#104- 5 atradumi: atkarība un nolūki, jauns podkāsts un atrisināt datora problēmas [no 20.augusta]

1. PASĀKUMS. iNovuss.

Positivus – tikai  uzņēmējiem, startaperiem, inovatoriem, ziņkārīgajiem, vadītājiem un vadāmajiem.
Vispār es nezinu, vai tas ir kā Positivus, jo ne reizi neesmu tajā bijis. Taču ņemot vērā veidu, kā jaunie startapi, pitčojot savas idejas, mēdz teikt, piemēram, tas ir ūbers, tikai priekš kaķiem, vai feisbuks, tikai ar video, utml., utjp.,
tad nu arī es šeit izmantoju šādu analoģiju.
Pirmkārt, attāli šis pasākums atgādināja festivālu LAMPA. Tikai ar to galveno atšķirību, ka Lampā runāja par visu, kas vien  potenciāli varētu būt aktuāls.  iNovusu organizē LIAA, līdz ar to virziens – ekonomikas attīstība ar uzsvaru uz uzņēmējdarbību – bija jūtams.
Pasākums noorganizēts apjomīgs un vērienīgs. Var redzēt, ka naudiņas ieguldīts daudz. Grūti saprast, kāds pašai LIAA ir veiksmes KPI šādam pasākumam. Ļoti iespējams, ka pirmajai reizei tas tāds eksperiments.
Tā nu ir sanācis, ka pazīstu daudzus no LIAA  reģionālajiem biznesa inkubatoriem. Tiem tad arī  laika gaitā vēl vaicāšu šīs lietas. Ja būs iespēja, tad ar tām atklājamajām lietām arī padalīšos.
Kopumā jāsaka, ka pasākums ir labi izdevies. Ņemot vērā, ka biju tikai pirmajā no divām dienām. Man tas lieliski patika. Es  pieņemu, ka šis ir pirmais, bet tāds tiks rīkots atkal nākamgad.
Ieguvumi: satikt daudz cilvēku. Dažus pazīstamos bija patīkami redzēt arī uz skatuves.
Pelēko šūnu iekustināšana, ideju un dažādu triku uzzināšana.
Taču pats galvenais – nākamgad, ja notiks pasākums, pilnīgi noteikti redzu, kā  arī pats varu piedalīties ar vienu otru pasākumu, diskusiju. Iesaku arī Tev!

2. PODKĀSTS. Waking up with Sam Harris

Tā gadījās, ka biju šo podkāstu klausījies jau pirms kādiem 1,5-2 gadiem. Ļoti labi atceros, kā  no tā atrakstījos.
Toreiz abonēju šo podkāstu, jo Sam Harris tika intervēts Tim Ferriss podkāstā. Likās, ka čalis ir baigi interesants un tā.
Tomēr kaut kā tolaik laika gaitā šis podkāsts nešķita  interesants. Var jau būt, ka pats Sam Harris ir uzlabojis savu sniegumu. Taču drīzāk tas saistīts ar manu interešu maiņu.
Esmu pamanījis (vērīgākie lasītāji droši vien arī), ka manas intereses aizslīdējušas prom no tādiem biznesa podkāstiem, kur viena liela sastāvdaļa ir motivācijas un t.s. self-help pieeja.
Šobrīd izskatās, ka manas intereses kļūst specifiskākas. Piemēram, ja tas ir konkrēti biznesa jomā, tad tas varētu būt par online marketingu, vai pat par chatbot’iem.
Veselības un labsajūtas joma mani joprojām interesē. Šis ir temats, par kuru vajadzētu interesēties ikvienam, kas tic, ka ārsti nenodrošina veselību.
Trešais lielais temats ir – lielie pasaules konteksti, kopsakarības un pieejas.
Gandrīz vai filozofisks pasaules redzējums.
Šeit ir ļoti daudz labu podkāstu – EconTalk, The Long Now, Revisionist History, Intelligence squared u.c. Un nu man beidzot ir parādījies jauns, izcils podkāsts – Waking Up.
Piedošanu, ka tik garš ievads. Tomēr kontekstam ir nozīme.
Tātad – ļoti kontraversa persona. Tomēr patiks visiem, kuri skeptiski noskaņoti pret Trampu, pret Islāmu (un vispār pret reliģijām). Ārkārtīgi gudrs un ar fenomenālām spējām formulēt savu viedokli. Bauda vien ir klausīties, kā tiek veidoti teikumi un sakonstruētas domas.
Raidījumā tiek intervēti dažādi zināmi un mazāk zināmi cilvēki no politikas, ekonomikas, tech, zinātnieki utml.
Kas pats interesantākais, ka jebkuru viedokli, kuram daudzi varētu nepiekrist, Sam Harris spēj pacelt to ļoti augsta intelektuāla līmeņa sarunā. Tā ir reta spēja par dziļi strīdīgiem tematiem diskutēt konstruktīvi.
To, ka šis ir izcils podkāsts, es sapratu pēc pēkšņas atskārsmes, ka esmu pēc kārtas noklausījies vismaz 10 podkāstus ar Waking up.

3. GRĀMATA. (gandrīz 1-MINŪTES-TRIKS) Biology of desire. Arī par atkarībām. Kāpēc atkarība nav slimība.     

Grāmatu lasījis neesmu. Taču no  Jason Calacanis intervijas ar Esther Dyson mani aizķēra šāds apzīmējums. Un tas, starp citu, iet kontekstā ar manu pieeju, ka vismaz 15-20% sava laika veltu izglītībai un pētīšanai par uzvedības psiholoģiju. “Atkarība ir īstermiņa vēlmes. Nolūki (varbūt pat mērķtiecība un apņēmība) ir ilgtermiņa vēlmes.” Addiction is a short-term desire. Purpose is a long-term desire.”
Kā jau ar daudz ko negatīvu un problemātisku, daļa no risinājuma bieži vien ir nosaukt to īstajos vārdos. Es redzu, kā ar šādu apzīmēšanu, vārdā nosaukšanu var tikt galā ar jebkura veida atkarībām, kaitīgajiem ieradumiem. Atliek vien ar vēsu prātu pretnostatīt divu veidu vēlmes. Taču tā redzami, saprotami. Nevis kaut kur iedomās. Vienā ziņā tam ir līdzīgs izpildījums kā tām briesmīgajām bildēm uz cigarešu paciņām.
Kā es to redzu? Uzliec uz lapas abas vēlmes, kas viena otrai runā pretī. Redzamā vietā, katru uz savas. Novieto šīs lapiņas tuvu tai vietai, kur parasti var notikt nelabvēlīgais lēmums, kas vedīs uz atkarību. Katrreiz, kad esi sekundi pirms kaitīgā lēmuma pieņemšanas, ieraugi abas vēlmes. Atgādini, ka esi ļoti ieinteresēts ilgtermiņa vēlmēs. Tikai šajā mazajā sekundes daļā tev ir jāpaļaujas uz gribasspēku. Pieņem ilgtermiņam labvēlīgu lēmumu. Un jā, starp citu, svarīgs punkts savā iekšējā dialogā. Svarīgi abus lēmumus uztvert kā labvēlīgus. Tas svarīgi, lai nešaustītu sevi ar pašpārmetumiem, kas esi vājš cilvēks. Mēs visi tādi esam. Tas ir cilvēka pamata stāvoklis.
Svarīgi ir noteikt, ka katrs lēmums ir labvēlīgs pa savam: viens īstermiņā, otrs – ilgtermiņā.
Ja ir izdevies pieņemt ilgtermiņam labvēlīgu lēmumu, tad ļoti svarīgi to apbalvot ar kaut ko, kas varētu ieprogrammēt tevi uz turpmākiem šādiem pašiem lēmumiem. Minēšu piemēru.
Tev gribas apēst cepumu no lielā cepumu trauka birojā. Tev pie datora ir piespraustas lapiņas, kur uz #1 rakstīts: “apēst cepumu, mazliet apmierināt izsalkumu, varbūt dabūt nelielu enerģijas padevi.”
Uz #2 lapiņas rakstīts: “neēst nekādus saldumus, jo 6 mēnešu laikā vēlos samazināt vēdera apkārtmēru par 10 cm, jo gribu izskatīties super.”
Ja lapiņa #2 ir pietiekami tevi tai mirklī stimulējusi un neesi piecēlies, aizgājis pēc cepuma, tad apbalvo sevi ar uz #3 lapiņas ievilktu zvaigznīti. Uz tās lapiņas varētu būt uzrakstīts: “Izdevās nofokusēties uz ilgtermiņa vēlmēm” –> vieta zvaigznītēm.
Nu, un tā pati Esther Dyson šai atkarības sakarā minēja grāmatu, kā vienu no viņas top rekomendētajām grāmatām: The Biology of Desire. Ne jau, ka šī Esther būtu baigā autoritāte. Godīgi sakot, par viņu dzirdēju pirmo reizi, taču rekomendācija par šo grāmatu bija tik pārliecinoša, ka tā nonāca manā grāmatu sarakstā. Īpaši tādēļ, ka tā ir par uzvedības psiholoģiju.

4. RĪKS. Datora problēmu ierakstītājs.

Quora atnesa man jaunus rīkus. Jautājumā “kādi ir labi datora rīki un triki, par kuriem maz ir zināms”. Uz šo jautājumu ir ļoti daudz atbilžu. Kaut kad paburšos cauri vēl. Taču viena mani uzrunāja, jo parādījās samērā augstu. Viena no pēdējām, acīmredzot.
Tas ir rīks, kas iebūvēts visos datoros, kuros ir Microsoft Windows operētājsistēma. Darbojas tas ļoti elementāri.
Taču visu pirms, ko tas dara.
Ja tev ir kāda persona, kura datora problēmgadījumos palīdz, kurai vari “izsūdzēt datora grēkus”, bet zini, ka esi jau pārstartējis datoru, šis rīks būs noderīgs. Vienmēr var, protams, izmantot screen sharing rīkus. Taču tas prasa, lai abi cilvēki vienlaicīgi ķertos klāt šai problēmai. Turklāt tās problēmas nav tik sarežģītas, lai to darītu. Pietiktu vienkārši ar problēmas izklāstu, lai saprastu, kā to risināt.
Ne visi spēj labi noformulēt problēmu ar vārdiem. Bez tam vienreiz redzēt ir labāk nekā tūkstots vārdu.
Šis rīks ļaus ierakstīt tavu problēmu. Pēc tam ierakstīto sadalīt pa nelieliem attēliņiem. Pamēģini: WINDOWS POGA + R), tad izlēks lodziņš, kurā būs jau ierakstīt “PSR” (ja nav ierakstīts, tad ieraksti) un spied ENTER.
Ak, jā, inčīgs man vēl likās tāds triks kā Dieva režīms jeb ‘god mode’ jebkuram folderim. Šķiet, ka sapratu, ko tas dara, tomēr īsti nesapratu, kāpēc man tāds būtu vajadzīgs. Ja kāds pie komentāriem varētu uzrakstīt, kāpēc, būtu forši un iespējams noderīgi visiem!

5. 1-MINŪTES-TRIKS. Atvainojoties nelietot vārdu ‘BET’ un iepauzēt.

Šis nāk no quora. Šo izmantošu pie nākamās iespējas. Ar vārdu ‘bet’ tiešām varētu būt tāda problēma, ka pirms tā teiktais izklausās vai var izklausīties pēc formālas atvainošanās. Nav autentiski.
“Piedod, ka nevaru ar tevi tikties, bet man ir cita tikšanās tajā laikā.” Izklausās gandrīz vai pēc atrunāšanās. Pat tad, ja tas tā nav.
“Piedod, ka nevaru ar tevi tikties….[pauze] Man ir cita tikšanās.” Jau skan labāk, un izklausās patiesi, ka nožēlo, ka nevari tikties.
Tik vienkāršs triks, ka būtu grēks nepamēģināt.
Netika atradumos:
Posted in 5 lietas and tagged , , , , .