematu “dators pārņem cilvēku darbus”, šis logo analīzes rīks ir foršs. Domāju, ka tas būtu noderīgs ļoti daudziem Latvijas mazo uzņēmumu/ zīmolu vadītājiem.
Posted in 5 lietas and tagged , , , , , .