#103 – 5 atradumi: nestrīdēties, atrast visu par ikvienu internetā un mini ierīces [no 13. augusta]

1. NESTRĪDĒTIES. Claude Shannon pieeja.

Jau reiz minētais Claude Shannon.
Neskaitot viņa ieguldījumu mūsdienu datortehnoloģiju attīstībā un vispār viņa kā izgudrotāja ģenialitāti, ir kāds cits interesants fakts ap visu šo. Kurā es saskatu lielu nozīmi.
Bieži pieņemts domāt par kāda high performer (kurš palīdzēs šo latviskot?) tām lielājām, ārējām īpašībām un darbības rezultātiem. Tiek izcelta, piemēram, Stīva Džobsa pieeja detaļām, perfekcionisms un vēl šis tas.
Dažkārt mazāk pamanītas ir sīkās detaļas un niansītes. Kuras bieži vien nosaka panākumus. Ne tikai tas, ka kādam ir ass un radošs prāts, labas idejas un milzīgas darba spējas.
Claude Shannon ir pieeja savām idejām, par kuru vērts aizdomāties ikvienam. Es katrā ziņā domāju sev šo atgādināt daudz biežāk.
Proti, nemēģināt iesaistīties debatēs un garās bezjēdzīgās diskusijās, kurās tu gribi aizstāvēt savas idejas. Tieši šādi rīkojās Shannon. Ja kāds bija skeptisks un ļoti kritisks pret viņa idejām, viņš pieklājīgi atvadījās un devās prom. Izcili! Netērēt enerģiju, lai kādu pārliecinātu, kas nemaz nav izdarāms. Jo patiesi, vai tu zini kādu strīdu, debates vai polemiku, kurā viena puse atzīst otrai – jā, tagad es tev piekrītu.
Tā tas nenotiek! Tam tērēt laiku nav jēgas.
Kā tai komiksā, kur sieva vīram no citas istabas sauc, lai viņš nākot gulēt. Vīrs atbild, ka tagad nevarot, viņam vēl jāuzraksta viens komentārs internetā, jo kādam tur neesot taisnība.
Cita lieta ir ar sarunām, kurā tiec iztaujāts, kura pēc mērķa uzstādījuma ir vērsta uz atgriezenisko saiti. Sevišķi svarīgi tas ir tad, ja pats idejas autors iesāk sarunu, kurā vēlas noskaidrot, ko par konkrēto ideju domā otrs.
Iespējams, ka šis temats ir šaurā smalkā līnija, pa kuru iet. Tomēr pamatatziņa ir tāda – pārāk daudz laika mēs pavadām strīdos un sarunās, kurām ne tikai nav uzstādīts mērķis, bet kuras vispār ir bezjēdzīgas.
Man ir sajūta, ka Shannon to labi saprata un tādēļ pilnīgi ignorēja/izvairījās no šādām situācijām.
Piezīme. Grāmatai “A Mind at Play: How Claude Shannon Invented the Information Age  jābūt lasāmo grāmatu sarakstā, īpaši tad, ja interesē biogrāfijas, un vēl vairāk, ja tevi interesē modernās tehnoloģijas un to vēsture.

2. MINDSET. Trūkums vs pārpilnība.

Sen neesmu neko publicējis kā t.s. garo rakstu. Pēdējais bija par ēšanu, pirms tam sen arī nekas nav bijis. Būtu laiks. Temats, kuru vērts izvērst – kā viss mūsu organisms, ne tikai smadzenes, ir attīstījies trūkuma apstākļos simtiem tūkstošu gadu garumā.
Pirms lauksaimniecības rašanās, cilvēkiem ēdiens katru reizi bija jāatrod, jānomedī un, galu galā, pašiem jāizvairās no kļūšanas par medījumu. Cilvēks regulāri bija vieglā badā un nedaudz nosalis. Tā esam dzīvojuši lielāko daļu laika, kopš varam uzskatīt, ka pastāv homo sapiens.
To, starp citu, var novērot arī dzīvniekiem, kuriem pieejams vairāk ēdiena, nekā nepieciešams.
Tā arī mēs esam nonākuši apstākļos ar mega pārpilnību. Visa kā mums ir daudz. Daudz ēdiena, siltuma, priekšmetu, spīdīgu lietu, rīku, iespēju. Frustrācija ir visapkārt. Neko nevar paspēt, jo visur gribas būt.
Iedomājies, tu aizej uz korporatīvo ballīti. Tur galds lūzt no ēdiena pārbagātības un dzērienu daudzveidības. Atceries to reizi, kad pārēdies? Vai kad pārāk daudz iedzēri? Un ne jau tādēļ, ka tu būtu slinks vai slikts cilvēks. Vienkārši tādēļ, ka ēdiens ir pieejams. Mūsu dziļie instinkti liek mums spert šo soli – ēst, jo kaut kādas ķirzakas smadzenes mūsos iekšā čukst priekšā, ka vēlāk ēdiena vairs var nebūt.
To vajag apzināties un rīkoties atbilstoši šim faktam.
Piemēram, atcerēties triku ar zobu tīrīšanu. Te to biju aprakstījis!

3. IZTĒLE. Pateikt visu priekšā.

Dažreiz es mazliet mulstu no tā, ka pārāk daudz un pārāk tieši skaidroju lietas, kuras tik tieši nevajag aprakstīt. Nezinu. Nav man atskaites punkta. Tas, ko meistarīgi rakstnieki un arī filmu veidotāji pārmet amatieriem – ka tie pārāk daudz grib pateikt priekšā. Tas ir psiholoģisks mazvērtības komplekss. Tev obligāti jāpasaka un jāpazīmējas ar kaut ko, ko tu zini. Palielīties kaut kādā ziņā. Tās ir bailes, ka, ja tu to nepateiksi/ neuzrakstīsi, ka tad cilvēki neuzzinās tavu gudrību. Taču gudrība un viedums ir nevis par visām varītēm pateikt, ko tu zini, bet spēt to noklusēt, vai vismaz ļaut to citiem nojaust. Turklāt gudram cilvēkam nekādā gadījumā nav mērķis atstāt uz citiem kaut kādu iespaidu. Vēl jo mazāk iespaidu, ka esi gudrs.
Es to novēroju savā rakstīšanā. Nezinu, vai citi to tā jūt, bet man pašam arvien vairāk rodas sajūta, ka iekāpt jaunā līmenī ar savu domu izklāstu gan mutiski, gan rakstveidā var tad, ja tu sāc atturēties no pārāk eksplicita (atkal jau viens gudrs vārds) domu izklāsta. Jāļauj lasītāja un klausītāja smadzenēm pašām padarboties.
Šī atziņa var izrādīties noderīga ne tikai tiem, kas vēlas uzlabot savas rakstīt prasmes prozā, blogā, e-pastos utml.
Vispār jāpiedomā par jebkura ziņojuma nodošanu citiem, neizklāstot visu tā, it kā tie citi būtu nespējīgi uztvert drusku dziļākas lietas.
Atzīstu, ka šis atradums radās tajā brīdī, kad rakstīju par Claude Shannon.
Ja vajadzētu, varētu pat mierīgi abus atradumus apvienot vienā.
Rosolā.

4. GADŽETI. No industriālā uz gala patērētājiem. Lāzergravēšanas aparāts, super mazs

Kas man patīk vairāk par konkrēto rīku, kurš pats par sevi ir izcils, ir tas, ka mēs pēkšņi varam gūt piekļuvi tam, kas agrāk skaitījās bez maz vai industriālās tehnoloģijas.
Piemēram, nesen uzgāju mini projektorus. Par mazāk nekā 100$ var nopirkt mazus un samērā foršus mājas apstākļiem piemērotus projektorus.
TV mājās mums nav. Šad un tad skatāmies kādu filmu, to darām uz portatīvā datora ekrāna. Tas ir mazs un īstenībā ne pārāk ērts. Pietiekami neērts, lai filmas skatītos reti. Tai ziņā labi. Taču ar tādu projektoru bauda un pieredze uzlabotos krietni. Maksā 3 vai vairāk reizes lētāk nekā televizori.
Labi, ko nu par projektoriem. Par gravēšanas ierīcēm. Par tādām vienkāršais cilvēks pat iedomāties nevarēja, ka varētu iegādāties. Tomēr tagad es teiktu, ka šāda ierīce būtu jāiegādājas ikvienam mazajam uzņēmājam, lai personalizētu jebko saviem klientiem.
Šis aparāts tiešām ir izcils. Izcilāka par pašu aparātu ir apziņa, ka tagad iedomājies jebko, kas notiek tikai lielā mērogā industriāli, ka to tagad varētu ražot mazu, kompaktu, ikvienam.
Ar šādu nolūku es uzdevu jautājumu quora, kādas industriālās tehnoloģijas ir kļuvušas pieejamas gala lietotājiem.

5. RĪKS. MEKLĒTĀJS. Pipl.com

Jebkuru personu ar bildi un pat ar drusku dziļāku informāciju var atrast cilvēku meklētājā: pipl.com.
Esam sociālas būtnes, savu sociālo loku jābūvē aktīvi. Tam nedrīkst pieiet pasīvi, ja negribi izrādīties dzērāju un deviantu lokā. Pavisam netīšām.
Šis rīks var noderēt. Ieraksti kāda cilvēka e-pasta adresi un atrodi daudz svarīgas informācijas par viņu.
Papildlabums no šādiem rīkiem – ikviens cilvēks, kurš vēlēsies piedalīties digitālajā vidē, būs spiests darboties ‘caurspīdīgi’.
Posted in 5 lietas.