#21 Dāvids pret Goliātu – no sērijas ĪSI

davidsDāvids sakāva Goliātu, un tas nebija nekāds varoņdarbs. Goliāts bija slims, nespēcīgs, gandrīz akls un stipri pārapbruņojies personāžs. Goliātu būtu varējis uzvarēt jebkurš daudz maz veselīgs vīrietis.
Šajā stāstā tik un tā ir interesanta mācība.
Tādēļ, ka dzīvē cīņa nekad nebūs līdzīga. Goliāta sakāve cilvēku prātos tik dziļi iesēdusies tādēļ, ka ārēji Goliāts bija kā bagātnieks, kas brauc smukā mašīnā, kuram pie sāniem smuka sieva. Taču tam nav nekāda sakara ar īsto situāciju. Tā vienkārši ir vieglāk kaut ko ierindot pēc kārtas, samērot un salīdzināt. Cilvēks taču ir redzes būtne. Izskats svarīgs vispirmām kārtām.
Goliāts bija milzīgs (viņam bija reta slimība, kad kauli aug neproporcionāli), viņam bija dārgas metāla bruņas (nenormāls smagums , kas  rada neveiklību), viņam bija pavadonis, ieroču nesējs (īstenībā tas bija aklu cilvēku pavadonis, jo Goliāts bija gandrīz akls). Tā nu nabaga ganiņš (patiesībā kareivis, kurš tos akmeņus ar ķeseli met kā profesionālis), ģērbts skrandās, neatstāj tik lielu iespaidu. Totalizatorā neviens par viņu neliktu. Tāpat kā par Grieķijas uzvaru Eiropas čempionātā futbolā 2004. gadā.
Mācība #1 – neskati vīru pēc cepures.
Ne vienmēr tā ārējā izpausme parāda īsto. Kaut kad pirms vairāk nekā 15 gadiem piedalījos bruģa bumbā (basketbola strītblols) , tad visiem vēl nebija smalkās sporta čības.
Tie, kuriem bija, tie laukumā izskatījās iespaidīgi. Tomēr sākot pret tiem spēlēt, jau pirmajās 10 sekundēs bija skaidrs, ka sporta čības nespēlē. Spēlē cilvēks, un ar apaviem tur nav nekāda sakara.
Mācība #2 – ja kāds izmanto vienus trikus vai paņēmienus, īpaši ja tas ir kaut kas standartizēts (kā piemēram, bruņas vai basketbola čības), tad tev neviens ne tikai neliedz izmantot citus paņēmienus –  tie pat ir vēlami, ja gribi sasniegt sev labvēlīgu rezultātu.
Nevar zināt, kurš būtu uzvarējis, ja Dāvids ietērptos tādā pašā bruņu tērpā un rokās turētu zobenu…
Iedvesma rakstiņam: Malcolm Gladwell grāmata: David and Goliath: Underdogs, Misfits, and the Art of Battling Giants
Posted in Īsi rakstiņu sērija and tagged .