#25 Sertifikāti, diplomi, leģitimitāte – no sērijas ĪSI

sertifikatsNauda, akcijas, pase, atzinības raksti, diplomi, sertifikāti.
Visi šie dokumenti darbojas, jo esam vienojušies, ka mēs visi akceptējam tos.
Un labi, ka cilvēki ir tik augsti attīstītas un organizatoriskas būtnes, ka spēj vienoties un pieņemt spēles notiekumus. Tas, protams, nodrošina kārtību. Nav jāiedziļinās katrā sīkumā un nav jādomā līdzi, jo ir institūcijas, kas to visu kontrolē un regulē.
Tomēr allaž atrodas kāds, kurš sāk apšaubīt vienu vai otru pieņēmumu, vai konvenciju.
Bomži, piemēram, pilnīgi ignorē pasi. Viņiem tā nav vajadzīga. Ņemot vērā, ka “bomža koncepts” ir būt pasīvam itin visā, tad viņš neiebilst, ka citiem ir pases. Viņš vienkārši saka, ka viņam tāda nav vajadzīga.
Kāds hipijs un dabas bērns izvēlas dzīvot naturālajā saimniecībā un iztikt bez naudas.
Katrs pa savam izvēlas, kurus pieņēmumus viņš ņems un kurus neņems vērā.
Atgriežoties pie kontrolējošām un regulējošām institūcijām – jo kompleksāka kļuvusi pasaule, jo vairāk vajag tādas institūcijas. Tu, cilvēks, nevari visu apšaubīt, tev ir jātic un jāpaļaujas. Uz celtniekiem, pedagogiem, frizieriem, pavāriem, inženieriem un vēl daudziem citiem.
Dažkārt dzīve iegrozās tā, ka kāda no jomām kļūst tev tuvāka un interesantāka. Tu sāc saprast šo jomu, iet dziļāk. Tu sāc ievērot, ka ir daudz nepilnību. Nav brīnums, jo tās “institūcijas” būtībā ir tikai daži cilvēki. Neliela grupiņa. Leģitīma grupiņa. Gatekeepers.
Bet mums ir internets, mums ir lieli pūļi, kas var dalīties ar informāciju, pieredzi, ir lielas datu gūzmas, kas var un padarīs institūcijas par nevajadzīgām. Burtiski – miskastē izmetamām.
Tomēr būs pretestība, jo neviens negrib tikt izmests miskastē. Tādēļ viņi līdz pēdējam prasīs – kādas ir tavas leģitīmās tiesības un kāds ir tavs sertifikāts?
Posted in Īsi rakstiņu sērija and tagged , , , , .