#35 talants pret darbu – no sērijas ĪSI

Talants_darbsSaka, ka jebkurā lietā 20% atkarīgi no talanta un 80%, savukārt, ir ieguldītais darbs. Varbūt ir dzirdēts arī par drusku citu talants/ darbs attiecību. Tomēr šāda uzskata pamatideja – talantam nav tik lielas nozīmes, cik ieguldītajam darbam. Un ka talants spēlē lomu pašā smalkākajā augstajā līmenī.
Bet ja nu šādu apgalvojumu iedzīvināt sākuši netalantīgi cilvēki? Kā mierinājumu sev. Kā racionalizēšanu savai darbībai, par spīti talanta trūkumam. Ja nu tomēr ir otrādi?
Šajā brīdī es pat nesliecos domāt ne uz vienu, ne otru pusi. Tikai skaļi atkārtoju, verbalizēju vakar dzirdēto par to, ka talanta nozīme pēdējā laikā ir stipri par zemu novērtēta.
Ka daudzu izmisums, nespēja, neapmierinātība ir nevis slinkums vai gribasspēka vājums, bet gan vienkāršs dabas dotību trūkums.
Šādam secinājumam ir ārkārtīgi svarīga nozīme tajā, lai cilvēks savas dzīves laikā paveiktu ko grandiozu, ko paliekošu, vai, kā minimums, neizniekotu savu dzīvi. Tāds skatījums automātiski nozīmētu, ka ikvienam būtu jāsāk meklēt lauciņš, kurā īstenot savas dotības. Nevis darīt jebko, kas varētu šķist interesants, un vienīgais, kas traucē ir slinkums, jo it kā par maz tam visam veltīts darba un enerģijas.
Iedomājieties, cik pretējas pieejas.
Cik viegli kļūtu tik daudziem cilvēkiem, saprotot, ka tā nav viņu slinkuma, bet gan dotību trūkuma problēma.
Lai gan no otras puses – skarbi. Droši vien tik daudz laika ieguldīts cerībā, ka darbs pārtrumpē talantu. Tu tik ej, dari, kapā, rocies. Un viss velti. Ja vien nav tā, ka tevi apmierina viduvējs līmenis.
Tomēr, ja kaut kur, kaut attālā vīzijā ir iezagusies doma par izcilību, droši vien ir vērtīgi pamēģināt un paeksperimentēt, meklējot savu talantu.
Posted in Īsi rakstiņu sērija and tagged , , , , , .