#24 Iztērētās izmaksas jeb palaid vaļā – no sērijas ĪSI

izmaksasSunk cost bias.
Latvijā šādu apzīmējumu nedzird. Var jau būt (cerams), ka neapgrozos lokos, kur par šo tiek runāts.
Ideja pavisam vienkārša. Cilvēks rīkojas aizspriedumaini attiecībā uz lietām un darbībām, kurās ir ieguldīts laiks, nauda un enerģija.
Piemēram, ja lasi grāmatu un esi ticis līdz vidum, pat tad, ja tā ir ārkārtīgi neinteresanta, tu tomēr centīsies to izlasīt līdz galam, jo esi taču līdz pusei jau ticis. Pabeigt studijas universitātē, jo samaksāta nauda. Izdzert alus kausu, vai apēst visu kroga šķīvī uzlikto porciju. Vai izdzert tukšu alus kausu.
Arī tad, ja negribas. Laikam tādēļ dzērājiem jāizdzer viss, kas pudelēs.
Tas nekas, ja pārēdies, pārdzeries vai uzzini informāciju un gudrības no grāmatas, kas nav interesanta. Tam visam nav nekādas dižās vainas. Vienu reizi, otru reizi. Tas viss aizmirstās, tam tiek pāri.
Tomēr regulāri ejot šo ceļu, tas ir laiks, kuru tu zaudē. Vienīgais neatjaunojamais, vienīgais neiegūstamais un vērtīgākais resurss.
Nākamreiz, kad jūti, ka ir gana (jebkā), palaid vaļā. Patrenē sevi neapēst visu porciju un neizdzert visu kafiju. Palaid vaļā! Nenoskaties visu filmu. Tev parādīsies laiks, daudz vairāk laika.
Grāmatvedībā to sauc par norakstīšanu. Zaudējumu norakstīšanu.
Noraksti zaudējumus, atbrīvo vietu jauniem projektiem, jaunām idejām, atlaid domas par veco.
Nav viegli, jo it kā par to ir samaksāts.
Tas pats par piedošanu. Piedod tiem, kas kaut ko ne tā izdarījuši. Lai tas paliek uz viņu pašu sirdsapziņas. Taču Tev svarīgi justies brīvam un nedomāt par kaut ko nepabeigtu.
Kuru nemaz nevar pabeigt…
Posted in Īsi rakstiņu sērija and tagged , , , .